Kopernik Ve Güneş Sistemi

30
Görüntüleme

1473 yılı Polonya doğumlu Kopernik, aslen katolik piskopos danışmanıydı. Ayrıca matematik, astronomi ve harita bilimi ile ilgilenen bir bilim adamıydı. Göksel kürelerin devinimleri üzerine adlı kitabında gezegenlerin güneşin merkezde olduğu sabit yörüngeler üzerinde hareket ettiğini kabul eden günmerkezlilik yasasını savunmuştur.

Kopernik’in kilise hukuku üzerine doktorası vardır. Bunun dışında diplomasız olarak bir doktor, polyglot (çok dil bilen insan), vali, diplomat ve ekonomisttir.

Kopernik Latince ve Almanca, Lehçe, Yunanca ve İtalyanca konuşabiliyordu. Kopernik’in çalışmalarının büyük çoğunluğu onun zamanında Avrupa’da akademi dili olan Latincedir.

1533 yılında Johann Albrecht Widmannstetter Roma’da Kopernik’in güneş sistemi teorisinin girişini anlatan bir dizi ders verdi. Papa 7. Clement ve birkaç Katolik kardinal dersleri duydular ve teoriyle ilgilendiler. 1536 yılında kardinal Nikolaus von Schönberg Kopernik’e Roma’dan şunu yazdı:

Birkaç yıl önce senin yeterliliğine ilişkin bir kelime bana ulaştı, herkes sürekli konuşuyordu. O sırada sana yüksek saygı duymaya başladım. Öğrendiğime göre sen yalnızca eski astronomların keşiflerini olağanüstü bir şekilde iyi bilmemiş aynı zamanda yeni bir kozmolojiyi formüle dökmüşsün. İddia ettiğine göre dünya hareket ediyor, güneş evrenin merkezinde küçük bir yer kaplıyormuş. Bu nedenle büyük bir istekle sana yalvarırım, bilgili efendim, eğer zahmet olmayacaksa, bu keşfinizi evren küresi hakkındaki yazılarınızı tablolar ve bu konuyla alakalı her şeyle birlikte bana gönderdiğiniz mümkün olan en kısa zamanda alimlere bildirmek isterim

Bu olaydan sonra Kopernik’in teorisi eğitimli insanlarca ünlenmeye başlandı. Yine de Kopernik bu kitabı yayınlamayı reddetti. Ölümüne kadarda yayınlanmayacaktı.

Kopernik’ten Önce Benzer Savlar

Kopernik’ten önce Philolaus evrenin merkezinde merkezi bir ateşin olduğu ve etrafında sırasıyla Karşı dünya, Dünya, Ay, Güneş, Gezegenler ve Yıldızların döndüğü bir astronomik sistemi anlatmıştır. Heraclides Ponticus Dünyanın kendi ekseninde döndüğünü ileri sürmüştür. Aristarchus Of Samos merkezi ateşi güneşle tanımlamıştır ve etrafında Dünyanın yörüngesi olduğunu söylemiştir.

Kopernik’in Kitabında Savunduğu Maddeler

▪ Gökyüzünde bulunan kürelerin veya dairelerin tek bir merkezi yoktur.
▪ Dünya’nın merkezi evrenin merkezi değildir, sadece yer çekiminin ve ayın merkezidir.
▪ Bütün küreler Güneş onların ortasındaymış gibi dönerler bu yüzden Güneş evrenin merkezidir.
▪ Dünya’nın Güneş’e uzaklığının gökyüzünün yüksekliğine oranı, Dünya’nın yarıçapının Güneş’e olan uzaklığa oranından çok daha küçüktür. Gökyüzünün yüksekliği yanında Dünya’nın Güneş’e uzaklığı fark edilemez.
▪ Yıldızlar hareketsizdir. Görünen günlük hareketleri dünyanın günlük dönüşünden kaynaklanmaktadır.
▪ Dünya Güneşin etrafında bir kürenin içinde hareket eder, bu güneşin yıllık yer değiştirmesi şeklinde görünmesine sebep olur; dünya birden fazla harekete sahiptir.
▪ Dünyanın güneş etrafındaki yörüngesel hareketi gezegenlerin hareketinin ters yönde görünmesine sebep olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin