IŞİD Hakkında Az Bilinenler

6
Görüntüleme

IŞİD son yılların en muamma terör örgütü. Hakkında çok yazılan çizilen var fakat bazı basit tarafları var ki az biliniyor.

1. IŞİD Adı Bir Akronimdir

Irak Şam İslam Devleti sözcüğünün baş harflerinden türemiştir. İngilizce ISIS denmesinin sebebi Islamic State in Iraq and Syria sözcüğüdür.

2. Örgütün Amacı

Kendilerince amacı Suriye ve civarında İslam Hilafeti kurmak. Ve bu sayede bölgeyi hakettiği eski saygınlığına kavuşturmak.

3. Ölümcül Bir Örgüt

Sadece bölgede değil, dünya genelinde 90 dan fazla saldırıca 1.400 den fazla insanın ölümüne sebep oldular.

4. Gelir Kaynağı

Birçok ülke silahlanmayı Amerika’dan sağladığını petrolü ise Türkiye’ye sattığını savunmakta. Örgütün başlıca gelir kaynakları bölge petrolü, ele geçirdikleri tarım arazileri, gasp, adam kaçırma, hırsızlık ve tarihi eserler.

5. Aralarına Alım

Tabiliki LinkedIn üzerinden almıyorlar ama medyada boy göstermeleri birçok insanı çekmekte. İngiltere’den 600 Amerika’dan 400 kişi en az örgüte katılmış durumda. Ülkemizden katılanların sayısı belli bile değil.

6. Tarihi Yok Ediyorlar

Tarihi eserleri satıyorlar ama İslam’a göre günahkar olarak gördükleri tarihi eserleri yok ediyorlar, o eserlerin paraları mühim değil.

7. Kölelik

En ürkütücü kısım burası. Kadınları ve çocukları köle olarak alıyorlar. Ve bunun İslam doğrultusunda doğru olduğunu savunuyorlar.

8. Kendi Kendini Devam Ettirebiliyor

Bölgedeki en büyük petrol rezervlerine sahipler, ayrıca çatıştıkları ülkeye elektrik satıyorlar. Bu sayede diğer terör örgütlerinden farklı olarak kendi kendilerini devam ettirebiliyorlar.

9. Eğitimliler

Yine diğer birçok terör örgütünden farklı olarak eğitimliler. İçinde Amerikalı, Avrupalı, Uzakdoğulu bir çok kişi bulunuyor ve aralarında mühendisler, doktorlar, muhasebeciler, yazılımcılar var.

10. Askerleri Ücret Alıyor

Belki de en çok ilgi gören tarafları bu. Bir çok paralı askere sahip ülkelerin asker maaşlarından daha fazla maaş alıyorlar. Gaziantepte bulunan defterlerinde 22 adet örgüt üyesinin toplam maaşının 7.500 doların üzerinde olduğu görülmüştü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin