Hijyen Nedir Ve Hijyenin Tarihçesi

11
Görüntüleme

Hijyen kelimesi Yunan ilaç tanrısı Aesculapius’un kızı Sağlık tanrıçası Hygeia’dan adını almıştır. Sanayi devriminin başlamasıyla beraber hijyen ve sağlık önlemleri beraber anılmaya başlanmıştır. Bilinen tarihte en geriden başlayarak günümüze kadar hijyenin insanlarla yaşadığı yolculuğu sizlere aktaracağız.

M.Ö. 4000

Mısırlı kadınlar bakır ve kurşundan yapılma kremleri yüzlerine sürüyorlardı.

M.Ö. 3000

Antik Roma’da su boruları icat edildi. Doğal kaynaklardan çok farklı olmasa bile zenginler evlerine özel su hatları çektirmeye başladı.

M.Ö. 2800

Babil’de ilk sabun benzeri icat gerçekleştirildi. Yapılan kazılarda bulunan tabletlerde yağların kül ile kaynatıldığından bahsediliyor.

M.Ö. 1550

Antik İsrail’de hijyene önem verilmeye başlandı. Hz. Musa bölge halkına kişisel temizliği anlattı. Ayrıca temizliğin arınma ve sağlık açısından öneminden bahsetti. İsraillilerin bu devirde küller ve yağlar ile saç kremi yaptıkları biliniyor.

M.Ö. 1500

Tarihi kayıtlar Mısır halkının düzenli banyo yaptığını gösteriyor. Bu devirden kalma Ebers Papirusu hayvan ve bitki yağlarını tuz ile karıştırıp, cilt hastalıklarına ve yıkanmaya yardımcı bir sabun türü yapmayı anlatan medikal bir dökümandır.

M.Ö. 1200

Antik Yunan halkı sabun kullanmadan estetik için banyo yapıyordu. Sabun yerine kül, kum gibi materyaller kullanıyorlardı.

M.Ö. 1000

Yine Yunanlılar ciltlerine sürmek için kremler yaptılar ve kadınları dudaklarını daha çekici hale getirmek için kırmızı demir sürmeye başladılar.

M.Ö. 600

Yunanlılar halk banyoları yaptılar. Kadın ve erkeklerin yan yana banyo yapabildiği tam olarak olmasa bile hamam olarak nitelendirilebilecek yerlerdi.

M.Ö. 300

Antik Roma halkından zengin olanlarda tuvaletten sonra temizleme kültürü gelişmeye başladı. Bunun için gül suyu ve yün kullanıyorlardı. 100 yıl içerisinde tüm Roma halkı tuzlu suya batırılmış sünger kullanmaya başladı.

M.Ö. 19

Bu yılda Roma’da halk banyoları yapılmaya başlandı. 14 yıl içerisinde 170 tane halk banyosu inşa edildi.

M.S. 27

Antik Roma’da idrarın leke çıkarıcı olduğu fikri yayıldı. Kıyafetleri temizlemek için idrar – kül karışımı malzemeler kullanıldı.

M.S. 100

Bahçelere lağım çukurları açılmaya başlandı. Tuvaletler buralara atılıyordu.

M.S. 400

İngiltere’de diş temizliğine önem vermeye başlandı. Gargara için şarap ve nane kullanılmaya başlandı.

M.S. 1110

ingiltere’de pudralanmış balık kemiklerine şarap ve sülfirik asit sürülerek diş fırçalanmaya başlandı.

M.S. 1308

Yine İngiltere’de diş uygulamaları fayda göstermediği taktirde berberler diş çekmeye başladılar. Hatta bu yılda berberlere diş çekmek için bir el kitabı hazırlandı.

M.S. 1346

4 yıllık periyotta kara veba Avrupa halkının neredeyse yarısını öldürdü.

M.S. 1400

Çinliler tuvalet kağıdını icat etti.

M.S. 1500

Soluk tenli olmak moda haline geldi. Üstelik sadece kadınlarda değil erkeklerde de. Buna uygun makyaj malzemeleri üretildi.

M.S. 1586

Sir John Harington su vanasını icat etti. Bundan yola çıkarak sifon benzeri bir icat daha yapıldı.

M.S. 1600

Berberler ilk porselen dişleri takmaya başladılar.

M.S. 1750

Fransızlar kendi idrarı ile dişlerini fırçalamaya başladılar. Bazı ülkelerde ise diş macunu yerine barut kullanılmaya başlandı.

M.S. 1789

Kadınlar kaşlarını daha güzel göstermek için fare derilerinden maskeler yaptılar, hatta şiirlerde bile geçmektedir bu durum.

M.S. 1854

İngiltere’de kolera salgını ortaya çıktı. John Snow adlı bir fizikçi kanalizasyon sularından bulaştığını iddia etti. Kaynağın Broad Street adlı bir sokakta bulunan su pompası kaynak olarak belirlendi, pompa kapatılınca salgın durdu.

M.S. 1861

Modern sifon icat edildi.

M.S. 1920

Lizol genital bölgeye uygulanarak doğum kontrol amaçlı kullanılmaya başlandı. Yıllarca vücutta yanıklara ve kaşıntıya neden oldu.

Günümüzde halen hijyen gereken önemi görmüyor ve çeşitli hastalıklara neden oluyor. Kişisel bakıma ve sağlığa gereken önemi vermemiz, geçmişten ders çıkarmamız gerçekten şart.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin