Öl Öl Bitmeyen Bir Zafer; Çanakkale!

38
Görüntüleme

Tarihe geçmiş büyük bir zafer olan Çanakkale Zaferi, 1. Dünya Savaşı esnasında 1915 – 1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf devletleri arasında gerçekleşen deniz ve kara savaşlarıdır. Bu kara ve deniz muharebeleri sonucunda karşılıklı savaşan her iki tarafta çok büyük kayıplar vermişlerdir.

İngiltere ve Fransa savaşı 1915’te başlattı, lakin en büyük saldırıyı 18 Mart 1915 tarihinde gerçekleştirdiler. Ancak İtilaf güçleri Osmanlı birlikleri tarafından çok ağır kayıplara uğratıldı ve bundan dolayı İtilaf güçleri deniz harekatından vazgeçmek zorunda kaldılar. Deniz harekatından vazgeçen İtilaf güçleri 25 Nisan 1915’te bu sefer karadan harekata kalkışmışlardır. Bu kara harekatlarından da istediği sonucu alamayan itilaf güçleri, Aralık 1915’te Gelibolu Yarımadası’nı boşaltmış, geri çekilmişlerdir.

Çanakkale Savaşı yüzyılımızın en büyük ve en kanlı savaşlarından birisidir. Metrekareye 6 bin merminin düştüğü ve 6 milyonda bir ihtimal olan mermilerin havada çarpıştığı, Dünya tarihi içerisinde ilk üç sıraya giren bir harp ve büyük bir zaferdir.

Çanakkale, tüm dünyaya yayılmış büyük bir dünya savaşının bir çok cephesinden yalnızca biri olsa da, Çanakkale Muharebeleri bu muharebelerde savaşan tüm uluslar için çok pahalıya mal oldu. 500.000’e yakın askerle gelen işgalci kuvvetler, 300.000’den fazla kayıp verdiler. Buna karşılık Osmanlı Devleti tarafının 325.000 askerinin 250.000 tanesi ana yurdunu korurken şehit oldu. O tarihe kadar eşi görülmemiş bir cephe olan Çanakkale’de toplamda 550.000’den fazla insan oldukça genç yaşta hayata gözlerini yumdu.

1915 – 1916 yılında okulların hiç biri mezun vermedi, kimse evlenmedi, kimse kendini düşünemedi, herkes hayattan kopuk bir yıl geçirdi. O zamanlar bütün dünya devletleri birbirine karşı savaşıyordu ve bu savaşta genç, yaşlı herkese ama herkese ihtiyaç vardı.

Çanakkale, Türk ulusunun bağımsızlığının adeta simgesi olmuştur. Her siperde ayrı bir destan yazan kahraman askerlerimiz, bu zaferin sonucunda “Çanakkale Geçilmez!” sözünü tarihe altın harflerle yazdırmışlardır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasındaki Türk ordusu, canı pahasına ölümüne savaşmış ve büyük bir destan yazmıştır.

“Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler gelir, başka komutanlar hakim olabilir.”
Mustafa Kemal Atatürk

Çanakkale Muharebeleri, kendisiyle ilgili bütün milletleri oldukça fazla, derinden etkilemiştir. Her yıl, Çanakkale çıkartmasının yıl dönümü olarak 25 Nisan’da Anzak Günü adıyla muharebe sırasında yaşamlarını kaybeden Anzakları anma törenleri düzenlenir ve bu anma günü Avustralya ile Yeni Zelanda’da ulusal tatildir. Ayrıca Avustralyalı ve Yeni Zelandalılar o gün toplanarak Gelibolu Yarımadası’ndaki Anzakların çıkarma yaptıkları Anzak Koyu’na gelerek atalarının savaştıkları bu yeri ziyaret ederler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin