Sübliminal Mesajlar Ve Kontrol Edilen Bilinçaltımız

223
Görüntüleme

Sübliminal mesaj bir diğer adı bilinçaltı mesajı olan ve beş duyumuz aracılığıyla algılayabildiğimiz şeylerin içine bu beş duyumuz aracılığıyla algılayamadığımız lakin beynimizle algılayabildiğimiz çeşitli mesajların ve işaretlerin bilincimiz fark etmeden, bilinçaltımız tarafından algılanıp, kaydedilmesini sağlayan çeşitli tekniklerle gönderilen mesajlardır.

Örneğin yukarıdaki bu görsel 2013 yılında Bayern Munchen’in HSV Hamburg’u 9-2 yendiği maçta kaydedildi. Sıralı bir şekilde oturmuş beyaz kıyafetli izleyiciler, ünlü Alman telekomünikasyon operatörü ve aynı zamanda Bayern Munchen’in forma sponsoru T Mobile’ın logosunu oluşturuyordu.

Bilinçaltı Ve Sübliminal Mesajlar

Zihinlerimiz, bilinç ve bilinçaltı olmak üzere iki ayrı bölümden oluşmaktadır. Bilinçaltı olarak adlandırılan kendisi hakkında herkesçe çok şey bilinmeyen zihnimizin bu bölümü her şeyi ama her şeyi bizler farkında olmadan kaydeder ve depolar. Mesela içerisinde oturduğumuz apartmanın giriş kapısı önünde bulunan merdivenin basamak sayısını bilinçli halimizle saymadığımız için bilemeyiz lakin bu merdivene ait basamak sayısı da dahil tüm detayları bilinçaltımız biz farkında olmadan kaydeder.

Bilinçaltımız aldığımız kararların asıl belirleyicisidir çünkü bilinçaltı bilinçli halimize oranla daha baskındır ve bilinçli halimizi yönetir.

Neden Sübliminal Mesajlar Var?

Sübliminal mesajlar bazı özel teknikler aracılığıyla genellikle reklamların, filmlerin, animasyonların, müziklerin ve çizgi filmlerin içerisine yerleştirilirler. Daha çok tüketicilerin satın alma iradelerini yönetmek amacıyla ticari reklam ve seçmenlerin seçimlerini etkilemek için siyasi propaganda amaçlı kullanılırlar.

Sübliminal Mesajlar Gerçekten Etkili Mi?

Sübliminal mesajlar üzerine yapılan deneyler sonucunda açıkça görülmüştürki, verilen bu mesajlar kişilerin aldığı kararları gerçekten manipüle ediyor ve etkiliyor. Kişilerin bilinçli olarak aldıkları kararları kendilerinin bilinçaltlarına gönderilen bu tür mesajlarla manipüle edilebildiği için, sübliminal mesajlar bir çok ülkede kanunlarla yasaklanmıştır.

Kişinin maruz kaldığı bu subliminal mesajlardan etkilenme derecesi kişinin karakteri ve yaşadığı çevre gibi çeşitli değişkenlere göre değişmektedir.

Subliminal mesajlardan en çok etkilenenler ise yaşları 0-7 yaş aralığında olan, kişilikleri henüz yeni yeni oluşan ve kendilerine şiddet, porno vb. içerikli kötü amaçlı mesajlar verilen bebek ve çocuklardır. Bu mesajlar ile bilinçaltları doldurulan çocuklar ilerleyen yaşlarında bu mesajlar kapsamında bir bilinçlilik hali sergilemektedirler yani aldıkları kararlar ve dolayısıyla yaşamları bu mesajlardan etkilenmektedir.

Çocuklarımıza izlettiğimiz çizgi filmlerdeki sübliminal mesaj örneklerini Çizgi Filmlerin Hiçte Masum Olmadığının Kanıtı Fotoğraflar adlı yazımızda vermiştik. Yazı adına tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin