Kayıp Gizemli Uygarlıklar

40
Görüntüleme

Bazı uygarlıklar savaşla, iklim değişikliği ile, salgın hastalıklarla yok oldu. Binlerce yıl önce bazıları da aniden kayboldular.

Bu listemizde uzun yıllar önce ortadan kaybolan gizemli uygarlıkları sıraladık.

1. Clovis

MÖ 11.500 yıllarında Kuzey Amerika’da var olmuş bir medeniyet. 1920 yıllarında NewMexico bölgesinde bulunmuş kalıntılarla ortaya çıktı. Clovis kültürünün son buzul çağda Siberya’dan Alaska’ya göç ettiği düşünülüyor. Belki de Kuzey Amerika’nın ilk insan misafirleri olabilirler. Neden ortadan kayboldukları henüz bilinmiyor.

2. Cucuteni-Trypillia

MÖ 5.500 – 2.750 yıllarında Ukrayna ve Romanya’da yaşamış topluluk. Bu topluluk yaklaşık 15.000 kişi kadardı ve Moldova’ya kadar uzandılar. Her 70 – 80 yılda bir eski köylerini yakıp küllerinin üzerine yenisini inşa etme gibi bir adetleri vardı. Bu güne kadar Cucuteni-Trypillia edeniyetine ait 3.000 arkeolojik site bulundu. Eğer başka kabilelere dağılmamışlarsa en büyük ihtimal iklim değişikliğinden dolayı kayboldukları.

3. Indus Valley Medeniyeti

MÖ 3.300 – 1.300 yılları arasında Pakistan ve Batı Hindistan civarında yaşamış bir medeniyet. Bölgesinin en önemli tarih öncesi medeniyetlerinden biri olmasına rağmen hakkında çok az şey biliniyor. Henüz konuştukları dil bile bilinmiyor. Harappa ve Mohenjo-Daro şehirlerinin dışında 100’den fazla köy inşa ettiler. Hepsinde de kanalizasyon sistemi ve sağlık merkezleri vardı. Astronomi ve tarımda ileri bir topluluktu. Bilindiği kadarıyla pamuktan kıyafetler yapan ilk topluluk ünvanına sahipler. 4.500 yıl önce ortadan kaybolan bu topluluk hakkında 1920 yıllarına kadar hiç bir bilgi mevcut değildi. Ghaggar Hakra nehrinin kurumasının yok olmalarında etkili olduğu düşünülüyor.

4. Minoan Medeniyeti

MÖ 3.000 – 630 yıllarında Girit adasında yaşamış bir topluluk. 20. yüzyılın başlarına akdar keşfedilmemiş olan bu topluluk 7.000 yıllık bir geçmişe sahip ve en iyi zamanlarını MÖ 1.600 yıllarında yaşamış. Saraylar ve labirentler inşa etmiş bir topluluk olan Minoan medeniyetinin kalıntıları günümüzde tam bir turizm merkezi. Günümüz santorini adasında bulunan volkanın patlaması sonucu ortadan kayboldukları düşünülüyor.

5. Maya Medeniyeti

MÖ 2.600 – MS 1520 yılları arasında Orta Amerika’da yaşamış, ortadan kaybolan medeniyetlere temel örnek teşkil eden meşhur topluluk. Orman tarafından yutulmuş anıtları, köyleri, yolları halen duruyor. Konuştukları dil ve gelenekleri kısmen de olsa Orta Amerika’da halen devam ettiriliyor. Meksika, Guetemala ve Belize topraklarında küçük köylere dağılmış nüfusuyla tam bir şehircilik örneği sergilemişler. Yazmayı biliyorlardı, matematik ve astronomide ilerilerdi, düzenli tarım yapıyorlardı, mühendislik biliyorlardı, piramitleri vardı. İç savaşlar ve iklim değişikliğinin etkisi ile zarar gören tarım arazileri evlerini terketmeye itti ve kaybolmalarına olanak sağladı diye düşünülüyor.

6. Mycenaean (Miken) Medeniyeti

MÖ 1.600 – 1.100 yıllarında tüm Yunanistan’a yayılmış, ticaret yapmış, imparatorluk kurmuş, savaşmış bir medeniyet. 500 yıl kadar hüküm süren bu medeniyette Agamemnon gibi Truva Savaşı’na liderlik eden efsanevi krallar var. Zengin bir kültür ve ekonomiye sahip oldukları kesin. Ama neden yok oldukları bilinmiyor.

7. Olmec Medeniyeti

MÖ 1.400 yıllarında Meksika’da yaşamış, inşaatta ustalaşmış bir medeniyet. Buluntularda devasa taştan kafa heykelleri olan bu medeniyet, büyük ihtimalle Amerika kıtasında ilk yazı sistemini geliştirenlerden. Ayrıca pusulanın mucidi olabilir. 19. yüzyılın ortalarında keşfedilen bu medeniyetin insanları kurban ettiği biliniyor. Volkanik patlamalar, depremler ve yanlış tarımdan dolayı kaybolduğu düşünülüyor.

8. Nabataeanlar

MÖ 600 yıllarında Ürdün’de yaşamış medeniyet. Meşhur Petra şehrini inşa eden topluluk Ürdün dağlarını kazarak kendine şehirler kurdu. Hidrolikte, çatı sistemlerinde, su kanallarında ve kanalizasyonda ustalaşmışlardı. Hakkında yazılı hiç bir kaynak bulunmamasına rağmen coğrafi konumundan dolayı bilinenler var. Örneğin ipek, baharat, değerli taşlar ve metaller, parfüm ve ilaç ticareti yapıyorlardı. Zamanının diğer medeniyetlerinden farklı olarak kölelik yoktu. MÖ 4. yüzyılda Petra şehrini terk ettiler ve sebebi bilinmiyor. Arkeolojik kalıntılar istilaya uğramadıklarına, yavaş yavaş göç ettiklerine işaret ediyor.

9. Aksum İmparatorluğu

MS 100 yıllarında Etiyopya’da yaşamış imparatorluk önemli bir ticaret merkezi ve büyük bir fil dişi ihracatçısıydı. Hindistan ve Roma’ya tarım ürünü ve altın satıyordu. Kendi para birimleri vardı ki o zaman bu büyük bir güç göstergesiydi. Bir çok farklı tanrıya tapındılar fakat 324 yılında Kral Ezana II hıristiyanlığı resmi din ilan etti. Yerel bir efsaneye göre yahudi kraliçe Yodit imparatorluğu yendi ve hıristiyanlığa ait herşeyi yaktı. Diğer inanışlar iklim değişikliğinden dolayı yok oldukları yönünde.

10. Khmer İmparatorluğu

MS 1.000 – 1.400 yıllarında Kamboçya, Laos, Vietnam, Tayland, Malezya ve Mynamar’da yaşamış imparatorluk belki de kayıp uygarlıkların en büyüğüydü. Başkent Angkor, bugün Kamboçya’da ve bölgenin en önemli arkeolojik sitesi. Nüfusunun 1 milyonun üzerinde olduğu biliniyor. Hinduizm ve Budizm inanışları bir çok tapınak yapmalarını sağladı. Yok olmalarının bir çok etkeni olduğu düşünülse de en önemlisi yaptıkları yolların işgal edilmelerine olanak sağlaması.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin