Stres Nedir Ve Nasıl Başa Çıkılır

13
Görüntüleme

Stres, kendimizi huzursuz ve baskı altında hissettiğimiz anlarda ortaya çıkan; vücudumuzun çeşitli iç ve dış uyaranlara karşı istem dışı verdiği fiziksel, zihinsel, duygusal ve davranışsal tepkilerdir.

Stres herkesçe duyulmuş ve herkesin hayatı boyunca mutlaka bir kaç kez karşılaştığı bir şeydir. Tıpkı olumsuz durumlar gibi, olumlu durumlar da strese neden olmaktadır. Belirli bir nispette stres normal kabul edilmekle birlikte fazlası zararlıdır.

Stres Esnasında Yaşananlar Ve Stresin Zararları

Stres sırasında beynimiz vücudumuza “diren ya da kaç” mesajı gönderir. Bu sırada daha fazla enerji üretmek için besinleri daha hızlı pompalanır ve kalbimiz daha hızlı atmaya başlar. Oksijen miktarını arttırmak için solunum hızı artar ve kan damarları genişler. Daha çok kan üretilir ve karaciğer kana daha fazla şeker karıştırır. Sindirim hızı yavaşlar. Böylece enerji; beyin ve kaslar tarafından kullanılır. Yaşanılan bu durum uzunca bir süre devam ederse vücuda zarar vermeye başlar.

Psikolojik ve fiziksel sağlığımızı koruyabilmemiz için stresten uzak durmalıyız. Stresin doğrudan veya dolaylı olarak neden olduğu psikolojik ve fizyolojik rahatsızlıklardan bazıları şunlardır; diyabet, ülser, kanser, yüksek tansiyon, kısmi veya tam felç, kalp krizi, depresyon, obezite, hafıza kaybı, boyun ve sırt ağrıları, bağışıklık sistemi sorunları, uyku sorunları ve çeşitli cinsel hastalıklar.

Stres İle Nasıl Başa Çıkılır

Stresle başa çıkmak için stres anında elinizde olan işi o an için bir süreliğine bırakın. Yavaş bir şekilde nefes alın ve verin. Bir kaç tane basit esneme harekeyi yapın. Biraz yürüyüş yapın ve sizi geren o ortamdan bir süre uzak durun.

Stresi yenmek ve strese daha az maruz kalmak için hayatlarımıza bir takım düzenlemeler getirmeliyiz;

▪ Sağlıklı ve dengeli beslenmeliyiz.
▪ Sigara, alkol ve uyuşturucu gibi maddelerden uzak durmalıyız.
▪ Uyku düzenimize dikkat etmeliyiz.
▪ Düzenli spor yapmalıyız.
▪ Bedenimizi çok zorlayan işlerden kaçınmalıyız.
▪ Bizleri eğlendiren şeylere de vakit ayırmalıyız.
▪ Sürekli ve yoğun çalışmayarak, belirli periyotlarda kendimize dinlenmek için vakit ayırmalıyız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin