Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları

33
Görüntüleme

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına göre cumhurbaşkanları devletin başıdır ve millet meclisi adına Silahlı Kuvvetler Başkomutanıdır. 5 yıllığına görev yapar ve en fazla 2 defa seçilebilir. Görevini sürdüremediği durumlarda ise meclis başkanı vekaleten görev alır.

Anayasaya göre cumhurbaşkanları en az 40 yaşında, millet vekili seçilme kriterlerine sahip ve yüksek öğrenim görmüş Türk vatandaşı olmalıdır.

Günümüze kadar Türkiye Cumhuriyeti 12 cumhurbaşkanı ve 5 vekil görmüştür.

1. Cumhurbaşkanı – Mustafa Kemal Atatürk

Cumhurbaşkanlığı Yaptığı Dönem(ler): 1 – 2 – 3 – 4
Görev Başlangıç ve Bitiş Tarihleri: 29 Ekim 1923 – 10 Kasım 1938
Notlar: İlk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanlığı yaptığı dönemde Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanıydı.

2. Cumhurbaşkanı – İsmet İnönü

Cumhurbaşkanlığı Yaptığı Dönem(ler): 5 – 6 – 7 – 8
Görev Başlangıç ve Bitiş Tarihleri: 11 Kasım 1938 – 22 Mayıs 1950
Notlar: İsmet İnönü Cumhurbaşkanlığı yaptığı dönemde Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanıydı.

3. Cumhurbaşkanı – Celâl Bayar

Cumhurbaşkanlığı Yaptığı Dönem(ler): 9 – 10 – 11
Görev Başlangıç ve Bitiş Tarihleri: 22 Mayıs 1950 – 27 Mayıs 1960
Notlar: Celâl Bayar Cumhurbaşkanlığı yaptığı dönemde Demokrat Parti üyesiydi.

4. Cumhurbaşkanı – Cemal Gürsel

Cumhurbaşkanlığı Yaptığı Dönem(ler): 12
Görev Başlangıç ve Bitiş Tarihleri: 26 Ekim 1961 – 2 Şubat 1966
Notlar: Cemal Gürsel 27 Mayıs 1960 Darbesi ile göreve gelip askeri yönetim boyunca başbakanlık ve devlet başkanlığı yaptı. TBMM yeniden açılınca cumhurbaşkanlığına seçildi.

5. Cumhurbaşkanı – Cevdet Sunay

Cumhurbaşkanlığı Yaptığı Dönem(ler): 13
Görev Başlangıç ve Bitiş Tarihleri: 28 Mart 1966 – 28 Mart 1973
Notlar: Cevdet Sunay Cumhurbaşkanlığı öncesinde asker ve bağımsızdı.

6. Cumhurbaşkanı – Fahri Korutürk

Cumhurbaşkanlığı Yaptığı Dönem(ler): 14
Görev Başlangıç ve Bitiş Tarihleri: 6 Nisan 1973 – 6 Nisan 1980
Notlar: Fahri Korutürk Cumhurbaşkanlığı öncesinde asker ve bağımsızdı.

7. Cumhurbaşkanı – Kenan Evren

Cumhurbaşkanlığı Yaptığı Dönem(ler): 15
Görev Başlangıç ve Bitiş Tarihleri: 9 Kasım 1982 – 9 Kasım 1989
Notlar: Kenan Evren 12 Eylül 1980 Darbesi ile göreve gelip askeri yönetim boyunca devlet başkanlığı yaptı. 1982 Anayasasının birinci geçici maddesi gereği Anayasanın halk oylamasında kabulüyle cumhurbaşkanı oldu.

8. Cumhurbaşkanı – Turgut Özal

Cumhurbaşkanlığı Yaptığı Dönem(ler): 16
Görev Başlangıç ve Bitiş Tarihleri: 9 Kasım 1989 – 17 Nisan 1993
Notlar: Turgut Özal Cumhurbaşkanı olmadan önce Anavatan Partisi Genel Başkanıydı.

9. Cumhurbaşkanı – Süleyman Demirel

Cumhurbaşkanlığı Yaptığı Dönem(ler): 17
Görev Başlangıç ve Bitiş Tarihleri: 16 Mayıs 1993 – 16 Mayıs 2000
Notlar: Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı olmadan önce Doğru Yol Partisi üyesiydi.

10. Cumhurbaşkanı – Ahmet Necdet Sezer

Cumhurbaşkanlığı Yaptığı Dönem(ler): 18
Görev Başlangıç ve Bitiş Tarihleri: 16 Mayıs 2000 – 28 Ağustos 2007
Notlar: Ahmet Necdet Sezer Cumhurbaşkanı olmadan önce sivil ve bağımsızdı.

11. Cumhurbaşkanı – Abdullah Gül

Cumhurbaşkanlığı Yaptığı Dönem(ler): 19
Görev Başlangıç ve Bitiş Tarihleri: 28 Ağustos 2007 – 28 Ağustos 2014
Notlar: Abdullah Gül Cumhurbaşkanı olmadan önce Adalet ve Kalkınma Partisi üyesiydi.

12. Cumhurbaşkanı – Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanlığı Yaptığı Dönem(ler): 20
Görev Başlangıç ve Bitiş Tarihleri: 28 Ağustos 2014 – Devam Ediyor
Notlar: Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olmadan önce Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanıydı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin