Nazilerin Yahudi Soykırımına Dair İlginç Gerçekler

26
Görüntüleme

Bazı insanlar halen Nazilerin yahudilere soykırım yaptığını kabul etmemekte ısrar ediyor. Bir çok kanıtın yanında çok ilginç bilgiler mevcut.

Yaklaşık bilinen 6 milyon insanın ölümüyle sonuçlanan Nazilerin yahudi soykırımını detaylarıyla anlatabilen yaşayan tanıklar bile var. Bizim konumuz soykırım olup olmadığı değil, insanlık dışı bu soykırımın ilginç gerçekleri.

1. Yahudi nüfusu %30 azaldı

1939 yılında 16 Milyon yahudi varken savaş bittiğinde 11 milyon kalmıştı. Naziler bu rakamlarla çok ilgiliydi. Avrupa’da yaşayan yahudilerin nüfusunu sıfıra indirmeye çalıştılar. 1943 yılında yayınlanan Heinrich Himmler komisyonundaki “Avrupadaki Yahudi Probleminin Temel Çözümü” adlı raporda halen Avrupa’da yaşayan bölge bölge yahudi sayısı veriliyordu.

2. Gaz Odaları

Gaz odaları kalan yahudileri öldürmek için kullanılıyordu. Bir çok gaz odası, işleri bitince dinamit yoluyla imha edildi. Bu hava geçirmez odalar zehirli gazlar ile dolduruluyordu. Odaların tepelerinde bulunan deliklerden Ziklon B kristalleri içeriye bırakılıyordu. Odanın içerisinde ise bu kristaller ile tepkimeye giren Hidrojen Siyanid vardı.

3. Yakılan İnsanların Kayıtları

28 Haziran 1943 tarihli bir mektupta Auschwitz yöneticisi Karl Bischoff gün içerisinde yakılanların listesini yazmıştı. Tek bir kampta sadece 24 saatlik sürede 4.756 yahudi yakılmış. Yanmış bedenleri gömen isimlerden Henryk Tauber ise günde ortalama 2.500 kişiyi gömdüklerini raporunda söylüyor. Aslında kullanılan ekipmanlar ile tek seferde bir kişi yakılabilir, ama aynı raporda aceleci davrandıkları için 4 – 5 kişiyi aynı anda yaktıklarını dile getiriyor.

4. Açık hava çukurları

Bazen naziler yakabileceklerinden çok daha fazla yahudi öldürüyorlardı. Bu durumlarda ölen bedenleri ortadan kaldırmak için devasa çukurlar kazıp içerisinde yakıyorlardı. Çukurların birkaç fotoğrafı mevcut. Aslına bakarsanız naziler fotoğraf kanıtlarını tamamen ortadan kaldırmışken bu fotoğrafların nasıl kamptan dışarı çıktığını herkes merak ediyor olabilir. Boş bir diş macunu kutusu yardımı ile fotoğraf filmleri dışarı çıkarılmış. Aşağıdaki fotoğraf Auschwitz 1944 yılında çekildi.

5. Reinhard ölüm kampları

Reinhard operasyonu Güney Polonya bölgesindeki Treblinka, Belzec, ve Sobibor kamplarına verilen kod addır. Auschwitz kampından sağ çıkanlar olsa da bu kamplar tamamen birer yok ediliş merkeziydi. Her üçünde de devasa mezarlar bulundu. Mezarların içerisinde yanmış insanlardan kalanlar ve bir kaç parça kemik kalıntısı vardı. 1943 yılında düşman kuvvetleri tarafından fark edildi fakat ne olduğu anlaşılmadığı için görmezden gelindi. 2001 yılında ne olduğu anlaşıldı. Belzec: 434,508 ölü Sobibor: 101,370 ölü Treblinka: 713,555 ölü olarak sayıldı.

6. Gaz vanaları

Bazı ölüm kamplarında yahudiler gaz vanaları ile öldürüldü. Arkasında kargo kompartımanı bulunan dev siyah araçlar geliyor, arkadaki kompartımana insanlar götürülüyor ve geri gelmiyordu. Aynı gaz odası gibi arkaya doldurulan insanlara vanalar açılarak hotumlarla gaz salınıyordu. Bir çok Alman asker raporlarında buna yer vermişti hatta şikayetçi bile olmuşlardı. Gazın salınımı esnasında vanalardan uzak durmak gerektiği, insanların güvenliğini tehdit ettiği raporlanmıştı. Bir subay ise gaz hortumunun kompartımana alttan değil de üst kısımdan verilmesi gerektiğini tavsiye etmişti. Reich güvenlik ofisinden bir subay ise öldürmesi istenilen kişi sayısına elindeki vanalarla ulaşamayacağını rapor etmişti.

7. Anne Frank’in günlüğü

Alman hükümetinin kendi yaptığı incelemelerde bile günlük gerçek çıktı. Nazilerin Hollanda saldırısında 2 yıl boyunca ailesi ile beraber saklanırken Anne Frank’in tuttuğu bu hatıra defteri, ailenin tutuklanması ve yazarın Bergen-Belsen kampında tifüsten ölmesi ile son buldu. Defter, savaş bittikten sonra ailenin hayatta kalan tek üyesi Otto Frank’e verildi. 60 tan fazla dile çevrilip yayınlandı.

8. Babı Yar katliamı

Babı Yar katliamı soykırımın belki de en ölümlü olaylarından birisidir. 1941 eylülünde Ukrayna’da tek bir günde 33.771 kişinin ölümüyle sonuçlandı. Olayı yaşayanlardan bazıları ise ölü taklidi yaparak kurtulup hikayeyi anlatma şansı buldular. Hatta Alman bir kamyon sürücüsü insanları ölü bedenlerin üzerine yatmaya zorladıklarını, ardından bir askerin boynundan onu vurduğunu anlatıyor. Çocuklar ise annelerinin yanında aynı ölümle yüzleştirilmiş.

9. Einsatzgruppen Raporları

Alman ordusu sovyetlere yürüdüğü zaman Einsatzgruppen adında bir grup onları takip etti. Genelde silah kullanan bu ölüm grubunun 1 milyon kişinin ölümünden sorumlu olduğu düşünülüyor. Berlin’e haftalık rapor gönderen bu grubun 195 adet raporu günümüzde halen mevcut halde bulunuyor. Öldürdükleri tarihler, sayılar, etnik kökenler listeli. Raporlardan birisinde şu ibare yer alıyor: “Üretken yahudi erkekler acilen sterilizasyon programına alınmalı, aksi halde tekrar üremeye başlayabilirler. Hamile dişiler ise tasfiye edilmeli.”

10. Soykırım ve Hitler

Bütün bunlar yaşanırken Hitler’in tek bir imzasının olmaması sizce normal mi? Kayıtları gayet temiz tutmuş ve resmi bir döküman bırakmamıştır. Halkının buna karşı çıkacağından ve tepki vereceğinden endişe duymuş mu dersiniz yoksa ülkenin geleceğini düşünmüş mü dersiniz siz bilirsiniz. Yine de Partizanlarla Mücadele adlı raporda 363.211 yahudinin öldürüldüğü ve Führer’e bildirildiği yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin