Zaman Yönetimi

21
Görüntüleme

Zaman, geri döndürülmesi mümkün olmayan, her bireyin eşit olarak sahip olduğu oldukça önemli bir kaynaktır. Zaman yönetimi, zamanı daha etkin yani kendimize daha çok fayda sağlayacak şekilde kullanmaktır.

Zamanın yönetiminden kasıt, kişinin zamanın içinde önceden planladığı şekilde hareket etmesidir. Zamanın yönetimi demek zamanın planlanması ve bu plana uyulması demektir. Zamanın boşa gitmemesi, veriminin düşmemesi için zaman yönetimi yani zaman planlaması mutlaka yapılmalıdır. Plansızlık zamanın boş yere kaybedilmesine neden olur. Birey zamanın içerisinde, söz konusu zaman için önceden oluşturduğu bir plana göre hareket ederse, böylelikle bahsedilen bu boşa vakit kaybetme durumuna düşmemiş olur.

Zaman yönetimi yaparken, yalnızca kontrol edebildiğimiz olayları ve bunlara karşılık gelecek süreleri planlayabiliriz. Kontrol edemeyeceğimiz yani bizim dışımızda gelişen olayları ise ancak kendi menfaatimiz doğrultusunda yönetme yöntemiyle mevcut zaman yönetimi planımıza hizmet eder hale getirebiliriz.

Zaman Yönetiminde Dikkat Edilecek Hususlar

▪ Gelecek zamanlarımız üzerine plan yaparken, en evvel “aciliyet ve önem” kriterleri göz önünde bulundurulmalıdır. Bunlar, kişinin zamanını daha etkin kullanmasına yardımcı olacak en önemli kriterlerdir.

▪ Planlama bütününden, o bütüne ait en küçük parçaya doğru bir sıralama ile yapılmalıdır. Örneğin, bir yıllık bir ana plan oluşturulduktan sonra bu bir yıla ait sırasıyla aylık, haftalık, günlük ve saatlik planlar yapılmalıdır.

▪ Her gün sürekli olarak yaptığınız günlük rutinleriniz haline gelmiş tuvalet, beslenme, uyku, ulaşım, duş, okul veya iş, giyinme, kişisel bakım, spor vb. gibi işlerin hem ayrı ayrı hem de toplamda ne kadar bir vakit aldıklarını saptayınız.

▪ Gün içerisinde genellikle hangi saatlerde kendinizi zinde hissettiğinizi ve hangi saatlerde performans olarak yetersiz, yorgun olduğunuzu belirleyiniz. Plan yaparken bu durumunuzu göz önünde bulundurunuz.

▪ Her gün bir sonraki gün için gündelik bir plan oluşturunuz.

▪ Planlanan her iş için, daha önceki saptamalarınız ışığında bir başlangıç bir de bitiş zamanı öngörünüz.

▪ Öncelikli, önemli işlerinizi ve planı yapılan söz konusu zamandan ne gibi bir verim almak isteyişinizi belirleyiniz.

▪ Zamanınızın boşa gitmemesi için evinizin, odanızın ve iş yerinizin düzenli olmasına ve aranılan her şeyin kolayca bulunabilecek şekilde yerli yerinde olmasına dikkat ediniz.

▪ Planınızda yer almayan, önceden ön göremediğiniz aniden çıkan ve sizin kontrolünüzde olmayan sağlık sorunları, telefon görüşmesi, beklenmeyen misafir vb. gibi işleri olabildiğince hızlı bir şekilde halletmeye çalışınız.

▪ Birbirine benzeyen elektrik, su, gaz, kredi kartı ödemeleri gibi birbiriyle yakın ilişkili işlerle tekrar tekrar yeniden uğraşmak zorunda kalmamak için hepsini bir arada yapmaya özen gösteriniz.

▪ Zaman kaybını önlemek için teknolojinin nimetlerinden faydalanınız ve iyi bir teknoloji kullanıcısı olunuz.

▪ Gerektiğinde insanlara hayır diyebilin ve planınızda yer almayan işlerden, buluşmalardan kaçınınız.

▪ Gün içerisinde aklınıza gelen şeyleri, sonraki plan ve planlarınızda kullanmak adına not alınız ve bu not alma işini alışkanlık haline getiriniz.

▪ Şayet bir işi yapmanız başka bir işi yapmanıza engel olmuyorsa bu iki işi bir arada yapınız. Mesela işe giderken kitap okumak veya yapmanız gereken bir telefon görüşmenizi aradan çıkartmak gibi.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin