Kuzey Kore’den Yasaklı Fotoğraflar

27
Görüntüleme

Kuzey Kore’de fotoğraf çekmek kısıtlı olarak izinlidir. Çoğunlukla fotoğrafçılara bile izin verilmez. Yabancılar ise ülkeye uçuk vize ücretleri ödeyerek girebiliyorlar. Ülke aşırı derecede izole olmuş durumda ve ülkeye giren yabancılara bir devlet görevlisi eşlik ediyor. Eric Lafforgue isimli fotoğrafçı 6 defa ülkeye girebilmiş ve gizli gizli çektiği fotoğrafları sosyal medyaya sürmüş bir isim. Fotoğraflar ise genelde boşaltılmış binalar ve yoksul bölgeler üzerine yoğunlaşmış.

Sanatçının ülkeye tekrar girişi bu fotoğraflardan sonra yasaklandı. O’nun sayesinde dünyanın dört bir yanındaki insanlar Kuzey Kore’de yaşamanın nasıl olduğunu görebiliyorlar.

1. Heykel

Herhangi bir Kim heykelinin arkasından fotoğraf çekmek saygısızlık sayılır. Lafforgue, bu fotoğrafla politik bir açıklama yapmaya mı çalışıyordu? Açık değil, ama çarpıcı bir fotoğraf.

2. Otobüs

Otobüs sırası bekleyen insanlar. Bu fotoğrafın Kuzey Kore’de sıradan bir gün olup olmadığı belli değil. Ama genel kanı toplum hizmetlerinin tam olarak çalışmadığı yönünde.

Ve bozulan bir otobüsü iten yolcular. Otobüsler gayet eski görünüyor. Bu manzara ülkemizde de epey yaşanıyor olsa bile en azından otobüslerimiz bu kadar tarihi değil.

3. Elektrik

Elektrik kesintileri ülke genelinde yaygın halde. Ve her elektrik kesildiğinde hükümet Amerikan ambargosu olduğunu dile getiriyor.

4. Metro

Bu fotoğraf bir metro istasyonunda çekildi. Dünya’nın en derin metro istasyonu olan Pyongyang’da. Ayrıca burası nükleer bir saldırıda sığınak olarak kullanılmak için tasarlandı. Fotoğrafın çekildiğini gören yetkililer silinmesini istemişler çünkü fotoğraf tüneli içeriyordu.

5. Yoksulluk

Fotoğrafçıya ülkedeki yoksullukların fotoğrafının çekilmesinin yasak olduğu da söylendi. Acaba Kuzey Kore hükümeti bu fotoğrafların ülkede bir değişime ve ayaklanmaya sebep olacağını mı düşünüyor? Yoksa batı ülkelerinin medyalarının bu fotoğrafları kullanarak baskı yapmaya çalışacağını mı?

Yoksulluk çeken aileler genelde çocuklarıyla beraber paraya ihtiyaç duyduklarında çiftliklerde çalışıyorlar. Bu fotoğrafta Kuzey Kore’li sivillerin rahat bir hayat sürmedikleri gayet açık ve ortada.

Gri pazar satıcıları olarak adlandırılan insanlar Kuzey Kore’de görülebilecek ortak bir manzara. Küçük gecekondulaşmış satıcılar, dürüst bir yaşam kazanmak için sahip oldukları şeyleri satıyorlar.

6. Festival

Kimjongilia festivali sırasında anıtları ziyaret etmek için binlerce insan nizami bir şekilde sıraya girer. Katı bir diktatörlük ile yönetilen bu ülkede bu insanların gönül rızası ile mi yoksa devlet zoruyla mı festivalde anıtı ziyaret ettiği bilinmiyor.

7. Binalar

Pyongyang şehrinde bulunan binalar genellikle dışarıdan oldukça abartılı ve güzel görünüyorlar. Daha yakından incelendiğinde binaların çoğu yıkık olup, özellikle iç kısımları iyi muhafaza edilmemektedir.

8. Yollar

İnsanlar arabalara biraz uzak. Araba gördüklerinde farklı bir gözle bakıyorlar. Yollar neredeyse bomboş ve ender görülen arabalar olmadığı zamanlarda çocuklar yollarda oyunlar oynuyorlar. Trafik olmaması en azından bir avantaj.

9. Flaşlı Fotoğraflar

Gece insanları korkutmamak adına flaş ışığı kullanarak fotoğraf çekmek yasak. Bu fotoğraflara bakınca ilk akla gelen şey karmaşa. Adeta başka bir dünyaya bakıyor gibi.

10. Dinlenme

Fotoğrafta bir asker bir alanda dinleniyor. Bu tip enstanteneler ülkede nadir görülüyor çünkü teknik olarak 1950 yılından bu yana Güney Kore ile savaş halindeler.

11. Ordu

Pembe bir elbise giymiş bir kadın kalabalığın ortasında duruyor. Hükümet yetkililerinin ordu fotoğraflarının çekilmesine izin vermediği göz önüne alındığında bu fotoğraf özellikle göze çarpıyor.

12. En Güçlü Olmak

Kuzey Kore yetkilileri, Kuzey Kore ordusunun dünyadaki en güçlü ve en tanınmış ordu olduğuna inanmanızı ister. Eric, resimlerinde çoğu zaman askerlerin çiftçilere veya diğer işçilere yardım etmek için görevlerini tamamladıklarını açıklıyor. Bu görevlerden bazıları, bu resimde görüldüğü gibi odunları kaldırma ve taşıma gibi işleri içeriyor.

13. Sosyal Hizmetler

Bu fotoğraf ülkenin kentsel olmayan bölgelerinde sıklıkla görülebilen bir manzara. Devletin getirmediği sosyal hizmetler sonucunda halk yapılması gerekeni yapmak zorunda kalıyor.

14. Market

Pyongyang şehrinde yalnızca iki adet süpermarket var ve sadece zengin kesim alışveriş yapıyor. Ayrıca ürünler hem kendi para birimlerinde hem de Euro olarak satılıyor.

15. Gösteriler

Ülkede sosyal etkinliker de olmuyor değil. Ama izleyici kitlesinin tamamına yakını askerlerden oluşuyor. Ve askerlerin fotoğrafını çekmek tabiki yasak.

16. Evsizler

Bu fotoğrafın anında silinmesini isteyen yetkililerin aklından geçen tek şey ülkede evsizlerin olduğunun bilinmemesi.

2013 yılında yapılan bir sözde ankette ülkede ortalama insan ömrü 69.8 yıl olarak açıklanmıştı. Fakat hükümetin manipülasyonlarının ne kadar fazla olduğunu buradaki yazımızda da anlatmıştık. Bu fotoğraf ise açlıktan çim yiyen bir Kuzey Kore’li.

17. Bilgisayar

Ülke yetkilileri gelen fotoğrafçıları genelde gençler bilgisayar kullanırken fotoğraflamalarını istiyor. Fakat çoğu zaman elektrik yok internet ise sadece bilim adamlarının erişimine açık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin