Sivrisinekler Neden Sadece Bazı Kişileri Isırır

11
Görüntüleme

Sizi bilmem ama sivrisinekler beni çok seviyor. Bu canlılar üstelik kimi ısıracağı hususunda adam seçiyorlar. Peki neye göre seçiyorlar? İşte sivrisinekler neden sadece bazı kişileri ısırır sorusunun cevapları.

Giyim

Sivrisinekler kurbanlarına karar verirken gözlerini kullanabilirler. Özellikle öğleden sonraları görüşlerinin en ideal olduğu zamanlardır. Koyu renk kıyafetler özellikle siyah veya kırmızı sizi daha kolay bir hedef yapar.

Kan Grubu

Sonuçta ısırılmanızın sebebi tamamen kan ihtiyacını gidermek içindir. Erkek sivrisinekler keyif için kan emebilirken dişiler yumurtlama için kanımızdaki proteine ihtiyaç duyar. Protein seviyesi kan grubuna göre değişiklik gösterebildiği için kan grubu hedef olmanızda etkilidir. Araştırmalar A grubunun güvenli, B grubunun orta, 0 grubunun ise en çekici kan grubu olduğunu gösteriyor. Ama A grubu olan ben gayet iyi bir hedefim.

Karbondioksit

Sivrisinekler 50 metre mesafeden karbondioksit salınımını hissedebilir. Bir ortamda birden çok kişi varsa daha fazla karbondioksit salınımını yapan daha güzel bir hedeftir. Üstelik salınımı ağız veya burun ile yaptığımız için sivrisinekleri baş bölgemize daha çok çekeriz.

Sıcaklık Ve Terleme

Bu canlılar laktik asit, ürik asit, amonyak gibi kokuları alabilen bir yapıya sahiptirler. Bu yüzden bir koşu sonrası terli haldeyken sivrisineklerin gözüne gayet leziz görünebilirsiniz.

Canlı Deri

Bazı araştırmalar derideki bakteri miktarının yine bu küçük canlıları cezbettiğini gösteriyor. Bakteri yoğunluğu bileklerde ve ayaklarda vücudun geri kalan görünür bölgelerine göre daha fazla olması ve bu bölgelerin tam bir sivrisinek cazibesi olması bu araştırmaları destekler nitelikte.

Hamilelik

Hamilelik esnasında bayanların yaşadığı sıkıntılar yetmezmiş gibi bir de yaz mevsiminde sivrisinek saldırılarına maruz kalmaları gerçekten sinir bozucu olabiliyor. Bu saldırılardaki artışın sebebi karbondioksit salınımının ve vücut sıcaklığının artmasıdır.

Bira Tüketimi

Kim bilebilirdi sivrisineklerin biranın tadını bildiklerini. Bira, terde bulunan etanol miktarını artırıyor, cilt yüzeyinin sıcaklığını yükseltiyor. Bu yüzden denekler üzerinde bira öncesi ve bira sonrası sivrisinek saldırısında artış gözlemleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin