Başka Gezegenlerde Mevsimler Var Mı?

17
Görüntüleme

Mevsimler, bir gezegenin yörüngesindeki hareketi sırasında Güneş’e doğru olan yöneliminin düzenli ve tekrar eden şekilde değişmesi sonucu oluşur. Güneş Sistemi’ndeki her gezegende mevsimler görülür ve çoğunda Dünya’da olduğu gibi dört mevsim yaşanır. Bazı gezegenlerde mevsimler arasında belirgin bir fark yokken bazılarında çok büyük farklar vardır.

Mevsimlerin oluşması Güneş’ten gelen radyasyonun miktarının ve atmosfere girme açısının değişmesine bağlıdır. Bir gezegende mevsimlerin oluşmasına neden olan iki etken vardır:
Gezegenin eksen eğikliği
Gezegenin Güneş etrafındaki yörüngesinin şekli.

Dünya’da 23 derece olan eksen eğikliği mevsimlerin oluşmasında büyük pay sahibidir.

Güneş Sistemindeki Gezegenlerde Mevsimler

Dünya’nın Güneş etrafındaki yörüngesi elips şeklindedir fakat bu elips daireye benzer olduğu için yörünge hareketi sırasında Dünya’nın Güneş’e en yakın ve en uzak olduğu mesafeler arasındaki fark çok azdır. Bu yüzden bu elips şeklinin mevsimler üzerinde etkisi çok fazla değildir. Marsta ise bu elips daha belirgindir ve mevsimler arası fark bu yüzden çok daha fazladır. Hatta Mars’ta atmosfer basıncı bu yüzden yıl içinde değişebilir.

Eksen eğiklikleri yaklaşık 3 derece olan Jüpiter ve Venüs’te ise mevsimler arasındaki fark çok azdır. Bir günü ile bir yılı neredeyse birbirine eşit olan Merkür’de ise bir mevsimin bittiğini ve diğerinin başladığını fark etmek neredeyse mümkün değildir.

Sonuç olarak başka bir güneş sistemindeki bir gezegende eksen eğikliği varsa ve kendi güneşi etrafında çizdiği yörünge tam bir daire değilse, söz konusu gezegende mevsimler yaşanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz girin
Lütfen adınızı girin