Tarihte Psikolojik Savaş Taktikleri

49
Görüntüleme

Psikolojik savaş düşmanı hataya zorlar, moralini bozar, güç kaybettirir. Büyük orduları bile dize getirebilir. İşte tarihte psikolojik savaş taktikleri.

1. Aztek Ölüm Islığı

Bu ıslık sesinin 1.000 ölünün çığlığı gibi olduğu gibi söylenir. Bu kafatası şeklindeki enstrüman 20 yıl kadar önce Meksika’da Kanatlı Tanrı Tapınağı’nda kurban edilen bir insan iskeletinin ellerinde bulundu. Savaş başlamadan önce bu ıslık kullanılarak biri kurban edilir ve düşmanın demoralize olması beklenirdi. Sesin düşmanı bir trans durumuna soktuğu düşünülüyor. Ayrıca Aztek topluluğu ses ile insan iyileştirme üzerinde de çalıştılar.

2. 36 Strateji

36 Strateji Çinliler’in savaşlarda kullandığı bir atasözü koleksiyonudur. Bir çoğu aldatma sanatı ve rakibin savaş arzusunu kıracak psikolojik teknikler üzerinedir. Bu sözler topluluğunun alt başlıkları olarak “Saldırı Stratejileri”, “Kaos Stratejileri”, “Çaresiz Durumlar Stratejileri” gibi senaryolar bulunmaktadır. Orijinal kitap milattan önce 400 lü yıllara dayanır, 1941 yılında bulundu ve günümüze kadar üzerinde çalışılarak modernleştirildi.

3. Kutsal Kalkanlar

Milattan Önce 525 yılında Mısır’ın Persler’e karşı kesin mağlubiyeti ile sonuçlanan Pelusium Savaşı psikolojik savaş üzerine bir dönüm noktasıdır. Persler kalkanlarına kedi resimleri çizmiş, hatta gerçek kediler koymuşlardı. Çünkü Mısır, kedi tanrısı Bastet’e tapıyor ve kutsal tanrılarına zarar vermekten çekiniyorlardı. Heredot’a göre istilanın temel sebebi Pers kralının Firavun tarafından kandırılmış olmasıydı.

4. Timur Taktikleri

Timur, 1336 yılında doğan meşhur 14. Yüzyıl Özbek başkanı. Vücudunun yarısı felç olmasına rağmen Orta Asya, İslam Ülkeleri ve Hindistan’ın bir kısmını fethetti. Bu fetihler için zamanında 17 milyon kişi öldürdü. Bu sayı o günün dünya nüfusunun %5 i idi. Diğer bir meşhur özelliği ise kafatası ile yaptığı piramitler. Olayın bu noktası onu bu kadar güçlü kılan yanı aslında. Kafatası piramitlerini duyan düşmanlarını saran korku onun psikolojik savaş taktiğiydi. Bir söylentiye göre Bağdat’ta 90.000 ölü ile 120 piramit dikmiş. Delhi şehrini fethettiğinde tüm Hindistan’a ders olsun diye tüm şehri katletmiş. Osmanlı’yı yendiğinde ise padişahı altın bir kafese koyup salonunda tuttuğu söyleniyor ama bizim tarih kitaplarımızda değil, yabancı kaynaklarda.

5. Kazıklı Voyvoda

Tarihte psikolojik savaşın en iyi öğrencilerin birisiydi. 15. Yüzyıl Romanya presni, hayatının çoğunu Osmanlı İmparatorluğu’nda siyasi rehine olarak geçirdi. Kendisine iyi davranılmasına rağmen bir nefret beslemekten kendini alıkoyamadı. 1462 yılında Fatih Sultan Mehmet onun bölgesini kuşattığında başkentin girişinde karşılaştığı manzarada kazığa oturtulmuş 20.000 Osmanlı askeri vardı (Kaynak). Hakkında yazılan kaynakların tamamı düşmanları tarafından yazılmış. Ve genelde içindeki korkudan bahsediliyor. Sonucunda ise elindeki kısıtlı kaynaklarla ürettiği psikolojik savaş taktiklerinden. Biraz zalimce olabilir ama az olan kuvvetini artırmak için elinden gelen buydu.

6. Makedonya’lı II Philip

Oğlu İskender’in başarısının baş mimarıdır. MÖ 359 yılında tahta çıktığında Makedonya dağılmış bir haldeydi ve bir çok yabancı tarafından istila edilmişti. Sadece 1 yıl içinde tüm tehditleri ortadan kaldırıp Makedonya’yı tarihi bir süper güç haline getirdi. Kalsiya Ligi ile savaşında Stagirus şehrini tamamen yok etti. Tarihi kayıtlarda şehre bakıldığında orada daha önce hiç insan yaşamamış gibi bir hale geldi deniliyor. Bu durumu gören Kalsidya şehirleri hiç savaşmadan teslim oldular. Kullandığı en önemli psikolojik taktik ise asileri güneşin altında bekletiyor, can sıkıntısı veaşırı sıcak ile bunaltıyor. Sonra sahte bir saldırı düzenleyerek onları kuşatan veyavaş ilerleyen cephe hattına sürüklüyor.

7. Cengiz Han Dehası

Katliam, Cengiz Han’ın en büyük silahıydı. Kendisine karşı olan her şehri, her askeri katlediyordu. Merv kuşatmasında her askerine en az 400 sivili öldürmeyi emretmişti. Ayrıca ordusunu kalabalık gösteren hileleri kullanıyordu. Atların sırtına kuklalar koyuyor, geceleri fazladan ateşler yaktırıyordu. Semerkand ve Avrupa istilalarında ordusunu savaş alanından 1.300 kilometre geride tutuyordu ki ordunun asıl büyüklüğü belli olmasın. Ayrıca büyük orkestra davullarını da kullanıyordu.

8. İntihar Ordusu

Yue Kralı King Goujian, MÖ 496 – 465 yıllarında hüküm sürdü. Wu eyaleti ile girdiği savaşta ön cephe hattını garip bir psikolojik savaş olarak kesti. Shiji denilen Antik Çin Tarihi’nde ölüme mahkum edilen suçluların savaşta ölmeye gönüllü hale getirildikleri yazıyor. Bu suçlular ön cepheye getirilip kendi boğazları kestiriliyor, düşmana korku salan bu taktik ile ön cephe rahatça açılıyor.

9. Savaş Arabası

MÖ 1274 yılında yapılan Kadeş savaşında, Hitit güçleri ağır at arabaları ile II. Ramses ordusunun üzerine yürüdüler. Mısır’ın at arabaları ise hafif ve okçular ile mızrakçılar içeriyordu. Düşmanın ağır arabalarının karşısında daha hızlı manevra ve hareket gücüne sahiplerdi. Bu sayede düşman arabaları dönüş yolundayken, daha dönemeden ortadan kaldırılıyordu. Bu savaştan sonra bölgede süvari sınıfı gelişti.

10. Hannibal’ın Çılgınlığı

Kartaca’lı General Hannibal Barca 2. Punic savaşında Romalıları deliye döndürdü. Önce Trebbia Nehri’ne atlılarını sürdü ve Roma askerlerini cezbetti. Nehrin Roma tarafında ise pusuya yattı. Nehir karşısında düşmanı atlılarla gören askerler dağınık bir vaziyette idiler. O esnada kıyım gerçekleşti. Ertesi yıl Trasimene Gölü Savaşı’nda, Roma generalinin zorlu doğasını istismar ederek Flaminus’u savaşa attı. Düşmana korku salmak için Alp Dağları’na savaş filleri ile tırmandı. Filler doğası gereği zayıf kalsa da düşmanı korkutabildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin