Plasebo Etkisi Nedir

15
Görüntüleme

Plasebo Etkisi, Latince kökenli bir kelime olup “Hoşnut Edeceğim” anlamına gelen plasebo’dan türemiştir. Tıbbi manada farmakolojik olarak etkisiz bir ilacın, hastalara iyileşeceği yönünde telkinlerde bulunularak uygulanması sonucu olumlu etkiler sağlayan bir yöntemdir.

Tarihte özellikle ağrı tedavisi üzerine pek çok plasebo denemesi yapılmıştır. Bunlardan en çarpıcı olan Amerikalı anestezi uzmanı Henry Beecher’in çalışmasıdır. İkinci Dünya Savaşı sırasında cerrah olarak görev yapan Beecher morfin stoku tükenince, ameliyat esnasında hastalara morfin olduğunu duyurarak tuzlu su enjekte etmiş ve hastaların ağrılarının ciddi oranda azaldığını gözlemlemiştir.

Plasebo etkisi beklenti ile doğru orantılı artmaktadır. Hastalar kendilerine verilen ilaç ve uygulamalar nedeniyle iyileşme beklentisine kapılıyorlar. Doktorların, hastalara ilacın çok etkili olduğunu düşündürmesi sonucu görülen semptomlarda çoğunlukla psikolojik ve bezende fizyolojik olarak azalmalar gözlemleniyor.

Plasebo etkisi uygulamaları, hastalığın kendisini tedavi etmekten ziyade hastalıkla ilgili semptomları kısmen veya geçici olarak hafiflettiği veya hastaların bu semptomlara bakış açısını değiştirdiğini gösteriyor. Günümüzde plasebo etkilerinin ne şekilde ortaya çıktığı tam olarak bilinemese bile hangi durumlarda etkinliğinin yüksek olduğu bilinmektedir.

Plasebo uygulamalarında tıbbı etik sorunu yaşanmaktadır. Tıp etiğinde artık hastalara verilen ilacın ne amaçla verildiği, etkileri ve yan etkileri detaylı bir şekilde açıklanmalı ve hastanın bunları bilerek tedaviye onay vermesi gerekmektedir. Bu etik sorununu ortadan kaldırmak için hastalara bilerek plasebo verilmektedir. Bilerek plasebo alan hastalarda bile zaman zaman olumlu etkiler görülmüştür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin