Kontrolsüz Bir Güç: Bilinçaltı

45
Görüntüleme

Bilinçaltı, zihnimizin doğrudan kontrol edemediği bir parçasıdır. Görevi; duyularımız aracılığıyla algıladığımız her şeyi kaydetmek ve gerekli hallerde kullanmak üzre bilincimizin emrine vermesi ile istem dışı çalışan kaslarımızın ve uyurken dahi vücut fonksiyonlarımızın çalışmasını sağlamaktır.

Bilinçaltı hiç uyumaz. Bilinç ve duyular aracılığıyla edinilen her şeyi kaydeder, depolar. Bilinçli olarak aldığımız kararları da etkilemektedir. Bundan dolayı bilinçaltımızda kayıtlı halde bulunan bilgiler çok önemlidir.

Bilinçaltı Kayıtlarımızı Değiştirmek

Olumsuzluklar yaşamamıza sebep olan bilinçaltı kayıtlarımızı, pozitif ve belirli sıklıklarla yapılacak telkinlerle yeniden olumlu yönde programlayarak, bilinçaltımızın neden olduğu ve bilincimizin engel olamadığı olumsuz bilinçaltı kayıtlarından ve bunların sebep olduğu olumsuzluklardan kurtulabiliriz.

Bilinçaltı kayıt temizlik çalışmalarında kullanılan yöntemler arasında öncelikle hissedilen korkunun kaynağı olan sahne bulunarak bu sahne üzerinde çalışmak daha etkili olur. Genelde bu korku kaynakları bizim çocukluğumuzdaki ailemizden, okuldan ve çevremizden aldığımız kodlamalardır.

Yapılan çalışmalar söz konusu sahnede hissedilen duygunun farkına varılarak o duygunun aslında önemsiz olduğunu kendimize telkin etmek ve tepkimizi nötrlemek üzerinedir. Çalışmalar sonrasında, çocukluğumuzda yaşadığımız sahnelerdeki olayları yeniden oynattığımızda bizi rahatsız eden görüntüler değişir. Yani o sahneyi yaşayan çocuk halimize yaptığımız telkin sahneyi değiştirir, sahnenin değişmesi hali bizim olaylara verdiğimiz tepkiyi değiştirir.

İşin ince noktası algılamadaki yanlışlıkları düzelttiğimizde sahnenin de değişmesidir. Sahne değiştiğinde bizim bilinçaltı kaydı da değişir. Yeni bir kayıt bilinçaltına oluşur. Genel anlamda bilinçaltı kayıt temizlik çalışmalarından beklenen fayda budur.

Bizi rahatsız eden sahnelerdeki algılarımızı istediğimiz yönde değiştirmek ve bizi destekleyecek duruma getirmek.

Bilinçaltı Kayıtlarının Gücü

Bilinçaltı kayıtlarımız sandığımızdan da güçlüdür. Mesela bir kişi her ne kadar sigara içmemesi gerektiğini bilinçli olarak bilsede daha önce zihnine yapmış olduğu; çayın ve kahvenin yanına sigara içilir ya da yemekten sonra sigara içilir gibi kayıtlardan, zihinsel alışkanlıklardan dolayı sigara içmeye devam edecektir.

Kararlarımızın %90’ını bilinçaltımız geri kalan kısmını bilincimiz belirlediğinden, bilincimiz her daim bilinçaltımızda aynı konu ile alakalı olarak birikmiş kayıtlara karşı güçsüz kalmaktadır ve bilinç ile alınan kararlar değil, konuyla ilgili bilinçaltımızda yer alan kayıtlar uygulanır olmaktadır. Yani tabiri caizse bilinçaltımız söyler bizler onu her ne kadar bilinçli halimizle onaylamasakta uygularız.

İnsan bilinciyle farkında olarak yaptığı hareketleri yapar; bilinçaltıylada farkında olmadan yaptığı hareketleri yapar. Örneğin; bilinçli olarak yapılan diyafram nefesi bir bilinç neticesiyken, bilinçsiz olarak yapılan ve yapılırken farkında olunmayan günlük rutin nefes alış verişlerimiz ise bilinçaltımızın neticesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin