Dünyada En Çok Piramit Bulunan Ülke: Sudan

28
Görüntüleme

Piramit denilince akla ilk gelen ülke şüphesiz Mısır olacaktır. Giza, Keops, Sfenks gibi devasa piramitlerin yanında 100’den fazla piramit barındıran Mısır; toplam piramit adetine bakıldığında listenin en üstünde değildir. Sudan bu konuda liste başıdır. 255 adet civarında olduğu bilinen Sudan piramitleri ıssız bir çölün ortasında terk edilmiş halde olduğu için Mısır kadar ilgi çekmemekte.

Nubiya Piramitleri olarakta bilinen Sudan’daki bu piramitler, Başkent Hartum’un 200 km kadar kuzey doğusunda bulunan Meroe bölgesinde yer alıyor ve askerler tarafından korunuyor.

Sudan piramitleri UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunmasına rağmen; Devlet Başkanı Ömer El-Beşir hükümetine karşı uygulanan yaptırımlar nedeniyle ülkede devam eden iç çatışmalar, piramitler için sağlanacak dış yardımların ve yatırımların engellenmesine neden oluyor ve bölgedeki turizmin de gelişmesini engelliyor.

UNESCO’ya göre, piramitlerin dekorasyonunda kullanılan Mısır, Yunan ve Roma kültürüne ait ögeler, piramitleri paha biçilemez eserlere dönüştürüyor. Ancak, Hartum Ulusal Müzesi Başkanı Abdel-Rahman Omar’ın ifadesine göre, 19. yüzyılda, bazı arkeologlar piramitlerin altın uçlarını sökmüş ve bazı taş bloklarının da sayısını azaltmışlar.

Katar, Sudan’ın bu tarihi eserlerinin yenilenmesi için 135 milyon dolar para desteği sağladı, fakat Sudan’ın yıllık turist sayısı 15.000 civarında olduğu için halen rağbet görmüyor.

M.Ö. 720-300 yılları arasında inşa edilen piramitlerin uzunluğu, 6 ile 30 metre arasında değişirken, giriş kısımları genelde güneşin doğuşunu karşılamaları için doğuya bakacak şekilde inşa edilmiş.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin