Tarihte En Saçma İsme Sahip Savaşlar

27
Görüntüleme

Tarih boyunca savaşlar sahnedeydi ve insanlığın yönelimlerini, yaşamlarını, geleceğini etkiledi. Bu azap ortamlarında öyle savaşlar vardı ki isimleri gerçekten saçma ve garipti. Bu yazımızda tarihin en saçma isme sahip savaşlarını bir araya getirdik.

Sarı Türban İsyanı

184 – 205 yıllarında Çin’de Çin Hanedanı ile Han Hanedanı arasında yaşanan isyandır. 3 ila 7 milyon arasında insanın ölümü ile sonuçlanmıştır. İsyan gruplarının taoizm ile alakalı olarak başlarına sarı örtü takmaları üzerine bu adı almıştır.

Jenkins’in Kulağı Savaşı

1739 – 1748 yılları arasında Britanya ile İspanya arasında yaşanan savaş. 1731 yılında Britanya’lı tüccar Robert Jenkins’in İspanya kıyılarında kulağının koparılması üzerine çıktığı için bu adı almış. Toplam 30.000 ölü ve yaralı ile 600 gemi kaybı yaşanmış bir muharebe ve her iki tarafın da kazanıp kazanmadığı kesinliği yok.

Domuz Savaşları

Domuz Savaşı adı altında birbirinden bağımsız 4 savaş bulunmaktadır.

Domuz Savaşı (1555–58) Meissen piskoposu ile selefinin ailesi arasında yaşandı.
Domuz Savaşı (1640) Staten Adasında kızıl derililer ile Hollanda’lı yerleşimciler arasında yaşandı.
Domuz Savaşı (1859) Amerika ile İngilizler arasındaki Kanada sınır savaşı. Sınırda bir domuzun vurulması ile başlamıştır.
Domuz Savaşı (1906–08) Avusturya – Macaristan ile Sırbistan arasındaki ticaret savaşı. Sırp domuzlarına gümrük tarifesi uygulanması üzerine yapılmıştır.

Çılgın Yılan İsyanı

1909 yılında Amerikan yerlileri ile Amerikalı yerleşimciler arasında yaşanmış savaş. Savaşı ateşleyen ise bir parça pişmiş yılan etinin çalınmasıdır. 4 kişinin ölümü 42 kişinin tutuklanmasıyla sonuçlanmıştır.

Kova Savaşı

1325 yılında İtalya’da yaşanmış savaştır. Askerlerin çeşmeden bir kova çalması ile başlamıştır. 2000’den fazla kişinin ölümü ile sonuçlanmıştır.

Sosyal Savaş

Milattan Önce 91 – 88 yıllarında Roma ile İtalya arasında yaşanan bu savaşın adı gerçekten ilginç. Fakat burada bahsedilen sosyal aslında günümüzde kullanılan sosyal ile aynı anlamı taşımamaktadır. Socii döneminde İtalya’da bulunan ama Roma müttefiki olanlara verilen isimdir. Bu isimden yola çıkarak savaşa yön verenlerden dolayı savaşa Sosyal Savaş denilmiştir.

Kutsal Savaşlar

Toplamda 3 adet kutsal savaş yapılmıştır.

Birinci Kutsal Savaş (M.Ö. 595 – M.Ö. 585) Kirrha ile Delphi arasında Yunanistan’da yapılmıştır.
İkinci Kutsal Savaş (M.Ö. 449 – M.Ö. 448) Atinalılarla Spartalılar arasındadır.
Üçüncü Kutsal Savaş (M.Ö. 356 – M.Ö. 346) Thebes ve Phocis arasında Delphi şehrinin kontrolü için yapılmıştır.

İşin ilginç yanı bir yada daha fazla savaş nasıl kutsal olabilir?

Üç Sanço Savaşı

1065 – 1067 yıllarında üç İspanyol krallık arasında çıkmış savaştır. Bütün krallıklar Büyük Sanço’nun torunları tarafından idare ediliyordu ve Jimenez Hanlığı öne çıkan yönetici krallıktı. Zaman içerisinde birbirlerine yapılan küçük çaplı yağmalar sonucu bir savaşa dönüştü ve Three Sanchos War adını aldı.

Eski 9 Yıl Savaşları

1051 – 1063 yıllarında Japonya’da yaşanmış savaşa verilen addır. Garip olanı ise tarihlerden anlaşılacağı üzere 12 yıl sürdüğü halde 9 yıl savaşı denmesidir.

Futbol Savaşı

1970 FIFA Dünya Kupası elemelerinde karşılaşan iki komşu ülke El Salvador ve Honduras arasındaki üçüncü maç sonrası çıkan ve 100 saat süren savaş dünya literatürüne ‘Futbol savaşı’ olarak geçmişti. 2.100 ölü ve 10.000’den fazla yaralı olan bu savaş, araya giren Amerikan Devletleri Örgütü’nün müdahalesiyle son bulmuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin