Doğanın İnsan Yaşamına İzin Vermek İstemediği Yerler

81
Görüntüleme

İnsanların yerleştikleri bazı yerlerde galiba doğanın gönlü yok. Yine de biz ısrarla yaşamak istemişiz. Bu listemiz bu yerler hakkında.

Cook, Avusturalya

Cook, 478 kilometrelik bir tren yolu için yakıt doldurma gibi sebeplerle istasyon inşa edilen bir bölge. Bölgede sadece bir mağaza bulunuyor ve trenin geldiği saatte açılıp tekrar kapanıyor. Çölün tam ortasında bulunan bu bölgede ağaç yetişmiyor, su pompalanamıyor. 4 haneden oluşan halkın su ve gıda ihtiyaçlarını tren sağlıyor. Görselde ise “Hastanemizin yardıma ihtiyacı var, hasta olun” yazıyor.

La Rinconada, Peru

La Rinconada dünyanın en yüksek şehri olarak bilinir. Andes dağlarında bulunan bu maden şehri deniz seviyesinden 5.100 metre yükseklikte bulunuyor. Normal şartlar altında kimsenin yaşamak istemediği bölgede insanları cezbeden tek şey altın madeni.

Motuo, Çin

Motuo, Himalayaların güneyinde bulunan yaklaşık 31.000 kilometre karelik bir orman şehri. Bu şehri farklı kılan tek şey ise Çin’de hiç bir yol bulunmayan tek şehir olması. Buraya gelebilmek için en yakın köye aracınızla gidip 4 gün boyunca yürümeniz gerekiyor. Üstelik neredeyse kullanılamaz halde olan bir köprüden geçmek cabası.

30 yıldan bu yana bu şehre yol yapma düşüncesi var. Fakat her defasında heyelan ve diğer doğal afetler yapıma müsade etmemiş. Yeterince tarım ürünü ve su bulunmasına rağmen sağlık hizmetinin olmaması bölgeyi yaşanamaz hale getiriyor. Heyelan, aşırı yağmurlar, yoğun orman örtüsü, zehirli böcekler ve asalaklar ise bisiklet ya da motorsiklet gibi araçlarla bölgeye girişi engelliyor ve 10.000 kişiden fazla halkı olan yeri mağdur ediyor.

Antartika

Antartika şüphesiz bir insanın evim diyebileceği en son yerlerden birisi. %98’i buzlarla kaplı ve 6 ay gece yaşanıyor. İnsanlar için gıda kaynağı yok. Yapı malzemesi olarak kullanmak için ağaç veya taş bile yok. Sıfırın altında öldürücü değerlerde sıcaklıklar var. Doğal olarak yerli bir halkı yok.

Yine de 200 yıldan fazladır araştırmacılar ve bilim adamları çalışıyor. Yaklaşık 65 araştırma istasyonu bulunan bölgeye hava taşımacılığı ile gıda sağlanıyor. Antartika nüfusu yazları 4.000 kışları ise 1.000 civarında. Yılda 40.000 civarında da turist ağırlıyor.

Pompeii, İtalya

Pompeii dünyanın en ünlü arkeolojik alanlarından birisi. M.S. 79 yılında hemen yanı başındaki Vesuvius volkanının patlaması ile tüm insanların lav ile örtüldüğü bir yer. Bu volkanik hareket tüm hayatı ve yapıları olduğu gibi korumuş olduğu için tarihçilere ve arkeologlara zamanının hayat tarzını ve yaşayışını anlatıyor.

Etrafındaki verimli topraklardan ötürü insanlar yine de bölgede yaşamaya devam etmişler ve halen 26.000 nüfusa sahip. Aslında halen volkanik hareketler devam ediyor ve yaşanabilir bir yer değil. 1906 ve 1944 yıllarında tekrar hareketlenen volkan, 3 köyü tamamen yok etti ve yüzlerce insanı öldürdü. Gelecekte tekrar hareketlenmesi bekleniyor.

Muli, Faroe Adaları

Muli adındaki bu adanın toplam nüfusu 4. Evet sadece 4. Adada tahmin edilemeyen hava koşulları, sağanak yağmurlar, sis, kar, kasırga tüm yıl boyunca durmuyor. Bu kasvetli adada tarım yapılamıyor. Elektrik 1970 yılında gelmiş, ana karaya epey uzak, 4 kişinin gıda ihtiyacı helikopter ile aşağı bırakılıyor.

Adada yazları 24 saat güneş batmıyor, kışları ise neredeyse tüm gün karanlık. Eskiden nüfusu 8 kişi olan adayı, halkın yarısı terk etmiş. Kalanları ise hayalet ada olarak nitelendiriyor.

Verkhoyansk, Rusya

Verkhoyansk, 1500 kişilik nüfusa sahip dünyanın en soğuk şehri. Tipik bir günde -4 ila -10 derece arasında sıcaklık var ve halk için gayet normal. Yaşanabilir olması yönünden pek olumlu olmadığı için Sovyet Rusya zamanında sürgün yeri olarak kullanılmış. İçilebilir su kaynağı olarak Yana Nehri var, fakat yılın 8 ayında donmuş halde ve günde 5 saat güneş ışığı alıyor. Yine de şehirde hava alanı ve nehir üzerinde küçük bir liman var ve gıda tedariği buralardan sağlanıyor.

Maldivler

Hindistan’ın 400 kilometre güney batısında bulunan bu tropik adalar topluluğu yaklaşık 330.000 kişiye ev sahipliği yapıyor ve yılda ortalama 500.000 turist ağırlıyor. Yerleşim yeri olmaktan ziyade gayet lüks bir tatil ve balayı merkezi.

Yaşanabilir olmamasının en temel nedeni bölgede giderek şiddetlenen tsunamiler. Mercan resifi madenciliği adaların çevresine epey zarar vermiş. 2004 yılında yaşanan bir tsunami adaların %10’unu yaşanabilir olmaktan çıkarmış. 2008 yılında ise acil kaçış fonu oluşturulmuş ve büyük bir tsunami esnasında Sri Lanka’ya halkın kaçışı planlanmış.

Cava Adası, Endonezya

22 aktif volkan bulunan Cava Adası 120 Milyon kişiye ev sahipliği yapıyor. Merap Dağı ise bu volkanlardan birisi ve son 100 yılda 65 defa patlama yapmış. Dağın etrafında ise 7 kilometre mesafede 200.000 kişi yaşıyor. Sadece 1930 yılındaki patlamada bilindiği kadarıyla 1.100 kişi ölmüş ve gerçekten çok tehlikeli bir yaşam alanı.

Minqin, Çin

Minqin gerçekten bahtsız bir şehir. 1999 yılında 282.000 kişinin yaşadığı yer, şu an yaklaşık 2.5 milyon kişiyi ağırlıyor. Bu hızlı nüfus artışı şehrin su kaynağı olan Shiyang Nehrinin kurumasına sebep oldu. Yine bu yüzden şehir Tengger ve Badain Jaran çöllerinin arasında kaldı. Bu çöller her yıl şehri ortalama 10 metre daraltıyor. Yönetim ise arazisi çöl tarafından alınan çiftçileri tekrar yerleştirmekle meşgul. Günümüzde sadece 80 kilometre kare civarında verimli toprak kaldı ve her geçen yıl azalıyor. Bu da şehrin boşaltılması gerekliliğini doğuruyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin