Bilmeniz Gereken Türk Şairler

20
Görüntüleme

Bu yazımızda bilmeniz gereken Türk Şairler bulunmaktadır. Bu listenin dışında kalanlar tabiki önemsiz değil, fakat her birine yer vermek imkansız.

Attilla İlhan

Asıl adı Attilla Hamdi İlhan’dır. 15 Haziran 1925’te İzmir Menemen’de doğmuştur. Vefatı ise 10 Ekim 2005’te İstanbul’da olmuştur. Tiyatro ve sinema sanatçısı Çolpan İlhan’ın ağabeyidir. 1948’de ilk şiir kitabı olan Duvar’ı yayımladı. Gençlik yılları İzmir’de geçen şairin ilerleyen yılları daha çok İstanbul ve Paris’te geçmiştir. Uzun yıllar gazetecilik yapmıştır. Böyle bir sevmek, Geçerdi hep, Ayrılık sevdaya dahil, Kimi sevsem sensin, Saklı sevda ve Adım sonbahar önemli şiirleridir.

Yahya Kemal Beyatlı

2 Aralık 1884’te Üsküp’te doğan şair 1 Kasım 1958’de İstanbul’da hayata gözlerini kapamıştır. Doğum adı Ahmet Ağah’tır. Cumhuriyet dönemi Türk şiirinin en büyük temsilcilerindendir. Milletvekilliği ve bütokratlık yapmıştır. Bir süre Paris’te yaşadıktan sonra İstanbul’a dönerek tarih ve edebiyat öğretmenliği yaptı. Kendi gök kubbemiz en bilinen eseridir.

Can Yücel

21 Ağustos 1926’da İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Yine İstanbul’da 12 Ağustos 1999’da hayata veda etmiştir. Milli Eğitim eski bakanı Hasan Ali Yücel’in oğludur. Modern bir Türk şairi olan Can Yücel spikerlik ve çevirmenlik de yapmıştır. Yine bir süre Bodrum ve Marmaris’te turist rehberi olarak çalışmıştır. Sonraki yaşamıysa İstanbul’da geçmiştir. Yazma, Sevgi duvarı, Bir siyasinin şiirleri ve Rengahenk bazı önemli eserleridir.

Cemal Süreya

1931’de Tunceli’de dünyaya gelmiştir. 9 Ocak 1990 da İstanbul’da hayata veda etmiştir. Asıl adı Cemalettin Seberdir. Ankara Üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi Maliye ve İktisat bölümünü bitirmiştir. Bir süre Maliye Bakanlığında müfettişlik yapmıştır. Yine bir süre çevirmenlik yapmıştır. Sevda sözleri, Üvercinka ve Göçebe önemli eserleridir.

Fazıl Hüsnü Dağlarca

26 Ağustos 1914’te İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Yine İstanbul’da 15 Ekim 2008’de vefat etmiştir. Bir çok dergide şiirleri yayımlanmıştır. Kuleli askeri lisesinden mezun oldu ve piyade subayı olarak görev yaptı. 1950’de yüzbaşı rütbesi ile askerlik görevinden ayrıldı. Yine bir süre Çalışma Bakanlığında müfettiş olarak çalıştı. Çocuk ve Allah, Yaramaz sözcükler ve Kuş ayak bilinen eserleridir.

Edip Cansever

8 Ağustos 1928’de İstanbul’da doğmuştur. Yine İstanbul’da 28 Mayıs 1986’da vefat etmiştir. İstanbul erkek lisesini bitirmiştir. Bir süre Kapalı Çarşıda turistik eşya ve halı ticareti yapmıştır. 50 yaşından sonraysa yalnızca şiirle uğraşmıştır. İlk şiiri 16 yaşındayken yayımlanan şairin bilenen eserleri Yer çekimi, Karanfil ve Gelmiş bulundum’dur.

Nazım Hikmet Ran

Güzel yüzlü şair ve Mavi gözlü dev takma adlarına sahiptir. 15 Ocak 1902’de Selanik’te dünyaya gelen şair 3 Haziran 1963’te Moskova’da hayata veda etmiştir. Mezarı Moskova’dadır. Şair aynı zamanda bir oyun, roman ve anı yazarıdır. Şiirleri elliden fazla dile çevrilen şair 20. yüzyılda dünya şairleri arasında önemli bir yer edinmiştir. Eserleri bir çok ödül almıştır. Türkiye’de serbest nazımın ilk uygulayıcısı ve çağdaş Türk şiirinin en önemli temsilcilerindendir. Siyasi düşünceleri nedeniyle defalarca tutuklanmış ve uzun yıllar hapiste yatmıştır. 1951 yılında Türk vatandaşlığından çıkarılmıştır. Memleketimden insan manzaraları ve Yaşamak güzel şey be kardeşim en çok bilinen eserleridir.

Necip Fazıl Kısakürek

Takma adı Üstad olan şairin doğum adı ise Ahmet Necip Kısakürek’tir. 26 Mayıs 1904’te İstanbul’da doğmuştur. 25 Mayıs 1983’te ise İstanbul’da vefat etmiştir. 24 yaşındayken yayımladığı ikinci şiir kitabıyla tanınmıştır. Peyami Safa ile yakın dostturlar. Kaldırımlar, Çile, Canım İstanbul ve Bir adam yaratmak en çok bilinen eserleridir.

Turgut Uyar

4 Ağustos 1927’de Ankara’da dünyaya gelmiştir. 22 Ağustos 1985’te İstanbul’da vefat etmiştir. Askeri okuldan mezun olduktan sonra personel subayı olarak görev yapmıştır. İlk şiiri 1947’de yayımlanmıştır. Bir çok ödül alan yazarın en çok bilinen eserleri Göğe bakma durağı ve Büyük saattir.

Özdemir Asaf

Asıl adı Halit Özdemir Arun olan şair 11 Haziran 1923’te Ankara’da dünyaya gelmiş ve 28 Ocak 1981’de İstanbul’da vefat etmiştir. Cumhuriyet dönemi Türk şairlerdendir. Kabataş erkek lisesinden mezun olmuştur. Bir süre gazetelerde çalışmış ve çeviriler yapmıştır. Lavinya, Çiçek senfonisi ve benden sonra mutluluk bilinen eserleridir.

Arif Nihat Asya

Aynı zamanda öğretmen ve siyasetçi olan şair 7 Şubat 1904’te İstanbul’da dünyaya gelmiştir. 5 Ocak 1975’te ise Ankara’da vefat etmiştir. Cumhuriyet dönemi Türk şiirinin önemli temsilcilerindendir. Milli değerleri ve dini heyecanları işleyen şiirler yazmıştır. Bayrak, Bir bayrak rüzgar bekliyor, Kubbeler ve Süleymaniye en çok bilinen şiirleridir.

Mehmet Akif Ersoy

Asıl adı Mehmet Ragıf olan şair 20 Aralık 1873’te İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Yine İstanbul’da 27 Aralık 1936 da vefat etmiştir. Şairliğinin yanı sıra milletvekilliği, gazetecilik, veterinerlik ve öğretmenlik yapmıştır. Türkiye Cumhuriyeti ve K.K.T.C’nin ulusal marşı olan İstiklal Marşı’nın yazarıdır. Safahat en önemli eseridir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin