Milattan Önceki En Önemli Keşifler ve İcatlar

58
Görüntüleme

İnsanoğlu hayat sahnesine çıkışından bu yana her daim araştırmacı ve yenilikçi olmaya çalışmıştır. Yapılan keşifler ve icatlar bunun en temel göstergesidir.

1. Ateş

Ateşin keşfi ile ilgili çeşitli veriler olmakla birlikte bu verilerin hepsini ispatlar nitelikte yeterli deliller bulunmadığından, ateşin ilk defa M.Ö 500.000’lerde Pekin insanı olarak bilinen insanlar tarafından kullanıldığını gösteren bir çok delil mevcuttur.
Bu insanlar yaşadıkları coğrafyaya düşen yıldırımların sebep oldukları yangınlardan yola çıkarak ateşi keşfetmişlerdir. Bu yangınlar esnasındaki ateşi odun parçalarıyla yaşadıkları mağaralara taşımışlardır.
M.Ö 7000’lerde ise insanoğlu kuru dalları birbirine sürterek, bir dal parçasını kuru bir odun parçası üzerinde döndürme yöntemi ile başta kıvılcım elde edebilmeyi; sonrasındaysa elde edilen bu kıvılcımlar üzerine yanıcı maddeler dökme yolu ile ateş yakmayı başarmışlardır.

2. Yazı

Yazı M.Ö 3500 yıllarında Mezopotamya adlı yerleşkede hayat süren Sümerliler tarafından bulunmuştur.
İlk yazılarda kelimeler kendilerini temsil eden resimlerle ifade ediliyordu.
Bu resimler balçık ve kilden yapılan, ilgili resmin çivilerle üzerlerine kazınılan ve güneş ışınlarının altında kurumaya bırakılan küçük ve sağlam tabletlere yapılıyordu. Yazı, Mısırlılar ile gelişerek, üzerlerine resimler yapılmış tabletler yerine birbirinden farklı çeşitli semboller kullanılmaya başlanmıştır.
İlk alfabeyi ise Fenikeliler bulmuşlardır. Bulunan bu alfabenin de Yunanlılar ve Romalılar tarafından geliştirilmesiyle Latin Alfabesi meydana gelmiştir.

3. Tekerlek

Tekerleğin ilk olarak ne zaman ortaya çıktığı günümüzde kesin olarak bilinmemekle birlikte M.Ö 3500 yıllarında Sümerler tarafından icat edildiği tahmin edilmektedir.
Ulaşım amaçlı kullanılan en eski tekerleğe, M.Ö 3200 yıllarına ait bir Mezopotamya resminde rastlanılmıştır.

4. Demir

Demir, Hititliler tarafından keşfedilmiş ve M.Ö 1500’lü yıllarda ateş üzerinde kızdırılmıştır. Ardından eritilmiş ve dövülerek çeşitli amaçlar için kullanıma uygun olan, arındırılmış demir elde edilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin