Moda Dünyasıyla İlgili 10 Film

23
Görüntüleme

Moda dünyası insanları günden güne cezbetmeye devam ediyor. Ayrıca moda, güzel kıyafetler ve makyajdan ibaret değil. Bu sektörü ve sanatı anlamak için bu filmleri izlemek yeterli olacaktır.

Moda dünyasında olmak demek, emek demek, yetenek demek, çaba demek ve yorgunluk demek. Başarı malesef bir gecede gelmiyor. Moda dünyasının işleyişini anlatan filmleri buyrun buradan görün.

Şeytan Marka Giyer

The Devil Wears Prada (2006)

http://www.imdb.com/title/tt0458352/

New York moda dünyasının bir gün bile sıradanlığa yer olmayan parıltılı yaşamı, inanılmaz bir şatafat barındırmaktadır. Runway Dergisi’nin korku salan editörü Miranda Priestly, bu dünyanın en güçlü kadınlarından biridir.
Moda dünyasının kraliçesi olan bu kadın, kendisine bir asistan aramaktadır. Pek çok genç kızın seçilmek için can atacağı bu göreve, herkesten çok yakın olan Andy Sachs, aslında arananın aksine, son derece sıradan bir kızdır. Fakat mücadeleci ruhu sayesinde karşısına çıkan bütün zorluklarla baş eder ve kariyer basamaklarını birer birer tırmanmaya başlar. Ama başarıya giden yolda yürümenin bazı bedeleri de vardır. Andy, moda dünyasında ve Miranda’nın çevresinde kabul gören bir insan olabilmeyi başarmıştır, fakat artık bütün dostları ve sevdikleri, sanki başka bir dünyada kalmışçasına yanlızdır.
Kaynak: http://altyazi.org/

Diana Vreeland: Göze Ziyafet Gerek

Diana Vreeland: The Eye Has to Travel (2011)

http://www.imdb.com/title/tt2053352/

Harpers Bazaar’ın moda editörü Diana Vreeland’ın gündelik ve çalışma hayatına bir bakış.

Eylül Sayısı

The September Issue (2009)

http://www.imdb.com/title/tt1331025/

The September Issue, Anna Wintour yönetimindeki Vogue dergisinin Eylül ayı yayınına hazırlığını tüm ayrıntılarıyla ortaya koyuyor. Genelde sinema ölçeğindeki projelerde yer alan Vogue, The September Issue adlı filmde, efsanevi baş editör Anna Wintour yönetiminde çıkan dergiye yakından bakmayı sağlıyor. Yakında Türkiye’de de yayın yapacak Conde Nast yayıncılığa ait dünyanın en önemli moda yayını sayılan Vogue, The September Issue- Eylül Yayını adlı filmde derginin Eylül ayı baskısına hazırlığını konu ediyor.The September Issue, yönetmen R.J. Cutler’ın Vogue dergisinde yaptığı 9 aylık çekimden kesitler içeriyor. Film, yaklaşık 20 yıldır derginin baş editörü ve sektörün en belirleyici ismi olan Anna Wintour’un çalışmaları hakkında belgesel nitelikte. Filme ismini veren Eylül ayı baskısı, dergilerin gelecek yılları şekillendirdiği yıl içindeki en önemli yayınıdır.
Kaynak: http://www.beyazperde.com/

Dior Ve Ben

Dior et Moi (2014)

http://www.imdb.com/title/tt3539664/

Dior’un yeni belgeseli, ‘Dior and I’ (Dior ve Ben) prömiyeri Tribeca Film Festivalinde yapıldı. Belgeselde uzun yıllardır atölyede çalışanlar tarafından Dior anlatılırken, atölyeden de kesitler sunuluyor. Dior terzileri, ‘ Monsieur Dior’un ruhu hala bu atölyede. Bizler onun takipçileriyiz.’ sözleriyle onun anısını yaşattıklarını dile getiriyor. Frédéric Tcheng ise bu sözlere katılarak, ‘Atölyeyi ekrana yansıtmak benim için zorlu ve heyecanlı bir süreçti. Onun ruhu bizi karanlıkta koruyan bir güç gibi ve hala burada. Geçmişin geleceğe nasıl etki ettiğini belgeselde yansıtmak asıl amacımdı.’dedi. Bu görünmez kuvvetin etkisindeki belgeselde, Christian Dior’un otobiyografisi, Omar Berrada’nın Resnais’s Last Year at Marienbad’ı anımsatırcasına okunuyor. Dior Ruhu hala canlı!
Kaynak: http://lofficiel.com.tr/

Valentino: Son İmparator

Valentino: The Last Emperor (2008)

http://www.imdb.com/title/tt1176244/

Orta sınıf bir aileden gelen Valentino Clemente Ludovico Garavani, bir gün kimsenin hayal dahi edemeyeceği bir markanın kurucusu olur. Moda dünyasının en ilham verici markalarından biri olan Valentino’yu 45. kuruluş yılında ortaya çıkan film, Valentino’nun organize ettiği şovlar ve defilelerde gezinerek moda dünyasında olup bitenleri kameraya yansıtıyor.
Matt Tyrnauer’ın yönetmenliğini yaptığı belgesel, Valentino’nun şık ve ışıltılı dünyasında boy gösteren ünlü moda ve sosyete ikonlarının yanı sıra bu görkemli moda imparatorluğunun içerisinde neler olup bittiğini de mercek altına alıyor.
Kaynak: http://altyazi.org/

Şahane Macera

Funny Face (1957)

http://www.imdb.com/title/tt0050419/

Bir magazin dergisinin editörü ve onun baş fotoğrafçısı Dick Avery bir sonraki çekimlerini yapmak üzere bir kitapçıya girerler. Dick burada şimdiye kadar gördüğü en eşsiz yüzle karşılaşır. Bu eşsiz yüzün sahibi kitapçı ve amatör filozof Jo Stockton’dur. Jo, çok geçmeden uluslararası bir süper model olur. Ancak kalbi onun parıltılı ve komik yüzünü keşfeden fotoğrafçıdadır.
Kaynak: http://altyazi.org/

Unzipped

Unzipped (1995)

http://www.imdb.com/title/tt0114805/

Versace Evi

House of Versace (2013)

http://www.imdb.com/title/tt3077060/

Ünlü modacı Donatella Versace 1997 yılların da abisini kaybeder. Versace şirketini abisi idare etmektedir. Abisi öldükten sonra ise şirket biraz geri adam atar. Donatella abisinin ölümünden sonra tekrardan şirketi büyütme tekrar dan popülerleştirme yoluna girer. Donatella’nın bu amacın da ki en büyük destekçisi ise hayatında ki en değerli kişi olan kızıdır.

Yves Saint Laurent

Yves Saint Laurent (2014)

http://www.imdb.com/title/tt2707858/

1957 yılında, Paris’teyiz. Henüz 21 yaşında olan üstün yetenekli tasarımcı Yves Saint Laurent, moda gurusu Christian Dior’un sağ koludur. Christian Dior ansızın hayatını kaybettikten sonra işlerin başına geçen Saint Laurent, ilk tasarımını hazırladıktan sonra ünü tüm hızıyla yayılmaya başlar. Artık moda dünyasının yükselen yıldızıdır. Bir moda şovu sırasında Pierre Bergé ile karşılaştığında ise hayatını tamamen değiştirecek bir ilişkiye adım atmış olur. Birbirlerine aşık olan ikili, iş hayatında da birlikte hareket etmeye başlarlar. Üç yıl sonra ise kendi markasını, Yves Saint Laurent’i yaratmış olur. Ne var ki Yves Saint Laurent’in yaratıcılığı hem özel hayatını hem de iş yaşamını etkiler hale gelir.
Jalil Lespert’in yönetmenliğinde çekilen film, Laurence Benaïm’in kitabından Jacques Fieschi, Jalil Lespert ve Marie-Pierre Huster tarafıdan beyzperdeye uyarlandı. Başrol Yves Saint Laurent’i ise Pierre Niney
Kaynak: http://www.beyazperde.com/

Coco Chanel’den Önce

Coco Avant Chanel (2009)

http://www.imdb.com/title/tt1035736/

Yetimhanede başlayıp, kabare şarkıcılığına uzanan daha sonra da dünyanın en önemli modacısı olma yolunda ilerleyen, masal gibi bir hayat.
Gerçek adı Gabriella Chanel olan Coco Chanel ’in Paris’e taşınmadan ve ünlü olmadan önceki yaşamından kesitleri sergileniyor.
Kaynak: http://www.beyazperde.com/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin