Graham Bell Ve Telefonun İcadı

39
Görüntüleme

Tam 141 yıl önce bugün 9 mart 1876 tarihinde Graham Bell telefonun patentini aldı. Asıl amacı sağırların sessizliğini ortadan kaldırmaktı, özellikle doğuştan işitme engelli annesinin. Kendisi gibi babası da işitme engellilerle iletişim kurmak için yıllarını harcamıştı. Fakat uzun uğraşlarına rağmen Graham Bell bunu başaramadı ve yerine uzaktaki insanların iletişim kurmasını sağlayan telefonu icat etti.

1875 yılında Avukat Gardnier Greene Hubbart’ın maddi desteği ile sesin tel üzerinde hareket etmesini sağladı. Fakat ses anlaşılmaz bir haldeydi. Atölyede denemelerini sürdürürken telefonu çalıştırmak için kullandığı bataryadan pantolonuna asit döküldü. Ve yardımcısını çağırdı, “Bay Watson. Buraya gelin. Sizi görmek istiyorum.” cümlesini kurduğunda 10 Mart 1876 günü farkında olmadan ilk telefon görüşmesini yaptı.

Eşi de işitme engelliydi. İşitme engelli annesinin ve eşinin duyamadığı sesleri kaydetmeyi başardı. “Gramofon”dan kazandığı parayı bugün de sağırlar için çalışmalar yürüten Alexander Graham Bell İşitme engelliler Kurumu’na harcadı.

Telefon, yaygınlaşmasının ardından yakın yıllara dek Türkiye’de olduğu gibi santraller ve memurlar aracılığı ile yürütülüyordu. Bir süre sonra santrallerde erkek memur yerine kadın memurun çalışması geleneği başladı. Ardından otomatik santrale geçildi ve bu santrallere “kızsız telefon” denilmeye başlandı.

Graham Bell Sadece Telefonu İcat Etmedi

Graham Bell belleklerde telefonun bulucusu olarak yer etse de adının öne çıkmadığı çalışmaları da vardı. Bunlardan biri büyük bir ilgi ile tüm dünyanın izlediği National Geographic dergisindeki yöneticiliğiydi. Yüzyirmi yıl önce silahlı saldırıya uğrayan ve ağır yaralanan ABD Başkanı Garfield’ın bedenindeki kurşunların yerini belirlemede ilk kez kullandığı telefonik sonda, Röntgen’in X ışınları ile tanıyı geliştirilmesinde kullanıldı. Deniz ve hava taşımacılığı için projeler gerçekleştirdi.

Graham Bell öldüğünde ona duyulan büyük saygı ve sevgiden ötürü soyadından yola çıkarak telefonu simgelemek için kırmızı “çan” kullanıldı. (Bell çan anlamına gelmektedir.)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin