Dünya’nın En Tehlikeli Yolları

22
Görüntüleme

Araba sürmek kimi insanı rahatlatabilir. Ama bu Dünya’nın en tehlikeli yolları sürücüleri rahatlatmak yerine daha fazla geriyor. Listemizde 12 adet tehlikeli yol var ve her birine iç çekerek bakabilirsiniz.

12. Khardung La, Hindistan

National Geographic ve Guinness Rekorlar Kitabı bu yolun dünya üzerindeki en uzun geçit olduğunu söylüyor. Ayrıca yol kenarından düşen kayalıklar büyük tehlike arz ediyor.

11. Guoliang Tüneli Çin

1.200 metre uzunluğundaki tünel tam anlamıyla dağı delip geçiyor. Gerçekten inanılmaz.

10. Dalton Otoyolu, Alaska

Dünya üzerindeki en karlı ve buzlu yol olarak biliniyor bu yol. Kabak lastiklerle yola çıkmak için sabahları yürek yemek lazım.

9. Eshima Ohashi Köprüsü, Japonya

Köprü değil adeta lunaparkta hız treni. Köprü, altından gemilerin kolayca geçebilmesi için bu şekilde tasarlanmış.

8. Atlantik Okyanusu Yolu, Norveç

Nefes kesici manzarası ile turistlerin çok sevdiği yollardan birisi. Okyanus dalgalarının yolun kenarına ve hatta zaman zaman yolun üzerine çarpmasıyla tehlikeli ama enfes bir görüntü ortaya çıkıyor.

7. Zoji La, Hindistan

Ladakh ve Kashmiri birbirine bağlayan bu yol, taşlık olmasının yanı sıra aşırı derecede dar. Araçlar ve canlı hayvanların aynı anda kullanması ise ayrı bir eziyet.

6. Hana, Hawaii

Maui adasında bulunan bu epeyce dar yol, heyelan tehlikesi yüzünden sık sık kapanmakta.

5. Kolima, Rusya

Ölüm Yolu olarak bilinen bu yol ilk olarak mahkumları taşımak için yapılmıştı. 1932 yılında yapımına başlandı ve 1953 yılında ancak tamamlanabildi. Ürkütücü görüntüsünü anlatmaya gerek bile yok.

4. Yungas Yolu, Bolivya

Uçurumun tam kenarına yapılan bu yol dünyanın en tehlikeli yolları arasına girmeyi gerçekten hak ediyor. Malesef yılda 200 ila 300 kişinin hayatına mal oluyor.

3. Le Passage du Gois, Fransa

Günde sadece birkaç saat açık tutulan bu yol günün geri kalanını suyun altında geçiriyor. Görsel olarak güzel bir manzara ama tehlikeli ve kullanışsız.

2. Caucasus Yolu, Rusya

Rusya’da bulunan bu dar dağ yolu gerçekten korkutucu ama bir o kadar da eşsiz bir manzaraya sahip.

1. Transfăgărășan, Romanya

Dünya’nın en uzun yolu olmasa bile en tehlikeli yolu olabilir. Her tehlikeli yol gibi bu da eşsiz bir manzaraya sahip. Ama aşırı kıvrımlı ve gergin bir atmosferi var.

Bonus: Türkiye’nin En Tehlikeli Yolu

D915 karayolu olarak bilinen Bayburt yolu halk arasında ölüm yolu olarakta biliniyor. 106 kilometre uzunluğunda 29 keskin virajdan oluşan bu yol yukarıdaki listedekilere taş çıkartır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin