Doğal Afrodizyak Gıdalar Ve Nasıl Ünlü Oldukları

24
Görüntüleme

İstiridye, Çikolata, Bal gibi gıdalar doğal afrodizyak olarak bilinirler. Fakat geçmişte ne oldu ve doğal afrodizyak oldukları anlaşıldı? Bu listemizde bu gıdalardan bahsedeceğiz.

1. İstiridye

Kazanova ismini meşhur eden ünlü aşık, öğleden sonralarına hazır olmak için her sabah 50 istiridye yediğini dile getirmişti. Bunun dışında Roma’lı doktorlar tarih öncesi çağlarda istiridyeleri iktidarsızlık sorunu olanların reçetelerine yazıyorlardı. İstiridyeye doğal afrodizyak etkisi veren şey ise görünümünün dışında hayvanın doğal üreme döngüsü olarak biliniyor.

İstiridyeler üreme materyallerini suya bırakırlar. Bu durum dışarıda üreme özelliğini verir. Bu hayvanların nasıl ürediğini insanlar henüz bilmiyorken bile cinsellik açısından çok değerlilerdi. Adları Afrodit ile anılan istiridyeler kutsal sayılıyordu ve içlerinde bulunan inciler kutsal taş olarak nitelendiriliyordu.

2. Avokado

Avokado, libido yenileme yeteneği ile 14. Louis’in gözdesiydi. Kremsi ve yumuşak bir dokuya sahip olan bu meyvenin verdiği şehvetli hissin dışında başka özellikleri de var.

Avokado, ağaçta çiftler halinde asılıdır ve Aztek sözcüğü ahuacatl olan belirli bir vücut parçasına benzer; bu da “testis” anlamına geliyor. İspanyollar Aztek kültürüyle karşılaştığında, avokado zaten sevginin meyvelerinden biri olarak köklü bir üne kavuşmuştu.

Meyve zamanla kuzeye göç etti ve çiftçiler Amerikalı bir kitleye pazarlamaya başladılar. Telaffuz etmeyi kolaylaştırmak ve çağrışımdan kurtulmak için yeni bir isim seçtiler; Avokado’nun önceki adı Alligator Pear (timsah armutu) “testis” ten daha fazla iştah açıcı değildi. Ad “avokado” olarak değişti, ancak afrodizyak etkisi öylece kaldı.

3. Badem

Genelde düğünlerde ve nikah şekerlerinde bol bol badem görürüz. Aslında tatlarının çok güzel olmasından kaynaklanan bir gelenek değildir bu. Uzun yıllardır doğal afrodizyak etkisi olduğu bilinen bademlerin geçmişi antik yunanlılara dayanır. Çiftler evleneceği zaman bademle kutsanırdı. Bekar kızlar gelecekteki kocalarını hayal etmelek için yastıklarının altına badem koyardı.

Fas’ta ise badem evlenen gelinin bahtını çocuklarına geçmesi için kullanılır. Hindistan’da ise karşı cinse badem vermek açık bir teklif olarak görülür.

Badem ve cinsellik ilişkisi İncil’de bile vardır. 17:1–8 İsrail’e verilen badem çubuklarını anlatır. Bademlerin tomurcuklanıp yeni nesile ortam sağladığından bahseder. Eski Ahit’te ise bademin üremeye etkisinden bahsedilir. Yaremya’ya kendinden önce ne olduğu sorulduğunda cevap olarak badem tohumlarını verir.

4. Nar

Nar, adı “Afrodizyak” olarak adlandıran Tanrıça Afrodit’e uzanan başka bir besindir. Yunan efsanesine göre ilk nar ağacı Afrodit tarafından Kıbrıs’a dikildi.

Nar aynı zamanda Hera için de kutsal hale geldi ve iki tanrıça kombinasyonu narların evlilik ve üreme ile olan ilişkisini ilerletti. Nar sadece bir ton tohum değil aynı zamanda bir bakire kanı ile ilişkili bir renk ortaya koyuyordu ve bu da bir evliliğin tamamlanmasıyla ilişkilendirildi.

Ayrıca Hades tarafından kaçırılan Persephone efsanesinde kızımız Hades ile olan cinsel birlikteliğini tamamlamak için nar tüketiyor.

5. Kurbağa

Halüsinasyon görebilmek için kurbağa yalama alışkanlığı, kurbağaların ürettiği bir takım kimyasalların doğal afrodizyak olarak kullanılmasına yol açtı. Eski Çin’de kullanılan kurbağaların ürettiği kimyasallar ile yapılan ilaçlar 90’lı yılların başında piyasaya modern olarak sürüldü fakat insanların ölümüne yol açtı. Bir afrodizyak olduğu düşünülürken, ilaç ilk kusmaya, daha sonra kalp durması veya solunum yetmezliğine neden oldu.

Masallarda öperek prense dönülen kurbağaların bulunması hayal ürünü olsa bile gerçekten esinlenilerek yazıldı. Halüsinasyonlar gösteren etkisinin yanında afrodizyak etkisi ile masallarda bile hayatımıza girdi.

6. Gergedan Boynuzu

20. yüzyılın başında dünyanın gergedan nüfusu yaklaşık bir buçuk milyon civarındaydı. 21. yüzyılın başlangıcında ise sadece binlerce kalmıştı. Yasal düzenlemeler getirilse bile gergedanlar için tehditler henüz gitmedi.

Gergedan boynuzu yüzlerce yıldır Çin başta olmak üzere tıpta kullanılıyor. Aslında Çin’de kullanılma amacı kötü ruhları uzaklaştırmak olsa bile gıda zehirlenmesinden kurtulmak, soğuk algınlığını geçirmek gibi yan amaçları vardı. Bunların yanında tabi ki doğal afrodizyak olarak satışı vardı.

7. Çikolata

Çikolata Sevgililer Günü çevresinde mağaza raflarına hakim olabilir, ancak bilim şu an çikolatanın ne kadar afrodizyak olduğunun üzerinde duruyor. Bazı araştırmalar çikolata genel olarak kendimizi iyi hissettiren kimyasallar içeriyor olsa da, aslında düşük dozlarda olduklarını ve aslında hiçbir şey yapmadığını söylüyor.

Doğal Afrodizyak denilince listelerin genelde ilk sıralarında bulunan çikolata, bu gruba milattan önce 1400 yıllarında dahil edildi. Maya ve Aztek kültüründe çikolata çok önemli bir buluştu. Fakat yenilebilir çikolata çok daha ileri bir tarihte ortaya çıktığı için çikolata içecek olarak kullanılıyordu. Hatta Mayalar tanrıların içkisi olarak gördükleri çikolatayı ayinlerinde ve evliliklerde kullanıyorlardı.

Azteklerde ise kakao tohumları para birimi olarak bile kullanılmıştı. Doğum, evlilik ve kurban ritüellerinde yine çikolata içiliyordu.

8. Anti Afrodizyak Olarak Marul

Cinsel farkındalığı artıran gıdaların yanında bu durum için lanetlenmiş gıdalar da tarihte mevcut. Antik Yunan’da kocasına marul hizmet eden bir eş açık bir mesaj vermek istiyordu. “Benden uzak dur.”

Afrodit’in ölümlü aşklarından birisi olan Adonis, Yunan mitolojisinde trajik bir hikayedir. Apollo’nun oğlu Erymanthos, Adonis ve Afrodit’i beraber görür ve ispiyonlar. Adonis’i öldürme emri kendisine verilmiştir. Adonis öldükten sonra ise Afrodit yatağına onun yerine marulları doldurur ve yas tutar. Daha sonra yine ölümlü aşklarından olan Phaon aynı kaderi yaşamak zorunda kalır.

İlerleyen yıllarda marul ve iktidarsızlık ilişkisi mitolojiden bilime sıçrayarak üzerinde araştırmalar yapıldı. Bazı yunan bilim adamları gerçektenmarulun böyle bir etkisi olduğunu düşünüyorlar.

9. Bal Ve Bal Likörü

Düğünlerin en önemli görülebilecek yerlerinden birisi olan balayı boşuna içerisinde bal bulundurmuyor. Balayı adını antik İran’dan alıyor. Çiftler düğün günü ve takip eden 30 gün boyunca bal likörü içerdi. Durumu çok ciddiye almışlardı hatta. Bu ayı takip eden 9 ay içerisinde doğan çocukları bal likörüne bağlarlardı. Ayrıca bal likörünün, içenleri bilge yaptığı yaygın bir inanıştı.

Aztek ve Mayalar bal likörüne eski dünya içeceği derdi. İskoçlar 1.500 yıldır bu içeceği tüketmekteler. Bal, sağlıklı üremeyi teşvik eden bol miktarda B vitamini ve proteinler içerir. Yorgun olunan anlarda bile gözlenen gecikmeleri azaltır.

10. Sarımsak

Sarımsak güçlü ve ezici kokusu göz önüne alındığında sevgi takılarından en olasılıksızı gibi görünebilir. Ancak doğal afrodizyak olarak geçmişi çok eskidir. Yahudi dini metini olan Talmud Cuma günleri sarımsağın yenilmesi gerektiğini söylüyor, çünkü Cuma geleneksel olarak çiftlerin cinsel organlarının görevlerini yerine getirecekleri gündü.

Sarımsak cinsel ilişkileri elverişli hale getiren çeşitli özelliklere sahiptir. Cinsel açlığa, sprem hacim artışına ve vücutta var olan herhangi bir iç parazitin öldürülmesine sebebiyet veriyor.

Diğer inanışlarda çok iyi olarak görülmüyor. Örneği bir islam inancında şeytanın cennetten çıkarken adım attığı son yerde sarımsak bittiği söyleniyor. Hindistan’da ise sarımsak elit kesimin yemeyeceği gıdalar arasında. Antik Roma ve Bizans kötü kokusundan dolayı sarımsak tüketmeyen topluluklar.

Trajik olarak Naziler, Yahudileri sarımsak kokusundan tanıyorlardı. Terlerine bile sarımsak kokusu sindiğini dile getiriyorlardı. Aslında evliliğin sembolü olan bir gıdanın böyle kötü aksedilmesi hiç güzel olmamış.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin