Geleceği Şekillendirecek Güç: Yapay Zeka

26
Görüntüleme

Yapay zeka bir bilgisayarın ya da bilgisayar kontrolündeki robotik bir cihazın çeşitli aktiviteleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirmesi için kodlanmasıdır. Genelde insanların düşünme yapısına benzerşekilde düşünme kabiliyeti verilerek kodlama gerçekleştirilir.

Aslına bakarsanız günümüzde yapay zeka bilgisayarların kendi kendine düşünme girişimi değildir. Sadece kendilerine nasıl davranması gerektiği kodlanmaktadır. Asıl yapay zeka olarak nitelendirilen kavram bilgisayarların öğrenme ve farklı bir bakış açısıyla düşünme girişimi denilebilir. Bu teknoloji henüz günümüzde detaylı olarak var olmasa bile yakın tarihte erişilebilecek bir amaç olarak görünüyor.

Halbuki aslına bakarsanız bilgisayara karşı oynadığınız okey ya da satranç gibi oyunlar bile birer yapay zeka ürünüdür. Bu kadar basite indirgendiğinde beklenilen yapay zeka ile var olan yapay zeka arasında şu an bir uçurum bulunmaktadır.

Beklenilen Yapay Zeka

Yapay zeka ile gelecekte insan zekasına özgü olan; algılama, öğrenme, çoğul kavramları bağlama, düşünme, fikir yürütme, sorun çözme, iletişim kurma, çıkarım yapma ve karar verme gibi yüksek bilişsel fonksiyonların veya otonom davranışların sergilenmesi bekleniyor.

Yapay Zeka Fikrinin Gelişimi

Yapay zeka kavramının fikir babası “Makineler düşünebilir mi?” sorusunu ortaya atan Alan Turing’dir. Alan Turing nazilerin şifrelerini çözmeye çalışan ünlü bir matematikçidir ve modern bilgisayarların atasını oluşturmuştur. Bu sorunun ortaya çıkmasından sonra II. Dünya Savaşı sırasında üretilen elektro mekanik cihazlar sayesinde yapay zekanın temelleri atılmış oldu.


Ünlü Matematikçi Alan Turing

Daha sonraları geliştirilen “Genel Sorun Giderici” adlı icat, insan gibi düşünme yöntemini kullanmıştır. Bu icattan sonra yapay zeka sembolik ve sibernetik olarak iki kola ayrılmıştır.

Sembolik yapay zeka fikir yürütme ve bağlantı kurma gibi sorunların üstesinden gelemediği için çok başarılı olduğu söylenemez. Bu süreçte geliştirilen Eliza isimli yazılım karşısındaki insanla sohbet ediyor gibi görünse bile aslında sadece yazılan cümlelerdeki kelimeleri baz alarak işlemler yapıyordu. Ortaya çok gülünç görünen cevaplar çıkınca maddi destek azaldı ve sembolik yapay zeka geliştirme süreci epey bir geriledi denilebilir.

Sibernetik yapay zeka ise insan vücudundaki sinir ağlarının yapay olarak geliştirilmesi üzerine yoğunlaştı. Bu süreçte ise basit sorulara cevaplar alınabildi fakat birbiri ile bağlantılı sorulara yine anlamsız cevaplar alındı. Yapay sinir ağları da kavramlar ve olaylar arasında bağlantı kuramamıştı.

Gelecekte Yapay Zeka

Gelecekte yapay zeka ile alakalı tüm dalların ortak noktada birleşip beraber yol alması gerektiği düşünülüyor. Yapay sinir ağlarıyla modellenmiş bir yapay beyin, insan aklı ile modellenmiş bir bilinç sistemi ve bağımsız bir irade bir araya getirilebilirse insanların erişemediği teknolojilerin gerçekleştirilmesi, insanların fizyolojik sorunlarından dolayı gidemediği yerlere gidilmesi, insanlar tarafından çözülemeyen problemler ve denklemlerin çözümlenmesi gibi gerçekler hayata geçirilebilir hale gelecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin