Nesli Tükenmekte Olan Garip Canlılar

32
Görüntüleme

Dünya bugüne dek 5 büyük badire atlattı. Büyük ihtimalle 6. sı yolda ve sebebi biz insanlarız. Adını bile duymamış olabileceğiniz türlerin nesli tükeniyor.

1. Aksolotl

Bu tüylü kulaklı, gülen yüzlü dostumuz Meksika bölgesinde yaşayan bir semender. Şu an sadece Chalco ve Xochimilco göllerinde yaşamını sürdürüyor ve neredeyse nesli tükeniyor.

2. Markhor – Burma Boynuzlu Keçi

Orta Asya’da yaşayan bu dev keçi türü Afganistan’dan Himalayalar’a kadar yaşayan bir türdü bir zamanlar. Diğer vahşi keçi türleri gibi bulunduğu dağ ortamına adapte olabilen bu keçi türünün boynuzları 1.5 metreye kadar çıkabiliyor. Son yıllarda nüfuslarında %20 oranında azalma görülmesinin sebebi boynuzları için avlanılıyor olmaları.

3. Sayga Antilopu

Kambur burunlu bu antilop türü başta Kazakistan olmak üzere Orta Asya’da yaygın bir tür. 1 Milyondan fazla nüfusa sahipken 1990 yılından bu yana sadece 50.000 adet kaldı. Yok olmalarının temel sebebi ise sovyetlerin uyguladığı düzensiz avlanma yasaları. 2015 mayısında 2 haftalık bir süreçte sebebi bilinmeksizin 134.000 adet sayga antilopu ölmüştü. Bu ani ölümler neslin devamını iyice zora soktu.

4. Kakapo

Yeni Zellanda’ya mahsus bu yerde yaşayan tür, gece papağanı olarak ta bilinir. Yaşayan tahmini 125 örneği kalmıştır. Ülkenin kuzeyinden güneyine ulaşan bir salgından ötürü bu tür yırtıcılardan arındırılmış 3 küçük adada yaşamını sürdürüyor. Yerde yaşadıklarından dolayı kolay av haline gelen bu tür eski zamanlarda bilinçsizce avlandığı için günümüzün nesli kritik olan türleri arasına girmiş vaziyette.

5. Balonlu Fok

Son derece farklı ve savunmasız bir tür olanbalonlu fok, Norveç, İzlanda ve Grönlend kıyılarında sadece 650.000 adet kaldı. Balonlarını karşı cinsi cezbetmek ve büyüklük taslamak için kullanan bu tür, bölgede balık avcılığının çok olmasından dolayı yiyecek kıtlığı yaşıyor ve soyu günden güne tükeniyor.

6. Pelochelys Cantorii – Yumuşak Kabuklu Dev Kaplumbağa

İlk bakışta güneşten erimiş bir kaplumbağa gibi görünen bu tür Güneydoğu Asya’da yaşıyor. Hayatının büyük kısmını suyun altında veya kum içerisinde gömülü geçiren bu yırtıcı, pusuya yatıp avının üzerinden geçmesini bekleyerek avlanıyor. Çok hareket etmediği için yerel ve uluslar arascı koleksiyon avcıları için kolay bir av konumunda olan türün nesli ayrıca nehirlerin sularının çekilmesinden dolayı azalan yiyecekler sayesinde de tükeniyor.

7. Pangolin

Sert kabuğu ve kendisinden uzun dili ile meşhur bu tür en çok ticareti yapılan hayvan olarak biz insanların yüzünü kızartıyor. Tehlike anında yuvarlak zırhlı bir topa dönüşebilen bu garip canlı yüksek miktarda keratin içerdiği için medikal sektörüne satılmak üzere şuursuzca avlanıyor. 4 Asya, 4 Afrika’da olmak üzere 8 farklı türü bulunuyor ve 2 türü kritik derecede olarak nitelendiriliyor.

8. Dişli Güvercin

Küçük dodo lakaplı Samoa’ya özgü bu tür gerçekten çok tehlike altında. Ülkede kuşun avlanması yasak olmasına rağmen azalan yeşil alanlardan dolayı tür yok olmak üzere. 2014 yılında üremeleri görüntülendi ve gelecekleri için umut ışığı olarak düşünülüyor.

9. Ağaç Kangurusu

Normal kangurulardan daha az bilinen bu türün çoğu nadir olmak üzere bilinen 13 alt türü var. Papua Yeni Gine, Endonezya ve Avusturalya’da yağmur ormanlarında yaşıyorlar ve meyvelerin yapraklarıyla besleniyorlar. Azalan orman alanı ve avcılık türün neslinin tükenmesine olanak sağlıyor.

10. Ay-Ay

Daubentoniidae familyasının tek üyesi olan bu mini maymun, Madagaskar’da yaşıyor. Uzun orta parmaklarıyla dikkat çeken bu hayvan, ağaçlardaki larvalarla besleniyor. Bunun yanında kocaman gözleri ve ürpertici görüntüsü kendisini eşsiz yapsa da yaşam alanının azlığı ve yerel halk tarafından kötüye alamet edilmesi ve öldürülmesi neslini tüketiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin