Susuzluktan Ölmek Nasıl Gerçekleşir

16
Görüntüleme

Susuzluk gerçekten diğer eksikliklere benzemez. Vücudumuz %55 ila %65 arasında sudan oluşmaktadır. Beynin düşünmesi, kan akışı, kasların hareketi hep su sayesinde gerçekleşir.

Peki biraz koşup terlemek ya da sahilde 1 gün geçirmek ve susuzluğumuzu görmezden gelmek nasıl bir etki yaratır? Bu etki insandan insana, ortam koşullarına göre değişse bile sonuç her daim aynı ve etki her zaman hızlı gerçekleşir.

1. Aşama: Susuzluk

%2 su kaybı. Bu kaybı bir spor salonunda 1 saat hareketli kalarak yaşayabilirsiniz. Vücudunuzdaki nem sıkışır. Böbrekleriniz mesaneye daha az su gönderir. İdrarınız koyulaşır. Daha az terlemeye başladıkça vücut ısınız yükselir. Kanınız kalınlaşır. Oksijen seviyesini düzenlemek için kalp atış hızınız artar.

2. Aşama: Bayılma

%4 su kaybı. Bu kaybı aralıksız ve susuz 3 saat bisiklet sürerek ya da 2 gün susuz kalarak yaşayabilirsiniz. Kan kalınlığınız çok fazla artar, bu yüzden kan akışı yavaşlar ve deriniz büzüşür. Kan basıncınız düşer ve sizi bayılmaya iter. Terlemeyi tamamen bırakırsınız ve bu yüzden vücut ısınız çok fazla artar.

3. Aşama: Organ Hasarı

%7 su kaybı. Bu kaybı aralıksız ve susuz 8 saat spor yaparak yaşayabilirsiniz. Vücudunuz kan basıncını düzenlemek için sorun yaşar. Hayatta kalmak için hayati olmayan organlara kan aktarımını keser. İlk etapta böbrek ve bağırsaklara kan akışı kesileceği için bu organlarınız hasar görür. Böbrekleriniz kanınızı artık süzemeyeceği için hücre yenilenmesi durur.

4. Aşama: Ölüm

%10 su kaybı. Bu kaybı aralıksız ve susuz 12 saat koşarak yaşayabilirsiniz. Artık kesinlikle su içmeniz gerekir. Aksi halde vücut sıcaklığınız kontrol edilemez, hayati işlevi olan organlarınız aşırı ısınır. Karaciğer yetmezliği büyük ihtimalle sizi öldürür. Fakat hafif bir olasılıkla kanınız zehirli bir çamur haline gelir ve sadece karaciğer değil bir çok organın yetmezliğinden ölebilirsiniz.

Görseller: Michael Brandon Myers

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin