Suçluluk Duygusu Ve Psikolojik Etkileri

16
Görüntüleme

Her insan istem dışı olarak, yani kontrolsüz bir şekilde söylemek istemediği bir şeyi söyleyebilir veya yapmak istemediği bir şeyi yapabilir. Bu gibi istem dışı meydana gelen şeyler, kişiden kişiye değişen nispetlerde herkeste bir suçluluk duygusunun oluşmasına neden olabilir. Yine kimi insanda suçluluk duygusuna sebep olan bir şey bir başka insanda suçluluk duygusuna neden olmayabilir.

Suçluluk duygusu ile pişmanlık birbiri ile karıştırılmamalıdır. Kişinin kendi isteğiyle yaptığı hataların sonunda üzüntü hissetmesi pişmanlıktır ve bu durum gayet doğal bir duygudur. Suçluluk duygusu ise istenmeden yapılan hataların neticesinde kişinin kendisini sorumlu görmesi ve kendisine öfke duyma halidir.

Suçluluk psikolojisine kapılan kişi herkesçe kabul gören bir hata yapmamıştır. Sadece kendisinde bir suçluluk duygusunun oluşmasına neden olacak, kendisince suç olan bir şeyi yapmıştır. Kişilerde suçluluk duygusuna neden olan şeyler çoğu zaman bir çok kişinin normal kabul ettiği, bir suç olarak görmedikleri şeylerdir.

Kimler Suçluluk Duygusu Hisseder

Genelde mükemmeliyetçi kişiler, depresyonda olanlar ve kaygı / endişe hali içerisinde olanlar suçluluk duygusuna kapılırlar. Mükemmeliyetçi kişiler yaptıkları ve söyledikleri her şeyin kusursuz olmalarını istediklerinden ötürü, olası ve aslında son derece normal olan hatalarını büyüterek, kendi içlerinde bir suçluluk duygusunun oluşmasına sebep olurlar.

Depresyon içerisindeki bireyler ise negatif duyguları yoğun yaşıyor olmalarından dolayı yaptıkları çoğu şeyi bir hata olarak göreceklerdir ve dolayısıyla suçluluk duygusuna kapılacaklardır.

Endişe / kaygı halini yoğun yaşayan insanlar sürekli olarak, hayatlarının şimdi ve geleceğini kontrolleri altında tutma eğilimi içerisinde olmalarından ötürü yine aslında herkesçe normal kabul edilen hatalarından dolayı suçluluk duygusuna kapılanlar arasına gireceklerdir.

Yine, kişinin küçüklüğünde yaptığı bazı şeylerin çevresindeki diğer insanlar tarafından suç olarak görülmesi, kişinin ileriki yaşlarında aslında çoğunca suç olarak kabul edilmeyen bu şeyleri yapması halinde, bu durum kişinin suçluluk duygusuna kapılmasına neden olacaktır.

Suçluluk Duygusu Nasıl Aşılır

Kişinin suçluluk duygusundan kurtulabilmesi için her şeyden evvel her insanın hata yapabileceğini yani kimsenin mükemmel olmadığını bilmesi gerekmektedir. Herkesin hatalar yaptığını ve yapacağı gerçeğini kabullenmelidir. Kendisinde suçluluk duygusu yaratan şeylerin bir çok insanda bu duyguya sebep olmadığını veya herkeste aynı oranda bir suçluluk duygusuna neden olmadığı gerçeğini unutmamalı ve bu duygunun kendi içinde yoğun ve uzun süre yer etmesine izin vermemelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin