Dünya’nın En Kirli 10 Yeri

19
Görüntüleme

Dünya’nın çeşitli yerlerinde şubeleri bulunan Blacksmith Enstitüsü’nün raporlarına göre Dünya’nın en kirli 10 yeri yayımlandı ve gerçekten durumları içler acısı.

10. Dzerzhinsk, Rusya

Soğuk savaş zamanının kimyasal üretimi merkezi olan bu şehir günümüzde 300.000 kişiye ev sahipliği yapıyor ve ortalama ömür beklentisi 45 yıl civarında.

9. Kabwe, Zambiya

Zambiya’nın en büyük ikinci şehri olan Kabwe 1987 yılına kadar çok büyük bir döküm merkeziydi. Bunun sonucu olarak ise halk, özellikle çocuklar ve anne karnındaki bebekler beyin ve sinir hasarına yol açan ağır metallere maruz kaldı. Yapılan ölçümlerde çocukların kan değeri desilitrede ortalama 50 mikrogram çıkıyor. Kimi çocuklarda bu değer 100’ü geçiyor. Olması gereken malum ortalama 11-16 aralığı. Bu aralığı 10 mikrogram geçen kan değerleri zeka geriliğine sebebiyet veriyor.

8. La Oroya, Peru

35.000 kişilik nüfusuyla bu listenin en az konaklamacısına sahip bu şehir Doe Run isimli Amerika merkezli madencilik firmasının bakır ve çinko işlemesine maruz kalıyor.

7. Linfen, Çin

Çin’in kömür merkezi olarak bilinen Shanxi blgesinin tam kalbinde bulunan bu şehir 3 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor. 3 milyon kişi her gün toz ve arsenik yutuyor. Bunun dışında aşırı kirlilikten dolayı göz görme mesafesi bile çok dar.

6. Norilsk, Rusya

Bu şehir dünyanın en büyük metal eritme kompleksine sahip. Havada o kadar çok kirlilik var ki 30 kilometre çapındaki mesafelerde çim bile yetişmiyor.

5. Sukinda, Hindistan

Dünyanın en büyük kromit madenlerinden birine sahip bu şehirde 2.6 milyon kişi yaşıyor. Bölgenin kromit kaynağı çok zehirli ve şehirde bulunan nehri bile zehirlemiş vaziyette.

4. Tianying, Çin

160.000 kişiye ev sahipliği yapan bu şehir; Çin hükümetinin açıkladığı en kirli 8 şehirden birisi. Yapılan ölçümler şehrin solunan tozunun normalden 24 kat daha fazla olduğunu gösteriyor.

3. Vapi, Hindistan

Bu bölgede bulunan 1.000 den fazla fabrika petrokimya ürünleri, böcek ilaçları, ilaçlar ve diğer kimyasal maddelerin üretimine ev sahipliği yapıyor. Fabrikalar suları arındırsa bile sulardan çıkarılan atık pislikleri atacak yer yok.

2. Sumgayıt, Azerbaycan

275.000 kişi bu şehirde ağır metaller, yağ ve kimyasalları soluyor. Bölgede kanser görülme oranı %22 ila %51 arasında değişiyor. Yeni doğan çocukların ise kayda değer bir kısmı genetik bozuklukla doğuyor.

1. Çernobil, Ukrayna

1986 yılında etkilendiği tirajik nükleer kazadan sonra 5.5 milyon insan halen tiroit kanseri ile yaşıyor. Bunun dışında civar şehirler halen kazanın etkisinde ve tarım yapamıyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin