Kadınlar Tarafından İcat Edilen Şeyler

12
Görüntüleme

Bir şeylerin icat edilmesi için öncelikle genelde ihtiyaç duyulması gerekir. Bu hususta kadınlar erkeklerden daha muzdarip oldukları için midir bilinmez ama mucitlikte biraz daha ileri gibiler. Bu yazımızda kadınlar tarafından icat edilen bazı şeyleri listeledik. Tabiki her şeyi yazmamız mümkün değil ama güzel bir derleme oldu.

Bilgisayar

Kulağa çılgınca geliyor olabilir. Fakat bilişim sektöründeki her kadının rol model olarak aldığı bir kadın var: Grace Hopper. Howard Aiken ve Hopper 1944 yılında Mark I adını verdikleri oda büyüklüğündeki 5 tonluk ilk bilgisayarı icat ettiler. Ayrıca modern programa dillerinden COBOL’un da mucit ekibindeydi.

Kağıt Torba

1868 yılında Margaret Knight adlı bir kadın tarafından icat edildi. İlk kağıt torbalar bir zarfı andırıyordu. Charles Annan isimli bir adam bu icadı görüp patentini almaya çalıştı fakat ablamız mahkemede davayı kazandı.

Çelik Yelek

Sıradan çelikten 5 kat daha dayanıklı ve hafif olan çelik yelekler DuPont kimyageri Stephanie Kwolek adlı kadının oto lastik fiberi üzerine çalışmalar yaparken tesadüfen icat edip 1966 yılında patentini aldığı eser.

Pedallı Çöp Kutusu

1900’lü yılların başında Lillian Gilbreth adlı kadın var olan icatları geliştirme çalışmaları yapıyordu. Buzdolabı kapağının içine raf sistemi geliştirdi, konserve kutularının kolay açılma düzeneğini geliştirdi, çöp kutusuna pedal sistemini geliştirdi. 12 çocuk annesi olan Gilbreth ailesi ve arkadaşlarınca tam bir ekonomi ve ergonomi uzmanı olarak tanınıyordu.

Monopoly

Elizabeth Magie 1904 yılında bu bağımlılık yapan oyunu icat edip patentini aldı ve 1906 yılında piyasaya sürdü. O zamanlar adı Landlord’s Game olarak geçiyordu. 30 yıl sonra Parker Brothers adlı şirket patenti 500 dolara satın aldı ve Monopoly olarak piyasaya tekrar sürdü.

Oto Cam Silecekleri

Mary Anderson 1903 yılında manuel silecekleri icat ettiğinde şoförler kuşku ile baktı. Bir kolu oynayarak camları silmektense yağmur ve kar altında araba sürmek daha güvenli olarak düşünüyorlardı. Charlotte Bridgwood adlı başka bir kadın 1917 yılında manuel yerine elektrikli otomatik silecekleri icat ettiğinde kuşkular tamamen ortadan kalktı. Cadillac ise cam sileceklerini tüm arabalarına koyan ilk otomobil firması oldu.

Kullan At Bebek Bezi

Marion Donovan 1951 yılında su geçirmez kanotiye icat edip patentini aldı. Keko Corporation 1 milyon dolara bu patenti kendisinden satın aldıktan 1 yıl sonra ise su geçirmez kullan at bebek bezini icat etti ve şirkete ağır bir darbe vurmuş oldu.

Bulaşık Makinası

1886 yılında Josephine Cochrane yüksek su basınçlı, ısıtıcılı bulaşık yıkama makinasını icat etti. Aynı model halen kullanılabilir. Cochrane kendisi bu makinayı hiç kullanmadı ama hizmetçileri onun yerine epey kullandı.

Şerit (Yazı) Silici

Bette Nesmith Graham isimli sekreter yazım hatalarını beyaz bir sulu boyayla kapatıyordu. Yıllar boyunca sulu boyanın tam kıvamını ayarlamaya çalıştı. 1958 yılında şerit siliciyi icat etti ve şirket kurdu. 1979 yılında ise Gilette, şirketi 47.5 milyon dolara satın aldı.

Alfabe Blokları

Adeline D.T. Whitney 1882 yılında çocukların alfabeyi daha erken ve daha kolay öğrenmesi için bu blokları icat etti.

APGAR Skoru

1952 yılında anestezi doktoru Dr. Virginia Apgar APGAR skorunu icat etti. Yeni doğan bebeklerin anında bir bakım gereksinimlerini ilk 5 dakikada ölçen bir skor olan APGAR, Appearance, Pulse, Grimace, Activity, ve Respiration kelimelerinin baş harflerini içeriyor. Bunlar ise Görünüş, Nabız, Kaşıntı, Aktivite ve Solunum

Deniz Fişeği

Gemiler arası iletişim bir zamanlar renkli bayraklar ya da duyulacak mesafe ise bağırarak gerçekleşiyordu. Martha Coston ise kocasının hatıratlarında sinyal fişeğine ait bazı notlara rastladı. 10 yıl süren çalışmaların ardından 1859 yılında icat etti, fakat patentte adı sadece yönetici olarak geçti.

Daire Testere

Aslen bir dokumacı olan Tabitha Babbitt ağaç işçilerinin testere ile kesimini gördükten sonra ne kadar uzun ve yorucu olduğunu düşündü. 1813 yılında daire testerenin bir prototipini dönen bir tekerleğe yerleştirdi. Bu icadın patentini almadı ama mucidi olarak kabul edildi.

Uzayabilir Köpek Tasması

Mary A. Delaney bir köpek sahibiydi ve 1908 yılınca bu icadın patentini aldı. Bu icat köpeğe biraz serbestlik veriyordu fakat kontrolü bırakmıyordu. 11 yıl sonra benzer bir icat çocuklar için yapıldı.

Deniz Altı Teleskopu ve Lambası

Sarah Mather hakkında pek bir bilgi bilinmiyor olsa bile 1845 yılında deniz altı için teleskop ve lambanın patentini aldı.

Katlanabilir Yatak

1885 yılında Sarah E. Goode küçük ev sahipleri için katlanabilir yatak icat etti ve Amerika’da patent alan ilk afro-amerikalı kadın oldu.

Görünmez Cam

Katharine Blodgett, General Electrics firmasının ilk bilim kadınıydı. 1935 yılında ince moleküler yapıları cam ve metale aktarmayı başardı. Sonuç olarak camda parlama ve bozulma ortadan kalktı. Bu da kamera, mikroskop, gözlük gibi buluşların önünü açmış oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin