Çin Seddi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

21
Görüntüleme

Çin Seddi, Çin’in kuzey batısı boyunca uzanan toplam 8851 km’lik dünyanın en uzun savunma amaçlı yapısıdır. Çin Seddi’nin toplam uzunluğu her ne kadar 8851 km olsa bile günümüze kadar ayakta kalabilen kısmı 2500 km kadardır. Çin Seddi’nin inşasına M.Ö. 221 yılında başlanmış ve zamanla farklı hanedanların farklı amaçları için inşasına 1600’lü yıllara kadar devam edilmiştir.

Çin Seddi Neden Ve Nasıl Yapıldı

Bu set kesintisiz bir yapı değildir. Farklı zamanlarda ve farklı Çin hanedanlıkları tarafından inşa edildiği için uzandığı hat boyunca ara ara bağlantısı kesilen bir yapıdadır. Bu yapının yapılış amaçları ülkeyi Türklerin ve Moğolların saldırılarına karşı korumak, savaşlar sonrası esir düşen yöneticileri ağır işlerde kullanarak bu esir yöneticileri cezalandırmak, ülkeden dışarıya kaçışları önlemek ve ülkenin tek bir yönetim altında birleştiğini hem ülke vatandaşlarına hem de diğer ülkelere göstermektir.

Çin Seddi’nin kalınlığı ve yüksekliği set boyunca yer yer değişmekle birlikte duvarlarının yüksekliği genellikle 4-6 metre, taban kalınlıkları ise 7 metre civarındadır. Kalın duvarlar üzerinde okçular için delikler yer almaktadır. Yine hemen hemen her 200 metrede bir gözetleme kuleleri ve her 9 kilometrede bir fener kuleleri bulunmaktadır.

Setin yapım süresi boyunca 1 milyondan fazla insan hayatını kaybetmiştir. Eski bir inanışa göre bir ejderha bu yapının nerelerden geçmesi gerektiğini göstermek için yapının geçtiği belli yerlerden geçerek, arkasında iz bırakmıştır. El arabası Çinliler tarafından, bu yapının inşası sırasında icat edilmiştir.

Bilinenin aksine aydan dünyaya bakıldığında görülebilen bir yapı değildir. Çin Seddi’nde gerçekleşen son savaş, 1938 yılında Çin ile Japonya arasında gerçekleşen savaştır. Set, 1986 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları listesine eklenmiştir. Yine 7 Temmuz 2007’de Dünya’nın 7 harikasından biri olarak seçilmiştir. Her yıl çok sayıda turist bu yapıyı ziyaret etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin