Kalp Ve Kalp Sağlığı

26
Görüntüleme

Kalp, kalp kası denen özel bir çizgili kastan oluşan ve vücuda kan pompalamaya yarayan içi boş, kendiliğinden kasılan kuvvetli bir pompadır.

Kalp Yapısı Ve Görevleri

Kalbin temel görevi vücuda kan pompalamak olsa bile bunun dışında artık ürünleri vücuttan uzaklaştırır, vücut ısısını düzenler, asit – baz dengesini korur ve hormonlarla enzimlerin gerekli yerlere taşınmasını sağlar.

İnsanlarda göğüs boşluğunda akciğerlerin arasında bulunan kalp, ortalama ağırlığı 300 gram olan bir motor denilebilir. Günlük ortalama 9.000 litre kanı vücuda pompalar.

Kalbin içerisinde sağ kulakçık, sol kulakçık, sağ karıncık ve sol karıncık olmak üzere 4 adet odacık ve bunların dışında 4 adet kapak bulunmaktadır. Ayrıca kalbi çevreleyen dıştan içe doğru perikart, miyokart ve endokart adlı 3 adet tabaka vardır.

Kalp Rahatsızlıkları

Kalp rahatsızlıklarının ilk akla geleni kalbe bağlanan atar damarların daralması anlamına gelen koroner damar hastalıklarıdır. Fakat bunun dışında çeşitli rahatsızlıklar vardır. Şöyle sıralanabilir;


Koroner Damar Hastalığı Temsili Gösterimi

1) Koroner Damar Hastalıkları
2) Kalp Ritmi Bozuklukları
3) Kalp Kapağı Rahatsızlıkları
4) Genetik Ya Da Doğuştan Gelen Rahatsızlıklar
5) Kalp Yetmezliği
6) Perikard Hastalıklar
7) Aort Hastalıkları
8) Damar Hastalıkları

Kalp Sağlığı Nasıl Korunur?

Kalp sağlığımızı korumak için en önemli etkenler dengeli ve düzenli beslenmek, yürüyüş yapmak, stresten uzak durmak ve dazla kilolardan kurtulmaktır. Bunların dışında sigara ve dumandan uzak durmak, düzenli şeker ve kolesterol ölçümü yaptırmak faydalı olacaktır.

Kalbe iyi gelen besinler ise şu şekildedir;
Balık (Omega 3 içeriğinden dolayı)
Ceviz, Keten Tohumu gibi omega 3 içeren yemişler
Yulaf (Yüksek tansiyon ve kolesterole iyi gelir)
Muz, biber, patates gibi potasyum içeren meyve sebzeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin