Küresel Isınma Sonumuz Olabilir

22
Görüntüleme

Küresel ısınma, atmosfere salınan gazların etkisi sonucunda oluşan sera etkisinin sıcaklığı artırmasına verilen isimdir. Günümüzde iklim bilimciler, küresel ısınmanın varlığı hususunda hemfikirdirler.

Küresel Isınmanın Etkileri

Dünya’nın atmosfere yakın yüzeyinin sıcaklığı gözlemlendiği kadarıyla son 50 yılda 0.6 derece artmış ve insan hayatı üzerinde fark edilebilir etkiler göstermiştir. NASA’nın hesaplamalarına göre, güvenilir ölçümlerin yapılabildiği 1800’lü yıllardan beri 2005 yılı en sıcak, 1998 ise en sıcak ikinci yıl olmuştur.

Sera Etkisi Nedir?

Sera Etkisi, Atmosfer’deki gazların gelen Güneş ışınlarına karşı geçirgen, fakat geri salınan uzun dalgalı yer ışınlarına karşı çok daha az geçirgen olması nedeniyle yerkürenin beklenenden daha fazla ısınması durumudur.

Küresel Isınmanın Sonuçları

Küresel ısınma sonucu kutuplar ve yakın bölgelerinde buzlar eridikçe yerlerini kara veya sular almaktadır. Kara ve suların kar ve buza oranla daha az yansıtıcı olması güneş ışınımı emilimini arttırmakta ve dolayısıyla küresel ısınmayı daha da artırmaktadır.

Bunun dışında küresel ısınma tahıl üretimini önemli derecede etkilemektedir. Ayrıca bitkilerde polen döneminin uzadığı gözlemlenmiştir.

Uzun vadede gelecek yıllarda öncelikle deniz seviyelerinin yükselmesi, tatlı su sıkıntısı yaşanması, tarımın durması ve yiyecek stoklarının tükenmesi; bunlardan dolayı insanların nüfusunda azalma ve var olan nüfusun göç yollarına başvurması bekleniyor.

Küresel Isınmanın Avantajları

Bu kadar sorunun yanında hiç avantajı yok mu derseniz elbette var. Erimeye başlayan buzullar ile insanların geçemediği deniz yolları geçilebilir olmaya başlıyor. Soğuk ülkelerin zamanında kullanamadığı karaları iklim değişikliği dolayısıyla kullanılabilir hale geliyor. Altın, gümüş, kurşun, elmas, çinko içeren bu kuzey bölgeler yeni madenlere olanak tanıyor.

Ayrıca eriyen buzullar dolayısıyla deniz limanları birbirlerine yaklaşıyor ve ticaret yollarının kısalmasına sebep oluyor.

Küresel Isınma’ya Karşı Alınacak Önlemler

Genelde biz insanlar olarak sera gazı salınımını en aza indirgemek için bazı önlemler alabiliriz.

Bunların başlıcaları daha az et tüketimi, standart ampul yerine led ampul kullanmak, daha az fosil yakıtı kullanmak (bisiklete binebiliriz), geri dönüşüme katkıda bulunmak, daha az sıcak su kullanmak, aşırı ambalajlı ürünleri almaktan kaçınmak, kullanılmayan elektronik cihazları prizden çıkarmak, ağaç dikmek, tarım arazilerinde organik maddeleri teşvik etmek olarak sıralanabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin