Bilmeniz Gereken Ünlü Ressamlar

52
Görüntüleme

Dünya’nın en ünlü ressamları rönesans döneminde ortaya çıkmış, ardından gelen ressamlar ise bu dönemin ressamlarından ilham almışlardır. Bilmeniz gereken en ünlü ressamları bu listemizde derledik.

1. Abidin Dino (1913-1993)

Çağdaş Türk resminin öncülerinden olan Abidin Dino, aynı zamanda bir yazar ve siyasetçidir. Nazım Hikmet’in şiir ve oyun kitaplarına kapak desenleri çizen Abidin Dino çok genç yaşta kendisini bir ressam olarak kabul ettirdi.

2. Claude Monet (1840-1926)

Fransız empresyonist (izlenimci) ressam Oscar Claude Monet, resimlerinde fırça darbeleriyle oluşturduğu değişik renklerde noktalarla istediği izlenimi uyandıracak renk ve ışık etkisini yaratmayı başarmıştır.

3. Leonardo Da Vinci (1452-1519)

İtalyan Leonardo Da Vinci ressamlığın yanında mimaride, anatomide ve mühendislikte de ustaydı. 1490 – 1495 yıllarında çalışmalarını ve çizimlerini deftere kaydetme alışkanlığı geliştirdi. Bu çizimler ve defter sayfaları, müzeler ve kişisel koleksiyonlarda toplanmıştır. Bu koleksiyonculardan birisi de Leonardo’nun hidrolik alanındaki çalışmalarının el yazmalarını toplayan Bill Gates’dir.
Uçma konusuna duyduğu müthiş ilgi sebebiyle, Leonardo kuşların uçması hakkında detaylı çalışmalar da yapmıştır. Devrinde resimlerinden ziyade askeri icatları ön plana çıkmıştı.
En önemli eseri olan Mona Lisa tablosunu yanından hiç ayırmadığı söylenir.

4. Frida Kahlo (1907-1954)

20. yüzyıl popüler kültür ikonu haline gelen meksikalı Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon, resimlerinin yanı sıra inişli çıkışlı özel yaşamı ve politik görüşleri ile tanınır. 18 yaşında geçirdiği bir trafik kazası sonucu hayatı mahvoldu denebilir. Kazadan sonraki yürüyemediği iki yıllık süreçte tavandaki aynaya bakarak oto portreler çizerek ressamlığa başlamıştır. 2002 yılında hayatını konu alan Frida isimli bir film çekildi ve büyük rolü Selma Hayek üstlendi.

5. Michelangelo Buonarroti (1475-1564)

Ünlü İtalyan rönesans ressam, heykeltraş, mimar ve şairidir. Vatikan’ın yanındaki Sistine Şapeli’nin tavan resimlerinin yapılması işini aldıktan sonra “Adem’in Yaratılışı” isimli şaheseri ortaya çıkararak iyice ünlenmiştir. Yine de ressamdan ziyade bir heykeltıraş olarak anılmaktadır.

6. Pablo Picasso (1881-1973)

İspanyol ressam ve heykeltıraş olan Pablo Picasso 20. yüzyıl sanatının en iyi bilinen isimlerindendir. Georges Braque ile birlikte geometrik şekillerin kullanıldığı kübizm akımının temelini atmıştır. Picasso, tanınan en üretken sanatçıdır. Guinness Rekorlar Kitabı’na göre, toplam 100.000 baskı, 34.000 kitap resmi ve 300 heykel ile bir çok seramik ve çizim üretmiştir.

7. Salvador Dali (1904-1989)

İspanyol ressam Salvador Dali sürrealizmin en önde gelen ressamlarındandır. Salvador Dali sadece eserleriyle değil yaşam tarzı, kişiliği, düşünceleriyle ve farklı görünümüyle de dikkat çekmeyi başarmıştır. Kendine özgü yapısıyla, iddialı tavrıyla ve eserleriyle kendini tüm dünyaya kanıtlamış sanatçı sadece sürrealizm çizgisinde değil kubist ve dadaist bir çizgiden geçerek eserlerini vermiştir.

8. Vincent Van Gogh (1853-1890)

19.yüzyılın yazgısı en trajik sanatçılarından biri olan Hollandalı Van Gogh, içinde sürekli bunaltılar yaşardı. Hiçbir işe yaramadığına olan inancı, acı çekmesine, mutsuzluğuna, huzursuzluğuna ve yalnızlığına sebep oldu. Resimleriyle neşe ve sevinç uyandırmak istemiş, acıları sevince, hüzünleri neşeye ve yalnızlığı birlikteliğe döndürmeye çalışmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin