Kediler Sanal Alemde Neden Çok Popüler Açıklıyoruz

11
Görüntüleme

Sanal alemde yeterince vakit geçirirseniz her yerde kediler olduğunu göreceksiniz. O kadar sevimli ve komikler ki paylaşmamak çok zor olabiliyor. Yapılan araştırmalarda dünya genelinde en çok izlenen youtube video türü kediler olarak görüldü. Neredeyse insanlardan daha fazla kediler internet ortamına hakim. Peki neden başka bir tür değil de kedi? İşte madde madde açıklıyoruz.

1. Kediler Aslında İnsanlar İçin Evcilleştirilmedi

Köpekler on binlerce yıl evcilleştirildi. Bu süre zarfında onları ataları arasında neredeyse hiçbir benzerlik olmadığı noktaya kadar, ihtiyaçlarımıza uyacak şekilde kasıtlı olarak yetiştirdik. Sonuç olarak, köpekler insanlarla başa çıkmak için mükemmel bir şekilde donatılmıştır. Diğer yandan kediler ise kendilerini evcilleştirmiştir. Sevimliler, zararlıları öldürüyorlar, atalarımız etrafta dolaşmalarına müsade etmişler.

Başka bir deyişle kediler, köpekler gibi insanlarla birlikte yaşama konusunda gerçekten hiçbir zaman gelişmediler. Bu yüzden kedileri anlamak çok daha zordur, kendi kendilerine takılırlar ve bağımsızdırlar. Ve kedilerin bizi anlaması da epey zordur. Eşyaları kırdıkları, verilen komutlara uymadıkları ve genel olarak kafası karışık göründükleri sanal alemde dolaşan videolarda gayet açıkça görülüyor. Aslında kediler disiplinsiz değil, sadece bizimle yaşamak için evcilleşmemişler.

2. Garip Arkadaşlıklar Faktörü

Sanal alemde popüler olan hayvanlar genelde normal şartlarda av ve avcı olması gereken hayvanların garip arkadaşlıklarıdır. Örneğin bir kedi ve bir papağanın arkadaş olması çok tatlı olarak nitelendirilir. Ama aslında av ve avcıdırlar. Aynı şekilde insanlar ve kediler arkadaş olduklarında garip bir arkadaşlık oluşuyor. İlk etapta kedilerle ilişkimiz zararlı hayvan kontrolü olarak başlamıştı fakat şimdi gelişmiş ülkelerde bunun için kedilere ihtiyaç yok. Aslında, küçük tüylü hayvanların bizimle yaşamasına ve özellikle de köpekler kadar samimi ve eğlenceli olmasa da yemek yemelerine izin vermemiz için hiçbir pratik sebep yoktur. Kedileri şu an etrafımızda tutuyorsak tek sebebi onları sevmemiz. Ve kediler, kasten evcilleştirilmek yerine çevremizde kalmayı seçtikleri için bizi de umursamıyor gibi görünüyor. Çok sevimli.

3. Kediler Bizim De Kedi Olduğumuzu Düşünüyor

Kedi videoları sanal alemde saçma derecede meşhur, fakat bu tavırları sadece bizimle nasıl başa çıkacaklarını bilmedikleri için. Kediler, insanlarla birlikte bulunmak maksadıyla asla zihinsel bir çerçeve geliştirmedikleri için, temel olarak insanlarla etkileşim kurmak için kendi sosyal davranışlarına güvenmek zorundalar. Diğer bir deyişle kediler, bizi “büyük, aptal, düşmanca olmayan kedi” olarak görmeyi varsayıyorlar. Çoğunlukla kedi yavruları annelerine nasıl davranıyorsa bize öyle davranıyorlar. Tabiki anneleri olmadığımızı biliyorlar ama ölçü olarak onlardan büyük olduğumuz için akıllarına yatan ilk tavır bu şekilde.

Sonuç olarak, kediler sıklıkla, diğer kedilerle iletişim kuracakları şekilde vücut dili ile iletişim kurmaya çalışırlar. Fakat kedilerle konuşmadığımız için, tüm ilişki bir dizi tuhaf yanlış anlaşılmalar şeklinde gerçekleşiyor.

Miyavlama ise bize çok güzel bir örnek. Kediler birbirine pek miyavlamazlar, sadece kızgın oldukları durumlarda veya korktuklarında olabilir. Bize sık sık miyav demelerinin sebebi onlarla çok fazla konuşuyor olmamız. Onlarla iletişim kurmaya çalıştığımızın farkındalar ve karşılık vermeye çalışıyorlar. Bazı bilim adamları kedilerin miyavlama alışkanlığının insanlarla iletişim kurma kaynaklı olduğunu savunuyor.

4. Biz De Kedilerin İnsan Olduğunu Düşünmüyor Değiliz

Nasıl onlar bizi büyük kediler olarak düşünüyorsa biz de onlara küçük insanlar gibi davranıyoruz. İnsan motivasyonlarını evcil hayvanlarımıza eklemek, onları cazip kılan sebeplerden biridir. Sorun şu ki, burada yanılıyoruz.

Örneği en yaygın komik tavırlarından birini ele alalım. Kedinizin size ölü hayvanları getirmesini. Bu davranışı ile kediniz sizi işe yaramaz, kendi başının çaresine bakamayn bir kedi olarak görüyor ve size yiyecek hediye ediyor olarak görmelisiniz.

Kediler avlarının kokularını takip ederek pusuya yatıyor ve avın ortaya çıkmasını bekliyorlar. Bazen aynı kokuyu iki farklı kedi takip ediyor ve av için birbirlerine giriyorlar. Bu yüzden kediler avlarını güvenli bir yere götürmeyi tercih ediyorlar. Bu gelişimin sonucunda kedilerde bir öldürme arzusu ortaya çıkıyor. Aç olmasa bile bir fareyi öldürebiliyor. Dışarıda öldürdüğü bir avı da daha sonra yemek üzere eve getiriyorlar, fakat kedi mamasının tadının daha iyi olduğunu hatırlayıp öldürdüğü avını temizlememiz için bize bırakıyorlar.

5. Kediler İnsanların Çok Salak Olduğunu Düşünüyor

Kediler bizi de kedi olarak gördükleri için, bunun yanında yemek su ve kapı açmak gibi olaylarda bize bağımlı oldukları için bu tip hususlarda bizi ortak kullanılan bölgede bölgenin sahibi olan büyük kedi olarak görüyorlar. Fakat aynı ortak bölgede kedilerin yapması gereken diğer hareketleri neden yapmadığımızı merak ediyorlar.

Bölgenin sahibi olan büyük kedi çiş ile bölgesini belirtmediği için zaman zaman yaptıkları içeri gir – dışarı çık hareketinin defalarca tekrarlanması bizim üstlenmediğimiz bölgeyi koruma sorumluluğunu üzerine alması. Çünkü bölgenin sahibiyiz ama sınırlarımızı korumuyoruz. Bize göre komik ama onlar bizim yapmadığımız vazifeyi yapıyorlar.

6. O Kadar Eziğiz Ki Yere İşemiyoruz

Kediler banyoya girip siz tuvaletinizi yaparken izlemeyi çok sever. Genelde yalnız olmalarına rağmen bazı durumlarda bir diğer kedinin bölgesine geçip kakasını bırakır. Bu onun dominantlık sergilemesidir. Bölgedeki diğer kediler onu dominant kabul edip kendi kakalarını gömerler. Çünkü kakasını açıkta bırakmak diğer kediye meydan okumak demektir ve nihayetinde bir kavga olacaktır.

Bu durum insanlar için faydalıdır. Açıkça evdeki dominant kedi olduğumuz için kedimiz kakasını yok edecektir. Fakat tuvalete girdiğinizde çıkan koku, kedilerin kaka kokusunu andırır ve kediniz ortada ne olup bittiğini görmek isteyecektir. Çünkü içgüdüleri evdeki dominant olması gereken kedinin kendisi olduğunu söyler. Fakat sakin olabilirsiniz, tuvaletteyken yanınıza gelmesi sizin baskınlığınıza boyun eğdiğini gösterir.

7. Kediler Ev Yaşamına Alışkın Değildir

Gayet basit. Kedinizin mutfak tezgahında oradan oraya atlaması, ortalıkta manyak gibi dönmesi, önceden uyarıldığı halde bu tavırlara devam etmesi aslında gayet normal. Unutmayın ki kediler evcilleşmedi ve vahşi hayvanlar. Ev, kitaplık, masa gibi eşyalar kedilere gayet yabancılar ve onları anlayabilecek içgüdüleri yok. Dışarıda avlanmayı, avcılardan kaçmayı ve diğer kedilerle başa çıkmayı biliyorlar. Ev ortamında yaşamak beyinlerinde bulunan bir olay değil ve ellerinden geleni yapıyorlar.

Örneğin siz film izlerken tam televizyonun önüne otururlar ve bunu kasıtlı yaptıklarını düşünürsünüz. Ancak kediler görsel imgeleri daha hızlı işler. Bu yüzden televizyon görüntüsünü hızlı bir titreşim olarak görürler. Onlar için sinir bozucu olan bir şeyin sizin neden ilginizi çektiğini anlamaya çalışırlar. Bu gibi sebeplerden dolayı bize saçma gelen hareketleri sadece alışkın olmadıkları bir çevrede yaşamak zorunda kaldıklarından gerçekleşiyor denebilir.

8. İnsanlar Da Ev Ortamına Alışkın Değil

Aslına bakarsanız insanlar da gelişimini dört duvar olmadan gerçekleştirdi. Özümüzde vahşi doğada avcı-toplayıcı bir türüz. Zaman zaman barınaklarımız olsa bile genelde doğaya yakın yaşayarak geliştik. Bilgisayar başında, televizyon karşısında otursak bile bilinç altımızda bir parça halen bu denli pasif olmanın ve duvarlar içinde yaşamanın yanlış olduğunu söylüyor. Bu gözle bakarsak kedilerden çok farklı değiliz. İç mekanlarda sergiledikleri garip tavırlar belki bu yüzden bize aşina geliyordur.

9. Kafası Karışık Kediler Bizi Temsil Ediyor Olabilir

İnsanlar olarak kedilerden daha zekiyiz. Tüm bu evleri, arabaları, eşyaları biz keşfettik. Ve bu keşifleri içgüdü ile yaptık. Ev yaptık barınak oldu, araba yaptık hızlı hareket oldu. Her yeni icat hayatı kolaylaştırdı. Fakat bu durumun eksi yönler yok mu? Sabah evden çıkıp masa başına oturmaya gidiyoruz, geri gelip televizyon karşısında sabahı buluyoruz. Hiç temizlik yapmayı sevmeyen bir insan bile temizlik yapınca kapıldığı o müthiş hissi tanımlayamaz. Bunun sebebi bir şeyleri başarma güdüsüdür.

Kediler bir bardak suyu devirdiklerine bize komik gelebilir. Çünkü toplum bize o suyu devirmememiz gerektiğini öğretmiştir ve çevremizde bir yaratık toplumun dayatmalarını umursamıyordur. Bunu biz düşünmeyiz bilinç altımız düşünür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin