IQ Nedir Ve Nasıl Hesaplanır

27
Görüntüleme

IQ, İngilizce “Zeka Bölüm Puanı” anlamına gelen “Intelligence Quotient Score” yani kısaca IQ olarak isimlendirilen bir testtir. Ülkemizde daha çok zeka testi olarak adlandırılır. Bu test ile bir kişinin bazı branşlardaki akademik yeteneği ve bilgi seviyesi karşılaştırmalı olarak ölçülür.

İnsanoğlu bir çok farklı zihinsel yeteneğe sahiptir. Söz konusu bu yeteneklerin bir kısmı IQ testleriyle doğru olarak ölçülebilir ve böylelikle kişilerin bazı akademik yeteneklerinin farkına önceden varılabilir.

IQ Nasıl Hesaplanır

IQ test soruları genelde sözcük soruları, mantık, akıl yürütme ve sayı dizisini tamamlama gibi soruları içerir. Yetişkinlerin aksine çocukların tabi tutulduğu zeka testlerinde öncelikle çocuğun zeka yaşı hesaplanır, sonra aşağıdaki formülle zeka seviyesi belirlenir.

Çocuğun zeka yaşı normal yaşına bölünür ve bu işlem neticesinde çıkan sonuç 100 ile çarpılır.

Zeka testlerinden kasıt zeka bölüm puanıdır. Zeka ise en sade izahla beynin kavrayabilme ve anlayabilme yeteneğidir. Bir başka izahla zihnin bütünsel gücüdür. İşte bu IQ testleri ile zekanın yeteneği, anlayabilme ve kavrayabilme seviyesi saptanmaya çalışılır.

İlk IQ Testi

IQ testlerinin ilki, 1905 yılında Alfred Binet tarafından geliştirilmiştir. Daha sonraları IQ testi olarak adlandırılan bu testler, okulda daha çok yardıma ihtiyacı olabilecek öğrencileri saptayabilmek amacıyla oluşturulmuştur.

IQ Testi Sonuçları

Standart IQ düzeyleri şu şekilde sınıflandırılmıştır:

20-34 : Embesil
35-49 : Yüksek düzey zeka geriliği
50-69 : Orta düzey zeka geriliği
70-79 : Düşük düzey zeka geriliği
80-89 : Donuk normal zeka
90-109 : Normal zeka
110-119 : Parlak zeka
120-129 : Üstün zeka
130-139 : Çok üstün zeka
140-149 : Dahiye yakın zeka
150+ : Dahi

Bu zeka düzeylerinin hangisinin söz konusu olduğunun anlaşılması için kişiler için bir çok test geliştirilmiştir. Kişilerin gündelik işlerini ve bir çok genel geçer mesleği layıkıyla icra edebilmeleri için normale yakın bir zeka seviyesine sahip olması yeterlidir.

Bilinen En Yüksek IQ

william james sidis en yuksek iq

William James Sidis dünya tarihinde bilinen en yüksek IQ puanına sahiptir, 250 – 300 arası olduğu düşünülmekte ve net bir rakam verilememektedir. 11 yaşında Harvard Üniversitesi’nde matematik eğitimi almaktaydı. 40 dili edebiyatıyla beraber biliyordu. Ardından gelenler ise şu şekilde:

Terence Tao – 230 IQ
Christopher Hirata – 225 IQ
Kim Ung-Yong – 210 IQ
Garry Kasparov – 194 IQ
Marilyn Vos Savant – 190 IQ
Leonardo da Vinci – 180 IQ
Judit Polgar – 170 IQ
Albert Einstein – 160 – 190 Arası IQ
Stephen Hawking – 160 IQ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin