Kuzey Kore Ve Akıllı Ama Sinir Bozucu Taktikleri

33
Görüntüleme

Kuzey Kore, geçen sene yaptığı nükleer denemelerle epey kışkırtıcı görünmüştü. Fakat ülkeyi sinir bozucu kılan daha önemli taktikleri var.

1. Tehditkar Fakslar Gönderme

Kuzey Kore, Amerika ve Güney Kore’nin savaşvari tavırlarının üstesinden gülünç yollarla gelmekte. Özellikle Güney Kore ile resmi yazışmalarını faks yoluyla gerçekleştiriyor. 2013 yılındaki Kuzey Kore karşıtı protestolarda, Güney Kore Savunma Bakanlığı’na bu harekete yönelik bir saldırı yapabileceklerini içeren bir faks gönderdiler. Güney Kore ise yine faks ile verdiği cevapta bu saldırıya karşı bir misilleme yapabileceklerini belirtti. Karşılıklı gönderilen fakslar o gün durumlar epey ciddi olmasaydı gerçekten komik sayılabilirdi.

Bu olay Kuzey Kore’nin faks ile ilk münasebeti değil. Aynı yılın başlarında Kuzey Kore, Kaesong Ortak Sanayi Bölgesi’ndeki Güney Kore şirketlerine faks göndererek Güney Kore hükümetinin muhtemelen kendilerine karşı öfke uyandırmak amacıyla kompleksin kapatılmasından sorumlu olduğunu iddia etti.

2. İş Adamı Tuzakları

Yabancılar, özellikle Güney Koreli ya da Japon iş adamları ve gazeteciler Kuzey Kore’yi ziyaret edince yanlarına birer işçi atanıyor. Çoğu zaman bu işçi epey güzel bir kadın oluyor ve ziyaretçi ile aralarında bir romantizm filizleniyor. Ziyaretçi geri döndükten bir süre sonra kendisine bir çocuğu olduğu söyleniyor ve rejimin eline düşüyor. Çoğunlukla doğrudan para göndermek ya da Kuzey Kore’de yatırım yapmak zorunda bırakılıyor.

Kim Jong II’nin hayalini kurduğu plan aslında başka bir amaca hizmet ediyor. Yarı yabancı çocukların rejim tarafından beyinleri yıkanıyor ve yurt dışına gittiklerinde ortama daha rahat uyum sağlayabilen casuslara dönüşüyorlar.

3. Düşmanından Daha Büyğünü Yap

Silahsızlaştırılmış bölgenin hemen kuzeyinde yer alan Kuzey Kore’nin Kijong-dong (“Barış Köyü”), 200 aileden oluşan tuhaf bir çiftçi topluluğu gibi görünüyor. Ancak daha yakından incelendiğinde, sadece Güney Kore’den kaçan kişileri cezbetmek amacıyla görüntüde bir kasaba. Kijong-dong’un arkasında ilginç bir geçmişe sahip, belirgin ve son derece uzun bir bayrak direği var.

1980’lerde, Güney Kore devasa bir Güney Kore bayrağı havalandırmak için Kijong-dong’un karşısında yer alan Taesong-Dong köyünde 98 metre bir bayrak direği inşa etti. Kuzey Kore, Kijong-dongunda 160 metre bir bayrak direği inşa ederek karşılık verdi. O zamanlar dünyanın en uzun bayrak direğiydi.

Kuzey Kore, aynı zamanda, dünyanın en büyük stadyumu olan May Day stadını, 1980’lerin sonlarında, 1988 Olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Güney Kore’ye inat olsun diye kurdu. Dünyanın en uzun oteli olan 101 katlı Ryugyong Hotel bu süre zarfında başladı çünkü 226 metrelik Güney Kore oteli inşa etmişti, ancak Kuzey Kore’yi vuran bir dizi krizden sonra 1990’ların başında inşaat durduruldu ve 2008’e kadar devam etmedi.

4. Güney Kore’ye Çöp Gönderme

Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki gerginlik, Kuzey Kore’nin 2016 Ocak ayında dördüncü kez nükleer denemesinden sonra iyice yükseldi. Güney Kore propaganda yapmak için hoperlörleri açtıktan sonra Kuzey Kore boş durmadı ve Güney Kore’yi propaganda broşürleri, tuvalet kağıtları ve sigara izmaritleri içeren çöpleri balonlarla Güney Kore’ye gönderdi. Çöpler, arızlalı balonların düşmesinden sonra ancak fark edildi, sadece çöp yığınları değil düşen balonların verdiği hasarlar da cabası oldu.

Arkasında yatan nedenlerden birisi ise Güney Kore başkanının Kuzey Kore başkanına “Çöp” diye hitap etmesine misillemeydi. Öncelikle çöplerin biyolojik kalıntılar içerebileceği korkusu oluştu fakat yapılan incelemelerin ardından sıradan çöp oldukları anlaşıldı.

5. Drone Savaşları

2014 yılında birkaç Güney Koreli çiftçi raflarda kullanılan parçalar (Japon yapımı bir kamera dahil) kullanılarak yapılmış küçük bir Kuzey Kore keşif uçağının enkazına rastladı ve daha sonra Güney Kore hükümetini uyardı. Güney Kore’lilerden birisi, drone kamerasının hafıza kartını kendi kullanımı için sildiğinden dolayı kameranın neleri çektiği anlaşılamadı. Bir nükleer enerjine santraline çarpıp düşen drone un bulunduğu yerde stratejik önem taşıyan başka şeyler de vardı. Bölgede ardından birkaç keşif uçağı daha bulundu.

Bu uçaklar Kuzey Kore tarafından modifiye edilmiş, kamera taşıyan ve sabit bir rotada ilerleyen basit araçlar olsa bile boyutlarından ve uçtuğu yükseklikten dolayı radara yakalanmıyordu. 2015 Ağustos ayında tespit edilen bir başka drone, sistemindeki modifikasyonlar sayesinde radara yakalandığını anladı ve kaçabildi. 2016 yılında Güney Kore askerleri başka bir drone tespit etti ve ateş açtılar. Bu drone Kuzey Kore askeri üssüne geri döndü. Buradan ise bu araçların uzaktan kumandayla kontrol edildiği anlaşıldı.

6. New York Times Reklamları

Batı dünyası gazetelerinde Kuzey Kore hakkında iyi bir şeyler görmenin mümkün olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bir zamanlar New York Times, Washington Post gibi gazetelere Kuzey Kore lideri tam sayfa reklamlar vermişti. Bu reklamlarda Kuzey Kore’nin ve liderinin başarıları övülerek anlatılıyordu. Birisinde “Kore’de yeni bir kahraman doğdu” deniliyordu. Hatta Orta Doğu’da verdikleri gazete reklamlarında Kim Yong II ilahi bir güç olarak gösterildiği için islam alemini gücendirmişlerdi.

1997 yılına kadar devam eden reklam çalışmalarında ülkenin lideri yüceltilmekle kalmadı ülkenin yaşam felsefesi olan Kim Sung II tarafından yazılmış Juche adlı kitabın tanıtımı da yapıldı. Bu çalışmalar aslında yabancılarla alakalı değildi. Kuzey Kore Devlet Medyası, Kuzey Kore ve Kim Sung II’yi yücelten yabancılar tarafından yazılan gazete makaleleri olduklarını iddia ederek halkın güvenini sağladı.

7. Uçak Kaçırma

Kuzey Kore’de şu anda dünyanın birçok ülkesinden kaçırılan yüzlerce yabancı var. Kaçırılma sebepleri teknik uzmanlıkları ya da Kuzey Kore’li casuslara yurt dışında nasıl davranacaklarını öğretmek amaçlı. Bu tip bir adam kaçırmanın en vahşi örneklerinden biri, bir Korean Airlines YS-11’inin kaçırılması idi. 11 Aralık 1969’da Kuzey Kore’li yolcuların birisi ayağa kalktı ve Güney Kore iç hatlar uçağının kokpitine yürüdü. 3 adet Kuzey Kore savaş uçağı eskort olarak geldi uçak rotasını değiştirdi. Uçak Kuzey Kore’ye indiğinde askerler tarafından kuşatılmıştı ve silahlar yolculara yöneltilmişti. Kuzey Kore, pilotların Güney Kore ve ABD’yi protesto etmek için uçağı Kuzey Kore’ye uçurduğunu açıkladı. Yolculara işkenceler yapıldı ve beyinleri yıkandı. 1970 şubatında 39 yolcuyu serbest bıraktılar. Geri kalan yolcular ve 4 kişilik uçuş ekibi Kuzey Kore’de kaldı. Büyük ihtimalle ya teknik uzman oldukları için ya da zengin oldukları için.

8. Virüslü Bilgisayar Oyunları Dağıtımı

Kuzey Kore’nin 2014’te Sony’yi hacklemesi şaşırtıcı olabilir, çünkü Kuzey Kore çok geri kalmış bir ülke olarak görülüyor. Ancak siber savaş, bir süredir Kuzey Kore cephaneliğinin temel dayanak noktası olmuştur. Diğer ülkelerin de siber savaşı kullanması göz önüne alındığında, bu delilik değil, ancak Kuzey Kore’nin siber alanda faaliyet gösterdiği spesifik yollar hayli ilginç. Güney Kore bilgisayar oyunlarını seven bir ülke. Kuzey Kore, gizlice Güney Kore’de kötü amaçlı yazılım bulaştırılmış oyunları dağıttı ve oyunların yüklü olduğu bilgisayarları Güney Kore altyapısına karşı siber saldırılara aracılı olarak kullandı.

Oyunlar, Kuzey Kore’nin Güney Kore hava limanında siber bir saldırı başlatmak için kullandığı 100.000’den fazla Güney Kore bilgisayarına bulaştı. Bir Güney Koreli oyun geliştiricisinin Kuzey Korelilerle bir araya geldiği, oyunu satın aldığı ve daha sonra Güney Koreli şirketlere yeniden dağıttığı ortaya çıktı. Güney Kore’nin yüksek video oyunu kullanımı, Kuzey Kore virüslerinin izlenmesini zorlaştırmıştı.

9. Sigorta Dolandırıcılığı

Kuzey Kore’nin nükleer programı ve liderlerinin yaşam tarzı için para gerekmekte. Ve bu para silah satışları, uyuşturucu ticareti ve muhtemelen en ilginç olarak sigorta dolandırıcılığından geliyor. Kuzey Kore’nin Kore Ulusal Sigorta Şirketi, sigorta aracılık şirketlerini dolandırdı ve para Kuzey Kore’li diplomatlar tarafından cebe indirildi. Kuzey Kore, dünyanın en büyük sigorta şirketlerinden birkaçını birkaç yüz milyon dolar dolandırdı. Lloyds of London ve Allianz Global gibi sigorta şirketlerinin bir çoğu ne kadar kaybettiklerini ortaya çıkarmak istemediğinden bu meblağ çok fazla incelenmedi.

Böyle bir soygun, Kuzey Kore’nin 2005 yılında gerçekleştiğini iddia ettiği bir helikopter kazası oldu. Reasürans şirketi de Kuzey Kore yasalarını izlemeyi kabul etti ve Kuzey Koreli bir mahkeme ülkenin iddialarını onayladı. Bu davanın sahteliğinin farkına varılması ile sigorta şirketlerinin Kuzey Kore’ye 50 milyon dolarını kaptırdığını anlaması sinir bozucuydu.

10. Sahte Sigaralar

Kuzey Kore, 1990’lı yıllarda sahte sigara üretmeye başladı, ancak operasyonlar 2000’li yıllarda önemli ölçüde genişledi ve hem Çin hem de Tayvan, sahte paketleme ve Kuzey Kore’ye ait diğer malzemeleri ele geçirdiğinde tepki gösterdi. Daha çok ele geçirildiğinde bile, Kuzey Kore menşeli sahte Marlboro sigaraları Amerika Birleşik Devletleri’ne doğru yola çıkmıştı. Sigara, yasaların uygulanması için daha düşük önceliğe sahipti ve diğer yasadışı mallara kıyasla sigara daha kolay satılabiliyordu.

Taklit sigaralar Kuzey Kore’ye çok para kazandıracak bir şey gibi görünmeyebilir, ancak tek bir nakliye konteyneri 3 milyon dolardan fazla tutuyor. Üretim ve dağıtım maliyetlerinden sonra Kuzey Kore, sahte sigaradan yılda 160 milyon dolardan fazla kar ediyor. Kuzey Kore’deki sigara fabrikalarının çoğu Kuzey Kore askeri tarafından yönetildiğinden, kazanılan para ülkenin askeri harcamalarına gidiyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin