Doğru Nefes Alma Ve Önemi

25
Görüntüleme

Oksijen, yaşamımızın devamı için en öncelikli araçtır. Ne güneş, ne su, ne de beslenme yaşamımızın devam etmesi için bu denli önem teşkil etmez. İnsanoğlu gün ışığı görmeden, gıda ve su tüketmeden belirli bir süre yaşayabilirken, uzun süre oksijensiz kalan kişinin maalesef hayatı son bulmaktadır. Kişi yaşamının, hayatta kalmasının olmazsa olmazı olan oksijensiz kaldığında; yani nefes alıp veremediğinde fazla bir süre yaşayamaz.
Hepimiz gün içerisinde sürekli nefes alıp veririz ve bu bizim yaşamımızın devamını sağlar. Gün içerisinde alınan bu nefeslerin doğru bir şekilde alınıp verilmesi ve günümüzün geçtiği yerlerin oksijen kalitesi ise bizim sağlımızın ve yaşamımızın kalitesini belirler.

Doğru Nefes Alıp Verme

Hayatımızı geçirdiğimiz yerlerin ve mekanların yeterli düzeyde oksijen içermesi ve havadar yerler olması ilk dikkat etmemiz husustur. Bir diğer önemli husus ise olması gereken şekilde nefes alıp vermektir. Aslında insanoğlu henüz bebekken doğru olan nefes alıp verme şeklini uygularken, zamanla bu doğru şekli terk edip yanlış bir nefes alıp verme yöntemini benimsemektedir. Doğru olan nefes alıp verme yöntemi, nefesin burundan alınıp ağızdan verildiği ve nefesin karın kısmına kadar indirildiği karında şişkinliğe sebep olan diyafram nefesidir.

Nerede Yanlış Yapıyoruz?

İnsanlar genellikle oksijeni göğsüne çeker, yetersiz alır, tam vermez veya nefesi içine ağzından alır. Tüm bu yaygın yanlış nefes alıp verme yöntemleri bizlerin yaşam kalitemizi düşürmekle beraber bir çok hastalığın da bedenlerimizde vücut bulmasına sebep olmaktadır. Stres, depresyon, erken yaşlanma ve çeşitli iç organ hastalıklarının yanı sıra kalp krizi, beyin kanaması ve kanser gibi ciddi rahatsızlıkların da asıl sebebi yanlış nefes alıp verme ve havadar olmayan yerlerde yaşam sürmektir.

Oksijenin beyine gitmemesi beyin kanamasına sebep olurken, kalbe yeterli miktarda oksijen gitmemesi ise kalp krizlerine sebep olmaktadır. Yine kanser hücreleri oksijeni az olan bedenlerde daha uzun süre yaşayabilmektedir.
Doğru nefes burundan alınır ve ağızdan verilir. Nefesi burundan almak yerine ağızdan alırsanız, burunda olan lakin ağızda olmayan filtreleme sisteminin yokluğundan dolayı vücudunuzun içine temizlenmemiş hava sokarsınız ve bu da sağlığınızı olumsuz etkiler.

Doğrusu Nasıl?

Aktif nefes burundan alınır, ağızdan verilir. Nefes; veriş hızına nazaran hızlı alınır, bir süre karında tutulur ve yavaşça bütünüyle dışarı verilir. Nefesi iki saniye kadar sürede alıp, karnımızda iki saniye kadar bekletip sonrasında üç saniye kadar sürede vermek en doğrusudur. Nefesi adeta bir çiçeği koklar gibi almalıyız. Dakikada sekiz ila on nefes alıp vermek idealdir. Nefes alırken ve verirken sırtımızın düz olmasına ve karnımızı sıkıştırmamaya dikkat etmeliyiz.

Diyafram nefesinin nasıl alındığını anlamak için düz bir zeminde sırt üstü yatıp, nefes alıp vermeniz yeterli olacaktır. Her gün kırk kere bilinçli olarak diyafram nefesi alıp vermek, bebekliğimizden sonra unuttuğumuz, doğal nefes alışkanlığımızı zamanla yeniden kazanmamıza yardımcı olacaktır. Başta çok oksijen almak doğal bir baş dönmesine, sersemlemeye neden olacaktır. Zamanla vücut bu hale alışacak ve olumlu etkiler görülmeye başlanacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin