Öfke Kontrolü Nasıl Yapılmalıdır

9
Görüntüleme

Öfke, hoş olmayan durumlar karşısında beliren temel ve doğal bir duygudur. Öfke kontrolü, öfkeyi doğru ifade edebilme becerisidir. Öfkeyi kontrol altında tutarak, bu duygunun kişinin kendisine ve başkalarına zarar verici davranışlara dönüşmemesini sağlamaktır. Buradaki amaç öfkeyi yok ederek ortadan kaldırmak değil öfkenin aktarımını çevremize ve kendimize zarar vermeyecek şekilde yönetmektir.

Öfke doğal bir histir ve her insan doğal olarak öfkelenebilir. Buradaki önemli olan husus, bu sinir halinin saldırgan davranışlara ve nefrete dönüşmemesidir.

Öfke Durumunda Ortaya Çıkan Tepkiler

Kan basıncı artar ve kalp atışları hızlanır, nefes alıp vermede düzensizlik yaşanır, aşırı stres ve gerginlik hali meydana gelir, tartışma sırasında kişiye veya herhangi nesneye yönelik şiddet uygulanması gerçekleşebilir.

Öfke Kontrolü Nasıl Yapılmalıdır

Öfke hiç bir zaman bastırılmaya çalışılmamalı; sağlıklı, kontrollü bir şekilde ifade edilmelidir. Aksi halde bir çok sağlık sorununa neden olur.

Öfkenizi kontrol edebilmek için öfke halinde yavaş hareket ediniz, yavaş konuşunuz ve yavaş düşününüz.
Bulunduğunuz ortamdan bir süre uzaklaşınız.
Yavaşça derin nefes alıp veriniz.
Kendinize “sakin ol” diyerek, kendi kendinize yatıştırıcı telkinlerde bulununuz.
10’a kadar yavaş yavaş sayarak öfkenizi kontrol edebilirsiniz.
Yaşamın içinde bazen insanı öfkelendirebilen durumların olabileceğini biliniz ve bu olgunlukta olmaya çalışınız.

Bu maddeler anlık öfke kontrolü için uygulanabilir. Peki uzun vadede neler yapılmalı?

Spor yapmak, yeterince uyumak, bağımlılık yapan maddelerden kaçınmak, kendinize bakmak, müzik ya da resim gibi hobiler edinmek, sevdiklerinize zaman zaman kendinizi nasıl hissettiğinizi anlatmak uzun vadede öfke kontrolü için size yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin