Kamikaze Hakkında İlginç Bilgiler

50
Görüntüleme

Kamikaze saldırıları 2. Dünya Savaşının en korkunç taktiklerinden birisiydi. Bu intihar saldırıları hakkında o kadar ilginç bilgi var ki. Kamikaze pilotlarını genelde beyni yıkanmış olarak görürler, aslında hiç öyle değildir. Bu pilotlar da sıradan insanlardı ve ölüm korkuları vardı. Ama vatanlarına sadakat daha ağır basıyordu. Kamikaze saldırılarının detayları, unutmamamız gereken bir tarih dersidir.

1. İlk Kamikaze Saldırısı Plansız Bir Saldırıydı

7 Aralık 1941’de Pearl Harbor’a yapılan Japon saldırısı sırasında, 28 yaşındaki Teğmen Fusata Iida vuruldu. Mitsubishi A6M5 Sıfır adlı uçağı ağır hasar görmüş ve hava grubunun geri kalanı kendisinden feragat etmeye başlamıştı. Uçağını uygun bir hedefe vurmaya niyetlendi. Üssün ana hangarı olan Hangar 101’i hedef aldı. Amerikan savunması uçağı havadayken parçaladı ve hedefe çarpamadan uçak dağıldı.

Fusata Iida amacı olmasa bile ilk Kamikaze olarak kabul edilir. Heleloa mezar alanında Amerikalılar tarafından gömüldü ve şimdi aynı yerde anıtı var. Kalıntıları Japonya’ya geri gönderildi.

2. İlk Planlı Kamikaze

Geleneksel deniz ve hava taktikleri Pearl Harbor’tan sonra Amerikan hücumunu durduramadı. Bu umutsuzluk yeni bir taktik gelişmesine yol açtı. Japon deniz kaptanı Motoharu Okamura konuyla ilgili şunları söyledi: “Savaşı lehimize çevirmenin tek yolu uçaklarımız ile çarpma dalışı yapmaktır. Ülkemizi kurtaracak bu fırsat için yeterli gönüllü olacaktır.”

İlk Kamikaze dalgası Japonya’nın 201 Hava Grubu’ndan 24 gönüllü pilottan oluşuyordu. Özellikle ABD eskort gemilerini hedef alıyordu. St. Lo ise bu gemilerden birisiydi. Bir saatten kısa bir sürede batırıldı ve 100 Amerikalı öldürüldü.

3. Okinawa’nın Savaşı

Okinawa Savaşı 287.000’den fazla ABD ve 130.000 Japon birliğini içeren 82 günlük yoğun bir çarpışmaydı. Pasifik bölgesinin en kanlı savaşı olarak kabul edildi ve her iki taraftan 90.000’den fazla insan öldü. Savil kaybı ise yaklaşık 100.000 kişi olarak belirlendi. Bu çatışma sırasında Kamikaze uçakları bugüne kadar en büyük zararı verdi ve ABD 5.000 askerini kaybetti.

Toplamda ise kamikaze uçakları 34 gemiyi batırdı, yüzlerce gemiye büyük zararlar verdi.

4. İmparator, Pilotları Şahsen Ziayret Etti

21 yaşındaki Hisao Horiyama, Kamikaze pilotlarından sağ kurtulan az sayıdaki kişiden biridir. Horiyama diyor ki: “Ölmek hakkında fazla düşünmüyorduk. Duygularımızı bastırmak için eğitildik. Ölmek zorunda kalsaydık bile bunun uygun bir sebep olduğunu biliyorduk. Bizden geri dönmememiz emredildi. Yaşadığımız zaman üstlerimizin kızacağını biliyorduk. Askeri okuldan mezun olduğumuzda imparator beyaz bir atla bizi ziyaret etti. O zaman bunun, hizmetlerimizi talep ettiğinin bir işareti olduğunu anlamıştık. Onun için ölmekten başka şansımız olmadığını biliyorduk.”

Neden gönüllü olma hususunda ısrarcı olduğu sorulunca ise “O zamanlar imparatorun ve Japon ulusunun tek ve aynı olduğuna inandık” diyor.

5. Pilotlar Ailelerine Veda Mektubu Yazıyordu

Diğer bütün Kamikaze pilotları gibi Horiyama da ailesine veda ve vasiyet mektubu yazmıştı. Dedi ki: “Saygısız bir çocuktum ve okulda düşük notlar aldım. Babama kötü bir öğrenci olduğum için üzgün olduğumu ve eğitim sırasında üç uçağı çarptığımı söyledim. Savaşın gidişatı Japonya aleyhine döndüğü için üzgünüm. Kendimi kanıtlamak istedim ve bu yüzden özel saldırı birimine katılmaya gönüllü oldum.”

“Ama annem üzgündü. Ölmeden hemen önce bana bir kamikaze saldırısında ölürsem babamı bağışlamayacağını söyledi. Bu yüzden imparatora savaşı bitirdiğine minnettarım.”

23 yaşındaki Adachi Takuya’nın 28 Nisan 1945’te Kamikaze pilotu olarak ölümünden önce ailesine yazdığı bir diğer mektup da bütünüyle korunmuştur:

Saygıdeğer Anne ve Babam,
Beni görmek için katlandığınız yolculuğun zorluğu, karışık saçlarınız ve gözlerinizdeki çukurlarda açık bir şekilde belli oldu; dizlerimi bükmek ve önünüzde ibadet etmek istememi sağladı. Gözlerinizdeki kırışıklıklar beni yüceltmek için aldığınız acıların canlı ifadesiydi. Kelimeler duygularımı ifade edemedi ve söylediğim şeylerde aşırıya kaçmadım. Ancak, ne kadar az zaman geçirdiğimizin bilincinde olmanıza rağmen, gözlerinizde ve bakışınızda hepinizin söylemek istediniz ama yapamadığınız şeyleri gördüm. Elimi sırayla tuttuğunuzda tekrar bir bebek olmak ve bir annenin sevgisinin sıcaklığını arzulamak gibi birlikteliğimden beri yaşadığım herhangi bir şeyden farklı olarak derin bir barışçıl his duydum. Çünkü kendimi şehit edebileceğim derin bağlılığınızın güzelliğine kapıldım – çünkü ölüm uykum aşkın dünyasında olacak. Aşkımı dudaklarının üstüne koymak gibiydi sevinçle hazırladığınız suşi. Az yedim ama hayatımın en lezzetli yemeği oldu.
Annem, bana verdiğin sevgiyi asla tam olarak kabul edemesem bile senden çok fazla bilgelik aldım. Ve baba, sessiz sözlerin kalbime derinden oyulmuş. Ölecek olsam bile barışçıl bir ruhla olacak. Bunu tüm kalbimle söylüyorum.
Savaş alanı bu güzel duyguların teste girdiği yerdir. Ölüm bu aşk dünyasına bir dönüş anlamına geldiğinde korkmam için bir sebep yok. Çalıştır düğmesine basıp görevime başlamaktan başka yapacak hiçbir şey kalmadı.
Saat 16: 00’da görüşmemiz bittiğinde siz kapıdan çıkarken sessizce elveda dedim.

6. Tüm Pilotlar Gönüllü Değildi

Horiyama, hayatta kaldığı için hayal kırıklığına uğradığını, görevinde başarısız olduğunu düşünüyordu. “Ülkem için kendimi feda edemediğim için kötüyüm” dedi. “Ölmüş olan yoldaşlarım sonsuz ihtişamla hatırlanacaktı, ama aynı şekilde ölme şansımı kaçırmıştım. Herkesi yüz üstü bırakmışım gibi hissettim.” Ancak arkadaşlarının hepsi aynı şeyi hissetmedi.

Takehiko Ena, hayatta kalan bir başka Kamikaze pilotu, görevini Kamikaze olarak aldığında “Yüzümden kanın akışını hissettim. Saldırı emri geldiğinde diğer pilotlar ve ben birbirimizi kutladık. Kutlanacak bir şey olmadığı için şimdi garip geliyor. Bunu ülkemiz için yapıyorduk. Kendimizi bu fedakarlığı yapmak için seçilmiş olduğumuza inandırdık. Sadece annemi ve babamı korumak istedim. Ve hepimiz korkmuştuk” dedi.

7. Eski Uçaklar Kullanılıyordu

Şu an doksanlı yaşlarında olan Takehiko Ena, İkinci Dünya Savaşı’nda ölümden eski uçaklardaki teknik sorunlardan dolayı kurtuldu. Bu uçakların çoğu kullanışsız olduğu için Kamikaze uçağı olarak ayrılmıştı. Ena’nın Kamikaze’yi uçurma girişimi uçağın havalanmasından önce sona erdi. İkinci denemesi, uçağının motoru mekanik problemlerle karşılaştığında başarısız oldu ve acil iniş yapmak zorunda bırakıldı. Kendisini ve düşmanı öldürmek için kullanılan bombayı taşımaya devam etti.

Üçüncü ve son girişimi sırasında oluşan motor arızası deniz üzerinde başka bir acil inişe zorladı. Ena ve yanında bulunan iki kişi yakındaki bir adaya yüzdü ve iki ay sonra bir Japon denizaltısı tarafından kurtarıldı. Kısa süre sonra savaş sona erdi. Ena’nın kurtuluşu, Kamikaze filosunun zayıf uçaklarıyla gerçekleşti.

8. Pilotlar Propaganda Olarak Kullanıldı

26. Hava Filosu’nun komutanı olarak görev yapan Arima Masafumi propagandanın önemli bir yıldızıydı. Mürettebatını her gün “iyi sabahlar” diyerek selamlamak için zaman ayıran, resmi üniformasını tropikal sıcaklıklarda bile giyen yakışıklı bir komuta subayıydı.

Masafumi, Filipin Adaları’ndaki ABD filosuna karşı düzenlenen bir intihar saldırısına şahsen katıldı. Özellikle taşıyıcı Franklin gemisini hedef aldı ancak çarpmadan önce vurulduğu bildirildi. Buna rağmen Tokyo’da hazırlanan bir rapor gemiye çarptığını ve geminin direklerini birbirine geçirdiğini yazdı. Ölümünden sonra Amiral rütbesine terfi etti.

9. Adına Şiir Yazılan Kamikazeler

Tanka, Japonların kısa şiirine verilen addır. Motoori Norinaga tarafından yazılan en ünlü tankalardan birisi şu şekildedir:

Shikishima no
yamato-gokoro o
hito towaba
asahi ni niou
yamazakura-bana

Biri sorarsa
Bu kutsal adaları
Japon ruhu hakkında
Vişne çiçekleri deyin
Sabah güneşinde kokan

Shikishima (Japon Adası), Yamato (Jopanların Geleneksel İsimlerinden Birisi), Asahi (Doğan Güneş), Yamazakura (Yaban Vişnesi) bu dört isim ilk 4 kamikaze biriminin isimleridir.

10. Pilotlara Kullanma Talimatı Veriliyordu

Misyonlarını nasıl yerine getireceğine ve bir dizi ilham veren düşünce ve güvenceye sahip bu el kitaplarını pilotlar kokpitte tutuyordu. Bir paragraf görevin iptali durumunda ne yapılacağını açıklar: “Hedefin yerini tespit edemediğiniz kötü hava koşullarında ya da diğer olumsuz koşullar altında üsse dönmeye karar verebilirsiniz. Cesaretinizi kırmayın. Hayatınızı boşa harcamayın. Küçük duygulara sahip olmamalısınız. Vatanı nasıl en iyi savunabileceğinizi düşünün. Kanat kumandanınızın size ne söylediğini hatırlayın. Neşeli ve pişmanlık duymadan üsse dönün.”

El Kitabı ayrıca bir Kamikaze pilotunun görevini şöyle anlattı: “Yaşamı ve ölümü anlamayı aşmak. Yaşam ve ölümle ilgili tüm düşünceleri ortadan kaldırdığınızda, dünyevi hayatınızı tamamen göz ardı edebileceksiniz. Bu aynı zamanda dikkatinizi titiz bir kararlılıkla düşmanın yok edilmesine yoğunlaştıracak ve bu arada uçuş becerilerindeki mükemmelliğinizi güçlendirecektir.”

Ve ayrıca şu kısa mesajı içeriyordu: “Her zaman saf yürekli ve neşeli olun. Sadık bir savaşçı saf yürekli bir evlattır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin