Ruhun Şifa Kaynağı Meditasyon

32
Görüntüleme

Meditasyon herkesin mutlaka günde en az 10 dakika deneyimlemesi gereken bir mucize, bir rahatlama halidir. Latince kökenli bir kelime olan meditasyon zihinsel arınma, zihni denetleme anlamına gelmektedir.

Meditasyon bir araç değil amaçtır; çeşitli teknikler aracılığıyla varılabilen bir zihinsel, manevi arınma hali olduğundan bir çok çeşidi bulunmaktadır ve dünyanın bir çok farklı coğrafyasında Budizm, Taoizm, Zen ve İslamiyet (tefekkür) gibi çeşitli inanç sistemlerinin içerisinde farklı şekillerde yer almaktadır.

Meditasyon Nasıl Yapılır

Meditasyonunun bir çok farklı türü ve tekniği olmakla beraber özü; zihni tüm düşüncelerden arındırmaktır. Bu arınış hali kişiye bir canlılık ve ferahlık ile aydınlık bir şuur kazandırır.

Meditasyon halinin yakalanılması için kişinin sırtının dik olduğu bir oturma şeklinde olması, gözlerini kapatması, ne çok sıcak ne de çok soğuk olmayan ılık ve olabildiğince sessiz bir ortamda bulunması ve üzerinde hafif kıyafetler bulunması gerekmektedir.

Kişi tüm bu olmazsa olmaz hazırlıklardan sonra diyafram nefesi alarak ve yalnızca bu nefes akışına konsantre olma yolu ile zihnini meşgul eden tüm düşüncelerden uzaklaşarak zihinsel bir arınma halini yakalar. Bu hal kişinin gün boyunca zihnini yoran birikmiş düşüncelerden kurtulmasına, stresten uzaklaşmasına, zihnini dinlendirmesine ve böylece hayata dair yeni farkındalıklara sahip olmasına yol açar.

Meditasyon son zamanlarda modern tıp tarafından da tavsiye edilir hale gelmiştir. Tıp profesyonelleri meditasyonun hastalıklara yakalanmaya engel teşkil eden bir tarafının olduğunu söylemektedirler. Meditasyon yapan kişilerin daha az ve daha nadir fizyolojik ve psikolojik rahatsızlıklar yaşadıkları gözlemlenmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin