Derin Suların Dünya Dışı Canlıları

16
Görüntüleme

Su derinliğinin 1800 metreye ulaştığı yer derin su olarak adlandırılır. Işığın olmadığı bu yerlerde yaşayan canlılar gerçekten dünya dışı gibiler.

Suyun bu kadar derininde eskiden yaşam olmadığına inanılırdı. Ama mucizevi bir şekilde su altında ilginç ve garip canlılar varlığını sürdürüyor. Bu listemizde bu tip canlıların yakın zamanda keşfedilenlerini sizlere sunuyoruz.

1. Halkalı Solucan

Bu solucan Yeni Zellanda’da bu yıl keşfedildi. Pembe görüntüsüne aldanmayın sakın. Tam bir yırtıcı. Başındaki dokunaçlar avını tespit etmeye yarıyor ve yutağını bir anda ters düz edip avını içine çekebiliyor. Neyseki 10 cm boyunu pek aşmıyorlar ve hidrotermal menfezlerde yaşıyorlar.

2. Squat İstakozu

Yine Yeni Zellanda’da bulunan bu istakoz daha çok yengeç gibi görünüyor. 5.000 metre kadar derinde yaşayabiliyorlar ve değişik türleri var. Parçalayıcı, alg otu, yırtıcı türleri başlıcaları.

3. Etçil Mercan

Çoğu mercan, mercan dokusunda yaşayan fotosentetik alglerden beslenir. Bu da yerin en fazla 60 metre derininde demektir. Fakat arp süngeri olarak ta bilinen bu tür 2.000 metre derinde keşfedildi. Şamdana benzeyen görüntüsüyle geniş bir alana yayılıyor ve küçük kabukluları üzerlerine bir zar atarak yakalıyor, salgıladığı kimyasallarla sindiriyor. Daha da ilginç yanı ise tepelerdeki küçük toplar sperm paketleri, bu paketler ayrışıyor ve yeniden üreme gerçekleştiriyor.

4. Dil Balığı

Görseldeki bu dostumuz tropik okyanuslarda bulunan bir dil balığı türü. Kendisini ilginç kılan şeylerden birisi her iki gözünün de aynı yanağında olması. Diğer etken ise tropik bölgeye elverişsiz bir tür olması.

5. Goblin Köpekbalığı

Çok garip bir tür olan goblin köpekbalığı Avusturalya’da keşfedildi. Tayvan’da deprem sonrası 100 den fazla yakalandı. Hakkında bilinen çok şey yok ama 4 metreye kadar büyüyebiliyor, hisleri ve dişleri çok kuvvetli.

6. Cetomimidae – Kaba Balina

2.000 metrenin altında yaşayan bu renkli parlak balina türü küçük gözlere sahip ve bu kadar derinde ne işi var dedirtiyor. Kaba olmasının temel sebebi kaburgalarının olmaması ve bununyanında titreşimleri çok iyi hissedebilen biryapıya sahip.

7. Dumbo Octopus (Ahtapot)

Bu sevimli ahtapot türü 7.000 metre derinlere kadar inebiliyor ve ahtapot türleri içinde bir rekor. Her iki tarafta kanatımsı yapıları ve çan şekliyle ilginç bir tür ve günışığını hiç görmüyor. Genelde salyangoz ve kabuklularla besleniyor.

8. Vampir Kalamar

Vampyroteuthis infernalis latince adıyla bire bir çeviride cehennemin vampir kalamarı demektir. Deniz seviyesinin her derinliği için farklı tipleri türemiş olan bu kalamar, az derin yerlerde güneş ışınlarını alabilen daha büyük gözlere sahiptir. Aşağıda küçük bir video paylaştık ayrıca izleyebilirsiniz.

9. Doğu Pasifik Siyah Hayalet Köpekbalığı

Adının tam Türkçe karşılığı olmadığı için biraz uzun olan bu tür, yaşayan en eski balık türlerinin familyasından geliyor. Söylentilere göre 400 Milyon yıllık bir geçmişi var. Bu canlı hakkında çok fazla bir bilgi, bilim dünyasında mevcut değil.

10. Dev Kalamar

Adının hakkını veren bu canlının görülen en büyüğü 14 metre uzunluğunda Antartika’da yakalandı ve müzede sergileniyor. Yavaş hareket eden bu yırtıcı diğer balıkları yiyerek besleniyor. Hatta bazı balinalarda bu canlının saldırılarının izleri görülmüş.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin