Doğum Kontrolü Nedir Ve Yöntemleri Nelerdir

15
Görüntüleme

Doğum kontrolü uzun yıllardan bu yana kullanılan ve hamileliği önleyen bir takım yöntemlere verilen isimdir.

Doğum kontrolü antik çağlardan bu yana kullanılıyor olsa bile etkili yöntemler 20. yüz yıldan itibaren keşfedilmiştir. Ayrıca doğum kontrolü ismi kimi kültürlerde itici göründüğü için adı aile planlaması olarak geçmektedir.

Doğum Kontrolü Yöntemleri

Doğum kontrolü için bilinen en etkili yöntemler erkeklerde vazektomi yoluyla sterilziasyon ve kadınlarda tubal ligasyondur.

Vazektomi erkeğin sperm kanallarının cerrahi operasyon yolu ile bağlanmasıdır. Erkeklerde cinsel arzuda ve diğer isteklerde hiç bir etki yapmayan, yalnızca üremeyi tamamen engelleyen geri dönüşü olmayan bir yöntemdir. Operasyondon sonra bir süre daha üretkenlik görülebilir.

Tubal ligasyon ise kadınlarda yumurta kanallarının bağlanmasıdır. Halk arasında kordon bağlanması olarak ta bilinen bu yöntem yine geri dönüşü olmayan br operasyondur. Aslında günümüzde bağlanan tüplerin tekrar açılması üzerine operasyonlar yapılmaktadır ama başarı oranı çok düşüktür.

Bu bahsedilen 2 yöntem sterilizasyon yöntemleri grubuna girer. Bunların dışında bariyer metodu kondom gibi ürünlerin kullanımı üzerinedir. Hormonal kontrasepsiyon yöntemleri ise doğum kontrol hapları gibi hormonların aktivitesini kısıtlayan yöntemlerdir. İntrauterin cihazlar ise halk arasında spiral olarak ta bilinen ve kadın rahimne takılarak doğum kontrolü sağlayan yöntemlerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin