Türk Halk Oyunları

32
Görüntüleme

Ülkemiz bir çok kültür ve medeniyete ev sahipliği yaptığından dolayı Dünya üzerindeki en çok oyun çeşitliliğine sahip ülke olarak bilinmektedir. Hemen hemen her yöresinde farklı oyunlara, müziklere ve giysilere rastlanılmaktadır. Geleneksel Türk Halk Oyunları bu listemizde sizlerle.

1. Zeybek

Batı Anadolu yöresinde görülen halk oyunudur. Aynı zamanda Batı Anadolu’nun efelerine verilen bir addır. Tek kişi tarafından ya da birkaç oyuncunun çember şeklinde dizilmesiyle oynanır. Zeybekte yapılan hareketler aslında şahin ve kartalın hareketlerinden esinlenerek yapılmıştır. Kollar yana açıktır, koltuk altından yukarı doğru çekilir, yere çömelirken gökyüzüne doğru keskin bir bakış atılır, tıpkı bir kartal bakışı gibi. Zeybek, halkı koruyan cesur bir adamı temsil eder. Haksızlığa uğrayanın yanında, düşmanın karşısında mertçe durmayı sembolize eden bir oyundur.

2. Horon

Karadeniz bölgesinde bilhassa Doğu Karadeniz Bölgesi’nde oynanılan geleneksel halk danslarının genel adıdır. Kemençe, davul ve zil zurna ile oynanır. Horonlar, türkü eşliğinde ya da sadece çalgı eşliğinde düz bir sıra halinde ya da halka oluşturularak oynanır. Her horonun bir pişme, coşma noktası bulunmaktadır. Oyuncuların elleri yukarıdayken horon başının ya da kemençecinin “şimula” ya da “alaşağı” komutuyla horoncular adım atarak, omuz titretme hareketini içeren aşağı alma hareketini yaparlar. Horonda denizin dalga hareketlerini ve kıpırtılarını, balıkların çırpınışını görür gibi oluruz.

3. Çayda Çıra

Elazığ yöresine ait bir halk oyunudur. Oyun kendine has bir müzik eşliğinde ve manilerle oynanmaktadır. Oyuna başlarken bir mani söylenir.Maninin ardından oyunu oynayacak olan ekip oyun alanına giriş yapar. Girişin ardından çember oluşturularak, oyun başlar. Oyun basit ritmik hareketlerden oluşur ve genelde kadınların ortada erkeklerin ise kadınların etraflarında oynamasından oluşur.

4. Kafkas Oyunları

Ardahan, Kars, Iğdır çevresinde oynanan oyunlara verilen bir genel addır. Günlük yaşamın büyük bir parçası olan bu halk dansı keskin, sert ve hızlı vücut hareketleriyle yapılır. Mücadele, savaş, aşk, ayrılık temaları Kafkas halk dansının ana konusunu oluşturur. Bu dans koreografileri kız ve erkek dansçılarla hazırlanır. Kafkas oyunlarında dansçı kızlar; narinlik, zarafet, nezaket, asillik, masumluğu temsil eder. Erkek dansçılar ise gücü, kuvveti, kudreti, mücadeleci ruhu, zaferi gösterir. Erkekler dansın bir parçası olan bıçak kullanır. Bu bıçak dansta dönüş bitimlerinde yere doğru saplama hareketi içindir. Halk oyunu ekibindeki kızlar dans ederken el ve kollarını daha çok kullanır. Erkek dansçılar kızın etrafında dizlerinin üstünde zıplaya zıplaya dönerler. Erkek dansçıların bu hareketleri yaparken hızlı hareket etmeleri çok önemlidir. Kız dansçı minik ayak hareketleriyle dik duruşla ilerlerken el ve bileklerini zarifçe sağa ve sola doğru çevirir. Erkek ise kolalarını yana açar. Havaya zıplayarak havada bir tur dönüş yaparak dizleriniz üzerine düşer ve son bir sıçrayış ile ayağa kalkar.

5. Atabarı

Artvin yöresine ait bir halk oyunudur. Oyun üçten fazla kişi ile halka halinde yürütülür. Her figür, müziğin tek ölçüsüne uyarlanarak oynanır. Adı yeni fakat kendisi oldukça eski olan bu oyunun asıl adı Artvin Barı’dır. Atatürk bu barı 1936 yılı Balkan Festivali’nde İstanbul’da Çoruh takımıyla daha iyi oynadığı için Artvin Barı’nın adı 3 Eylül 1936’dan itibaren Ata Barı olarak değiştirilmiştir.

6. Kaşık Oyunları

Batı Karadeniz, Güney Marmara, İç Batı Anadolu, Konya çevresi ve Mersin çevresinde oynanan oyunların genel adıdır. En önemli özelliği tahta kaşığın oyuna eşlik aracı olmasıdır. Oyun daire şeklinde ya da karşılıklı dizilerek oynanır. Kaşıklar oyunda ritm, saz görevini de yürütmektedir. Kaşık oyunlarının çoğu türkülüdür. Oyunlar hareketli, canlı, akıcı, ritm ve ezginin hareketle birleştiği, bazıları taklide dayalı, ahenkli oyunlardır.

7. Halay

Türkiye’nin Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu, Orta Karadeniz ve Çukurova bölgesinde oynanan halk oyunlarının genel ismidir. Değişik bölgelerde oynanan halaylar arasında büyük farklılıklar vardır. Davul ve zurna çalınarak oynanan bir halka oyunudur. Toplu oyunların en soylu ve en gösterişli örneğidir. Halaylar bağımlı oyunlardır. Oyuncular halay başının komutuna uyarak hareket ederler. Halaya çoğunlukla bağlı diziyle başlanır. Oyuncular birbirlerini küçük parmaklarından tutarak, kol kola girerek ya da omuzlarından tutarak diziyi oluştururlar. Bazı halaylarda bu diziliş bir süre sonra değişerek, bazılarında ise oyunun sonuna değin sürer.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin