C Vitamini Gerçekten Ne İşe Yarıyor

15
Görüntüleme

Bugün herkesçe bilinen ve gerçek olarak kabul edilen bir mit var: C Vitamini soğuk algınlığını önler. Acaba gerçekten önlüyor mu yoksa sadece söylenti mi?

Linus Pauling; 2 adet Nobel Ödülü bulunan ve moleküler biyolojinin babası sayılabilecek isimlerden birisi. Kimyasal bağların doğasını anlamamıza yardımcı oldu, hücre anemisinin moleküler bir hastalık olduğunu gösterdi, yaygın proteinlerin bazılarını aydınlattı, primatların evrimi hakkında bilgiler verdi.

Bunların dışında ise tüm zamanların en büyük tıbbi yanılgısını tek başına yaydı denilebilir. Tıpkı aşıların otizme sebep olduğu yanılgısı gibi kocaman bir yanılgı. Ve bu yanılgı şöyle başladı:

Sözde doktor olan doktor Stone isminde bir tanıdığından C Vitamini’nin mucizelerini dinledi. Bu doktor, günde 3 gram C Vitamini ile tüm hastalıkların çözüm bulacağını anlatıyordu. Genel sağlık bilgisi ise şüphe duyulacak derecedeydi. Bununla ilgili olarak deneklerde klinik araştırmalar yaptığını bile dile getirdi.

Doktor Stone’un sözüne güvenerek 1970 yılında Linus Pauling “C Vitamini ve Soğuk Algınlığı” adında bir kitap yayınladı. İnsanlar Nobel Ödüllü bir bilim adamının sözüne güveniyordu ve bu kitap yüksek adetlerde satış yaptı.

Kitapta yüksek dozda C Vitamini ile kalp rahatsızlıklarının hatta kanserin bile tedavi edilebileceği yazıyordu. İşin ironik kısmı Pauling 1994 yılında prostat kanserinden, eşi ise mide kanserinden öldü.

Kitap yayınlandığı zaman medikal organizasyonlar bilgilerin doğruluğunu kabul etmedi. Fakat halk iki nobel ödülü bulunan birinin sözlerini kulaklarına kazımışlardı bile.

Asıl doğru şudur: C Vitamini soğuk algınlığını önlemez, kanseri tedavi etmez (hatta pH değerini asidik hale getireceği için kanser hastalarına zarar verir). Düzenli kullanımı soğuk algınlığı yaşadığınızda sadece bu hastalıkla geçen süreyi daha kısa tutmaya yardımcı olabilir. Bunun dışında C Vitamini eksikliği bazı fonskiyonel küçük rahatsızlıklara sebebiyet verebilir, ishale yol açabilir, fakat fazlası hiç bir hastalığa iyi gelen bir vitamin değildir.

Zaten C Vitamini suda çözülebilir olduğundan vücudunuzdaki fazla C Vitamini idrar ile dışarı atılır. Diğer bütün vitaminler gibi doğuştan gelen bir eksikliğiniz yoksa düzenli almak zorunda değilsiniz.

Siz yine de hiç almamazlık etmeyin, yaz geliyor, güneşli bir günde sıcak ve yorgunluktan bunalmışken biraz oturup taze sıkılmış portakal suyu içmenin kimseye zararı dokunmaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin