Tıpta Nadir Ve İlginç Hastalıklar

23
Görüntüleme

Tükenmişlik sendromu gibi ünlülerin kendini hatırlatma ya da kafasını dinleme uydurmaları değil, gerçekten tıpta nadir ve ilginç hastalıklar var.

Kimi isanlar gerçekten şanssız doğar, bu listedeki hastalıklar milyonlarda bir görülüyor ve başına gelen kişiler gerçekten şanssız sayılmalı.

1. Cotard’s Delusion – Yürüyen Ceset Sendromu

Bir nevi akli dengesizlik olarak görülen bu hastalıkta insanlar ölü olduğunu ya da bazı uzuvlarının çalışmadığını düşünüyor. Yemek yemiyor, duş almıyorlar çünkü kendilerini ölü sanıyorlar. Doktorlar bu problemin beyinde yüz ve bedenleri ayrıştıran algının yoksunluğundan kaynaklandığını düşünüyor. Günümüzde elektro terapi ile tedavi edilmeye uğraşılıyor.

2. Hypertrichosis – Kurt Adam Sendromu

Bu garip hastalık insanların tüm vücudunun kalın kıllarla kaplanmasına sebep oluyor. Bu hastalığı tetikleyen bir çok neden var ve en bilinenleri genetik mutasyon ile kellik karşıtı uygulamalar. Hastalar genellikle elektroliz veya ağda kullanıyor.

3. Cold Urticaria – Soğuk Allerjisi

Bazıları için soğuk havalar tam bir baş belası. Aynı fıstık allerjisi gibi soğuğa allerjisi olan insanlar var malesef. Vücutlarında kabarcıklar meydana geliyor ve yeterince soğuk olursa yutkunmayı bile önleyebiliyor ve ölümcül hale geliyor. Diğer tüm allerjiler gibi antihistaminler kullanılarak yaşamaya devam edilebiliyor.

4. Fibrodysplasia Ossificans Progressiva – Taş Adam Sendromu

Bu genetik bozukluk, zaman içerisinde kas ve yumuşak dokuları kemikleştiriyor. Çocukluktan büyümeye geçişte kıkırdakları kemikleştiren genden kaynaklanan bu hastalık 2 milyon kişiden birinde var ve malesef tedavisi yok. Hatta oluşan kemikleri ameliyatla çıkarmak, daha fazla kemik oluşumuna yol açıyor.

5. Epidermodysplasia Verruciformis – Ağaç Adam Sendromu

Bu nadir hastalık ise cildinizden ağaç yetiştiriyor. Bu kabuk benzeri doku, genetik mutasyona uğramış siğillerin zararlı olmayan papillomavirüslerine karşı son derece duyarlı olmasıyla oluşuyor. Bazı uygulamalar yapılıyor ama kesin tedavisi mevcut değil.

6. Xeroderma Pigmentosum – Vampir Sendromu

Bu sendromda insanlar ultraviyole ışınlarına diğerlerinden daha hassas oluyor. Ortalama 1 milyonda 1 görülen bu hastalıkta güneş ışığına maruz kalan cilt görseldeki gibi bir hal alıyor ve maruz kalmaya devam edildiği taktirde cilt kanserine ve çürümeye başlıyor. Sebebi ise vücudumuzda bulunan ultraviyole ışınlarını düzenleyen enzimlerin eksikliği veya çalışmaması.

7. Elephantiasis – Fil Hastalığı

Genellikle sivrisineklerin taşıdığı bir parazitle bulaşan bu hastalık lenf damarlarını tıkıyor ama kurutmuyor ve böylece genellikle bacaklarda ve testislerde şişmeye sebep oluyor. Bu paraziti yok etmek tıbben mümkün, testisler için ameliyat yapılıyor ama bacaklar malesef olduğu gibi kalıyor. O yüzden yakalanmamaya özen gösterilmeli.

8. Aquagenic Urticaria – Su Allerjisi

İnsanların temel yaşam kaynağı olan suya allerjisi mi olurmuş demeyin, oluyor. Histamin tepkisi veren gerçek bir allerji olmamasına rağmen, su ile temas eden bazı insanlarda kaşıntı ve kızarıklık meydana geliyor. Sebebi bilinmemekle beraber yalnızda kapsaisin merhemi ile yumuşatılarak kaşıntı gideriliyor.

9. Yabancı Dil Sendromu

Büyük ihtimalle duymuşsunuzdur, bazı insanlar birden bire hiç bilmediği bir dili konuşmaya başlar. Bazıları ise birkaç farklı dili karıştırır. Nadir görülen bu durum genelde beyin hasarı sonucu oluşur. Sebebi henüz bilinmiyor ve en ilginç hastalık bu olsa gerek.

Bu listemizle sizi hastalık hastası ettiysek özür dileriz 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin