Güneş Sistemi İle İlgili 2016 Yılında Öğrendiğimiz Bilgiler

19
Görüntüleme

Güneş sisteminde şu anda insan yapımı yaklaşık 30 adet uydu var ve her geçen gün bize yeni bilgiler sağlıyorlar. İşte bu yıl öğrendiklerimiz.

1. Jüpiter ve Satürn bize meteorlar fırlatıyor

Ayrıca Jüpiter dünyamızı güneş sistemi dışından gelen kuyruklu yıldızlardan da koruyor.

2. Plütonda sıvı halde su bulunuyor

Su da denmez sıvı halde okyanus mevcut. Ayrıca bu okyanus tuzlu su.

3. Neptün ve Uranüsün çekirdeği plastik ile kaplı

Her ikisinin de oksijen, karbon ve hidrojenden oluştuğu geçmiş yıllara ait ekstra bir bilgi olsun.

4. Merkürde devasa bir büyük kanyon var

Venüs ve Marsta halen devam eden volkanik aktiviteler merkürde 3-4 milyar yıl önce bitmiş durumda ve gezegen soğumuş durumda. Bu kanyon 400 km genişliğinde ve 965 km uzunluğunda. Derinliği ise 3 kilometreyi buluyor. Gezegenin çevresinin 4.800 km olduğunu düşününce gayet devasa bir kanyon demek yerinde olur.

5. Venüs bir zamanlar yaşanabilirdi

Venüs aykırı bir gezegen, diğerlerinin döndüğü yönün tersine dönüyor. Yüzeyi 460 derece ve sülfirik asit bulutlarıyla kaplı. 4 milyar yıl önce okyanusları vardı. Hatta 2 milyar yıl önce su bulunduğuna inanılıyor. Şu an komple kuru vaziyette.

6. Dünya gücünü Aydan alıyor

Şaka gibi ama gerçek. Dünyayı saran manyetik alan bizleri küçük parçacıklar ve bunların radyasyonundan koruyor. Aksi halde şu anki seviyenin 1.000 katından fazla bir radyasyona maruz kalabilirdik. Dünyanın merkezindeki kendi etrafında dönen demir yığını bizleri bundan koruyan yegane şey ve onun kendi etrafında dönmesinin temel sebebi ise ay.

7. Satürn halkaları çok ta eski değil

Tahminlere göre Satürn çok daha fazla uyduya sahipti. Bunların kendi aralarında çarpışmaları sonucu halkalar ve 62 adet uydu meydana geldi.

8. Yakınlarımızda 15.000 büyük ve tehlikeli astroid var

Ve NASA her hafta yeni 30 tane daha keşfediyor.

9. Bir gemiyi bilerek bir astroide çarptırmışlığımız var

Rosetta isimli gemi 67P/Churyumov–Gerasimenko kuyrukluyıldızının yörüngesinde 2 yıl boyunca gezindi hatta yüzeyine bile indi. 12 yıl süren görevinde hatırı sayılır bilgiler kazandırdı. En önemli bilgilerden birisi ise Dünyadaki suyun bu astroidlerden geldiğiydi. Görevini tamamlayınca gemiyi kuyrukluyıldızın kenarına çarptırarak işine son verdiler.

10. Güneşin gizemleri

Her gezegen ve yıldızın manyetik kutupları vardır. Dünyamızın ise her 200.000 – 300.000 yılda manyetik kutupları yer değiştirir. Güneşin ise biraz daha hızlıymış. 11 yıl önce değişmiş mesela. Venüs, dünya ve jüpiter aynı hizaya geldiklerinde oluşan çekim gücü güneşi rahatlıkla etkileyebiliyormuş.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin