İletişim Ve İletişim Çağı

22
Görüntüleme

İletişim, bilginin çeşitli yöntemlerle ve ortak bir dil aracılığı ile göndericiden alıcıya aktarılma sürecidir.

İletişim, günümüzde özellikle sosyal açıdan olmazsa olmaz konumdadır. İnsanlar artık sağlıklı ve mutlu hissetmek ve ruhsal doygunluğa erişmek için iletişim kurmak zorundadırlar.

İletişim Kurmak

Önceleri insanlar konuşmayı veya dilleri icat etmedikleri için hareketlerle ve çıkardıkları gelişi güzel seslerle iletişim kuruyorlardı. Zaman içerisinde duvarlara ve taşlara resimler çizmeye başladılar. Ardından konuşma dilleri icat edildi ve iletişim ilk dönüm noktasını yaşamış oldu.

Yazı icat edildiğinde ise iletişim sadece karşılıklı konuşma üzerine kurulu kalmadı ve uzaktaki insanlara notlar gönderilmeye başlandı. Tabi duman yoluyla haberleşmeyi saymazsak. Bu ikinci dönüm noktasıydı.

20. yüzyılda insanlar iletişimde adeta çağ atladı. Telefonun icat edilmesi ve zamanla yaygınlaşması ile üçüncü dönüm noktası yaşandı. Aynı yüzyılda internetin ortaya çıkması dördüncü ve son dönüm noktası oldu.

Bu bağlamda baktığımızda iletişim önce sesler ve bedensel hareketler ile kuruldu, ardından konuşma yoluyla iletişime geçildi. Sonrasında yazılı iletişime ve uzak mesafe sesli iletişime geçildi. Son olarak görsel iletişim çağımızın popüler ve vazgeçilmez unsuru haline geldi.

İletişimde Yol Ayrımları

Aslına bakarsanız yukarıda verilen bu sıralamanın her bir aşaması iletişim kurmayı kolaylaştırdığı gibi zorlaştırdı da diyebiliriz.

Örneğin beden dili kullanılırken kullanılan el işaretleri farklı topluluklarda farklı anlamlar taşıdı, jest ve mimikler genelde aynı anlamı ifade etse bile el ile gösterilen bir şekil bir toplulukta iyi bir anlama gelirken başka bir toplulukta hakaret olarak algılanabiliyordu. Konuşma dilleri keşfedildiğinde ortaya birbirinden farklı diller çıktı ve farklı bir bölgeden bir insanla anlaşmak iyice zorlaştı. Diller kendi içerisinde lehçe ve şivelere bölündü. Yazı icat edildi ve farklı alfabeler, harflerin farklı okunuşları ortaya çıktı. Halen arkeologların çözemediği tabletlere kazınmış yazılar mevcut.

Günümüzde ise uzak mesafelerde yazışmalarda gündelik dilde kullanılan kısaltmalar ve emojiler dünya dillerine yüksek miktarda zarar verdi. Yabancı dil öğrenmek zorlaştı, dilin yanında kültür ve gündelik ağız öğrenme mecburiyeti geldi.

Yine de farklı dilleri ve kültürleri öğrenmek artık eskisi kadar zor olmasa bile teknoloji alanında yapılan her yenilik insanlara yaptığı katkının yanında toplumun bilinçsiz kullanımı sayesinde iletişimin temeline zarar da verir hale geldi.

Bakalım teknoloji iletişimde daha ne kadar öteye gidebilecek. Gönül isterdi ki tüm dünya ortak bir dil konuşsun, bütün insanlarla iletişim tek bir çatı altında kurulsun.

Farklı Dillerde Farklı Anlamlar Taşıyan Kelimelere Örnekler

Gift
İngilizce: Hediye – Almanca: Zehir
Can
Türkçe: Can – İspanyolca: Köpek
Ne
Yunanca: Evet – Bulgarca: Hayır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin