Tarihin En Ölümcül 10 Suikast Timi

50
Görüntüleme

Suikastçı, genelde kulağa birini öldürmek için tutulan tek adam gibi geliyor. Ancak tarihte olayı abartıp suikast timi kuranlar var. Sizler için tarihin en ölümcül 10 suikast timi’ni derledik.

10. Vishkanyalar

Ölümcül ve güzel suikastçılar olan vishkanya, antik Hindistan’da krallar arasındaki çatışmayı sona erdirmek için geliştirildi. Bu kızlar bir zehri küçük dozlarla bağışıklık kazanana kadar alıyorlardı. Daha sonra düşman kamplarına ya da rakip krallara gönderiliyor ve ona hizmet ettiriliyordu. Şüphe uyandırmamak için güven kazanarak aynı kaptan yeyip içiyor ve kendi bağışık olduğu zehir ile kralı öldürüyordu. En kötü ihtimalle bağışıklık kazandığı zehri yüksek dozda alıp krala cinsel ilişki yoluyla bulaştırmakla görevliydi.

9. Werwolves – Kurt Adam Timi

Werwolves, Hitler Gençliği ve Waffen SS’nin en umut verici üyelerinden seçilen yaklaşık 5.000 gönüllüden oluşan bir gruptu. Sabotaj ve sessizce öldürmek konusunda eğitildiler, ardından Nazilerin kaybettiği düşman eline geçen topraklara yerleştirildiler.

1945 baharında bir zamanlar Alman kuvvetleri tarafından tutulan sivil yetkililerin ve Müttefikler tarafından atanan belediye başkanlarının öldürülmesi olayı ortaya çıktı. En ünlüsü, Aachen’in başkanlığına getirilen Franz Oppenhoff’a suikast düzenlenmesiydi. Resmi adı Karnaval Operasyonu olan operasyonda suikastçılar Aachen’in belediye başkanını öldürmek istedi. Başkana yeterince yakın olması gereken suikast timi kendilerini düşmüş Alman pilotlar kılığına sokmuşlardı.

8. Syracuse Calippus Paralı Askerleri

Callippus ve Dion hem Plato’nun öğrencileriydi hem de yoldaşlar olarak Syracuse’a döndüler. Callippus’un niyeti hiç iyi değildi ve döndükten kısa bir süre sonra Dion’un cinayetini planlamaya başladı. Ortada komplo teorileri dolaşıyordu ama kimse umursamadı. Demeter ve Chore bayramında, Callippus’un paralı suikast timi Dion’un odasına girdi ve kendi muhafızları diğer tarafa bakarken onu öldürdü.

Callippus iktidarı ele geçirdi, ancak Syracuse egemenliği ve suikast timi sadece 13 ay önce sürdü. Konum ve gücü elinden alınan Callippus, İtalya’yı baştan sona yürüdü ve Rhegium’un denetimini ele geçirdi. Callippus, suikast timine kötü muamele ederek ölümcül bir hata yaptı ve Dion’u öldüren aynı kılıçla öldürüldü.

7. Sarasota Suikast Cemiyeti

1884’te bir siyasi kulüp olarak kurulan Sara Sota Uyarı Komitesi New York Times tarafından Sarasota Suikast Derneği olarak yeniden adlandırıldı. O zamana kadar 22 üyeden dokuzu iki cinayetten yargılandı. Politikaları Kuzey ile Güney arasındaki öfkeli bir bölünmeydi. Güney’deki iş olanaklarının tadını çıkarmak için aşağıya doğru yol alan çok sayıda kuzeyli vardı. Grubun resmi amacı yasaların dokunmayacağı “tüm iğrenç kişilerin ortadan kaldırılması” oldu.

Toplumun bu iğrenç kişilerden kaç tanesinden kurtulduğu belli değil; ancak Charles Abbe adlı posta müdürünün öldürülmesi suikast timini ulusal haberlerin ön sayfasına götürdü. Abbe’nin cesedi Meksika Körfezi’ne atıldı. Toplum üyelerine verilen hapis cezaları örgütün çökmesine neden oldu.

6. Kara El

Sırbistan’dan gelen 10 adam 1911’de Siyah El’i kurarken basit bir amaçları vardı: Şiddet ve terörist faaliyetler kullanarak birleşik bir Sırbistan yaratmak.

İlk önce İmparator Franz Josef’i ardından Bosna-Hersek valisi General Oskar Potiorek’i öldürmek için katiller göndererek başladılar. Her iki girişim başarısız oldu ancak gruba üyelik arttı. 1914 yılına gelindiğinde özellikle bir adam ölmeliydi: Archduke Franz Ferdinand.

Üç suikastçi birinin başarısını garantilemek için yola çıktı ve Grifir Princip başarılı oldu. Trifko Grabez ve Nedeljko Cabrinovic başarısız oldu. Her üçü de Belgrad’daki kafelerde görev yapan üyeler tarafından gruba dahil edilmişti.

5. The Sicarii – Hançer Taşıyan Adam

Sicarii, yahudi bir suikast timi’nin hançerine verdiği isimdir. Roma karşıtı grupların tercih ettiği ölüm yöntemlerini yazan antik Yunan tarihçisi Josephus’tan adını alır. Tim, büyük çaplı baskınlarıyla da bilinirken, silahlarını giysilerinde saklamak ve genelde rahatsız edici kamuya açık yerlerde hedeflerini takip etmek gibi taktikleriyle daha sık ilişkilidirler.

Grup, Celile Yahuda’nın takipçileri olarak biliniyordu ve amaçları basitti: Roma’ya isyan başlatmak. M.Ö. 65 yılında Yeruşalim’de bir ayaklanma gerçekleşti, ancak başarısız ayaklanma grubun kaybolmasına sebep oldu. Masada’daki eski kaleye yapılan bir saldırıda son kez göründüler. Sonunda “Sicarii” terimi her tür Yahudi teröriste atıf edildi.

4. Harmodius, Aristogiton ve Tyrannicide

Cicero’ya göre, bir siyasi liderin öldürülmesi bazı kriterlere uygunsa haklı olabilir. Lider kendi halkına ve insanların iyiliğine karşı zulüm ederse, ölüm ortak çıkarını ilerletirse ve eğer eylem son çare ise, haklı olabilir. Suikasti yapan kişiye ise zalimi öldüren kimse anlamına gelen tyrannicide denir.

Orijinal Tyrannicideler, Atenalı tiran Hippias’ın kardeşini öldüren bir çift aşık olan Harmodius ve Aristogeiton’dur. Hedeflerini öldürmek için başarısız olsalar da eylemleri Atina tarihi tarafından yüceltildi ve motivasyonları Atina idealine yükseltildi. Atina vatandaşları, bu aşıklar şehit olduktan sonra gelecekteki tüm zorbalara suikast düzenleyeceklerine söz verdi ve Tyrannicidelere ve torunlarına vergi muafiyetleri, ücretsiz yemekler ve ön sıra tiyatro koltukları gibi ödüller verildi.

3. Murder, Inc.

Murder Inc, 1930’lu ve 1940’lı yıllarda 400 ila 1.000 suikastten sorumlu Ulusal Suç Sendikası’nın bir koluydu. Merkezleri, Brooklyn’de 24 saat açık olan Midnight Rose Candy Store adlı bir mağazadaydı. Katiller mağazada telefon ile iş almayı bekliyorlardı ve bir çok hedef ya gangster ya da görgü tanığıydı.

Murder Inc yöneticisi 1944 yılında elektrikli sandalyede idam edilecek olan Louis Lepke Buchalter adlı şahıstı. İlk tutuklandığında uyuşturucu ticaretinden 14 yıl hapis yedi. Kim olduğu daha sonra anlaşıldı ve idama mahkum edildi.

2. The Nokmim

Suikast Timi adını İbranice Avengers (Yenilmezler) kelimesinden almaktadır. Bir süre boyunca Nazilerin kabusu oldular. Savaş suçlusu Nazilerin yaptıklarının bedelini ödettiler.

Grup çok gizliydi ve tanıklık yapan birkaç eski üye dışında hakkında bilgi veren olmadı. Toplamda kaç kişi öldürdükleri bilinmiyor. Bir BBC muhabiri hakkında çok araştırma yaptığını ve öldürme methodlarının gerçekten korkunç olduğunu, örneğin bir Nazi subayının kanına gazyağı enjekte ettiklerini söylüyor.

Nokmim’in ne kadar süre aktif olduğunu kimse bilmiyor fakat muhtemelen 1950’lerde epey yükselişteydi. Dünya çapında yalnızca bireysel suikastlar değil, tüm şehirlerin su kaynaklarını zehirlemek için (başarısız) planlanan birçok insanın yok edilmesine yönelik büyük operasyonları vardı.

1. Hasan Sabbah

Hasan Sabbah 1124 yılında Alamut Kalesi’nde öldüğünde geride kendisine inanan birçok haşhaşi bıraktı. 1256 yılında Moğollar tarafından temizlenene dek bu suikast timi uzunca bir süre eylemlerine devam etti. Dağın Yaşlı Adamı olarak da bilinen bir filozof ve vaiz, halkı açlık çekerken lüks yaşamış liderler hakkında onurlu hiçbir şey olmadığını söylemişti.

İlk kaydedilen suikast 1092’de yapıldı ve bu emir Haçlı Seferleri’nde savaşanlar da dahil olmak üzere adaletsiz gördükleri kişileri hedef aldı. Kendilerini katiller yerine hakimler olarak görüorlardı ve safları o kadar büyümüştü ki en sonunda 70 farklı yerden geçiyor ve kendi kodlanmış diliyle iletişim kuruyorlardı.

Marco Polo yazılarında gruba üye olan katillerin uyuşturucu ile beyinlerinin yıkandığından bahsediyor olsa bile bu iddia asılsız olarak adlandırılıyor ve doğrulayacak kanıt bulunmuyor. Marco Polo 1273 yılında İran’dan geçmiş ve haşhaşileri şöyle anlatmıştır:

Kendi dillerinde şeyhlerine “dinin büyüğü” anlamına gelen Alaeddin diyorlardı. Şeyh iki dağ arasındaki vadiyi kapatmış ve burayı sütten, baldan ve şaraptan akan sular, güzel huriler ve çeşitli meyve bahçeleriyle donatmıştı. Dağın şeyhi müridlerinin gerçekten cennette olduklarını zannetmeleri için burayı Muhammed’in cennet tasvirine benzetmişti. Bizim yaşlı adam dediğimiz bu efendi fedailerine iksirinden içirerek onları dörderli, altışarlı gruplar halinde bahçeye taşıtıyordu. Gerçekten cennete gittiklerini zanneden müridlerini bir göreve göndereceği zaman şeyh “Gidip şunu şunu öldüresin. Meleklerim seni cennete götürecektir.” diyordu. Şeyh’in cennetine geri dönebilme arzusuyla fedailerin göze almayacağı hiçbir tehlike yoktu.

İngilizce’de suikastçi anlamında kullanılan assasin, arapça haşhaşi kelimesinden gelir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin